Jump to content


Ερώτημα σχετικά με WAN port στο Vodafone H300s modem/router


gdp77

Recommended Posts

Παρέλαβα και σύνδεσα σήμερα το Vodafone H300s προς αντικατάσταση του παλιού μου ZTE. Συγχρονίζω πλέον στα όρια της vdsl 50 mbps γραμμής μου μετά τις τελευταίες αλλαγές που έγιναν στις γραμμές και με το παλιό ZTE είχα χάσει κάποια Mbps. Επιπρόσθετα έχει και gigabit ports για να έχω και ταχύτερες μεταφορές αρχείων στο οικιακό μου δίκτυο. Δυστυχώς όμως, στο πίσω μέρος του H300s (αντί για 4 lan ports που είχε το ΖΤΕ) υπάρχουν 3 lan ports και 1 wan (και αυτό RJ45). Ξέρει κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου modem/router αν υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί το WAN port σαν απλό LAN; Χρειάζομαι και 4ο port και θέλω να αποφύγω την αγορά switch. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται κάτι στο μενού;

Από την άλλη όσο χρησιμοποιούσα τέτοια ρούτερ, τα switch τους ήταν πολύ άθλια και περνούσαν τα πακέτα μέσα από τον επεξεργαστή με αποτέλεσμα να μην παίρνω τις ταχύτητες που θεωρητικά έπιανε γιατί έκλανε ο επεξεργαστής.

Ίσως το switch να είναι η καλύτερη λύση, αν δεις ότι σου κάνει κάτι αντίστοιχο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, slalom said:

Δε γινεται. Το 367 ειχες πριν?

Ακόμα πιο παλιό: zte zxhn h108n. Ήμουν από τους πρώτους που πέρασαν σε vdsl γιατί η adsl στην περιοχή μου έπιανε 1-2Mbps και αυτά με αποσυνδέσεις, ελέω τραγικής απόστασης από dslam. Ήταν HOL ακόμα τότε.

 

zte-zxhn-h108n-wireless-adsl2-router-adsl2-2-modem-router-300mbps.jpg.409d4cc7a1fc426b60f101b73cf96f67.jpg

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, slalom said:

Το εχω και εγω. Αυτο που θα σε ικανοποιησει ειναι το 267, εχει gigabit, ξεχωριστη WAN και δυο μπαντες και VOIP

Υπαρχουν και κωδικοι root

 

 

4 ports lan και ξεχωριστό wan;

 

Βασικά οι λόγοι που ζήτησα αντικατάσταση είναι:

1) Γιατί άρχισα να ψάχνομαι με το home networking (γράφω σχετικό κείμενο που θα ανεβάσω στον λάμπη με τις εμπειρίες μου) και σε αυτό το οδοιπορικό μου διαπίστωσα ότι είναι κρίμα να είμαι κολλημένος στα 100mbps καθώς η υπάρχουσα δικτύωση μπορούσε να εκμεταλλευθεί τις μεγαλύτερες ταχύτητες ενός gigabit router.

2) Είχα κάποια σκαμπανεβάσματα στον συγχρονισμό (μάλλον λόγω vectoring στις γραμμές) και από τα 49.999 που συγχρόνιζα τόσα χρόνια βρέθηκα στα 44.000, μετά πάλι στα ~48.000 κτλ. Οπότε σκέφτηκα ότι με τα νέα router της voda θα μπορούσα να έχω και πάλι το max της γραμμής (όπως και τελικά έγινε).

 

Τώρα τι προτείνεις δηλαδή, να τους πάρω και να ζητήσω εκ νέου αντικατάσταση; Δεν νομίζω να ικανοποιηθεί το αίτημα αυτή τη φορά...

 

Δεν είναι ότι τα gigabit switch είναι ακριβά, αλλά έχω κάτω από το desktop 1000 καλώδια και δεν την παλεύω για άλλη μια συσκευή που θα θέλει άλλη μια πρίζα κτλ. Και για πρακτικούς και για οικολογικούς λόγους θα ήθελα να έβρισκα μια λύση με αυτό το wan port. Διαβάζω ότι σε router των γνωστών εταιρειών με δικτυακά προϊόντα υπάρχει επιλογή "use as simple lan", αλλά με τα κλειδωμένα σαπάκια της voda, μάλλον να το ξεχάσω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

4 ports lan και ξεχωριστό wan;

 

Βασικά οι λόγοι που ζήτησα αντικατάσταση είναι:

1) Γιατί άρχισα να ψάχνομαι με το home networking (γράφω σχετικό κείμενο που θα ανεβάσω στον λάμπη με τις εμπειρίες μου) και σε αυτό το οδοιπορικό μου διαπίστωσα ότι είναι κρίμα να είμαι κολλημένος στα 100mbps καθώς η υπάρχουσα δικτύωση μπορούσε να εκμεταλλευθεί τις μεγαλύτερες ταχύτητες ενός gigabit router.

2) Είχα κάποια σκαμπανεβάσματα στον συγχρονισμό (μάλλον λόγω vectoring στις γραμμές) και από τα 49.999 που συγχρόνιζα τόσα χρόνια βρέθηκα στα 44.000, μετά πάλι στα ~48.000 κτλ. Οπότε σκέφτηκα ότι με τα νέα router της voda θα μπορούσα να έχω και πάλι το max της γραμμής (όπως και τελικά έγινε).

 

Τώρα τι προτείνεις δηλαδή, να τους πάρω και να ζητήσω εκ νέου αντικατάσταση; Δεν νομίζω να ικανοποιηθεί το αίτημα αυτή τη φορά...

 

Δε θα σου δωσουν, δεν υπαρχει, μονο μτχ

 

Τι με βαζεις και κανω βραδιατικα

20190418_003718.thumb.jpg.e673e630b333a667705937fa7abad754.jpg

 

Απο 108, 267, 367 ηταν το καλυτερο, για μενα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.