Jump to content



"Δεν αποκρίνεται" το πρόγραμμα


Recommended Posts

Καλησπέρα . Θα ήθελα τη βοηθειά σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Πρόσφατα "έκτισα" ένα desktop και μου εμφανίζει κάποια θέματα.

Συχνά κολλάει ("Δεν αποκρίνεται" το πρόγραμμα) και κάνω reset. Ούτε task manager  δεν ανοίγει άμα κολλήσει. Μήπως έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ.

 

AMD RYZEN 5 2400G

PRIME B450M-K

G.SKILL RIPJAWSV 16GB DDR4-2666MHZ

M.2 PLUS EVO 250GB

  •  
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pata1351 said:

Καλησπέρα . Θα ήθελα τη βοηθειά σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Πρόσφατα "έκτισα" ένα desktop και μου εμφανίζει κάποια θέματα.

Συχνά κολλάει ("Δεν αποκρίνεται" το πρόγραμμα) και κάνω reset. Ούτε task manager  δεν ανοίγει άμα κολλήσει. Μήπως έχουμε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ.

 

AMD RYZEN 5 2400G

PRIME B450M-K

G.SKILL RIPJAWSV 16GB DDR4-2666MHZ

M.2 PLUS EVO 250GB

  •  

1000 πράγματα μπορεί να φταίνε. Γράφεις ότι "κολλάει το πρόγραμμα". Είναι με κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό που κολλάει ή τυχαία κολλάει είτε είσαι στο desktop είτε βλέπεις youtube, είτε δεν ξέρω τι άλλο; Δώσε μια καλύτερη περιγραφή των κολλημάτων που συμβαίνουν. Μπορεί να είναι RAM (νομίζω το πιο συνηθισμένο για τέτοια freezes είναι η RAM), δίσκος, κακοί/παλιοί drivers, προβληματικό τροφοδοτικό κ.α.

 

Ένα καλό τεστ είναι να μπουτάρεις με ένα linux live usb και να σερφάρεις από εκεί για αρκετή ώρα για να δεις αν και εκεί σου κολλάει. Αν ναι, τότε είμαστε σίγουροι για hardware θέμα. Αν δεν σου παρουσιάζει κολλήματα στο linux, τότε μάλλον πρόκειται για software θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

Ταιριάζει, αν παίζει στα 2666. Αν παίζει ψηλότερα (ο ryzen προδιαγράφεται με μνήμη 2933), τότε πιθανόν να είναι εκεί το πρόβλημα.

Δεν έχω πειράζει κάτι στο BIOS και δε νομίζω να παίζει ψηλότερα. Θα το κοιτάξω μπας και.....

 

πριν 7 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

1000 πράγματα μπορεί να φταίνε. Γράφεις ότι "κολλάει το πρόγραμμα". Είναι με κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό που κολλάει ή τυχαία κολλάει είτε είσαι στο desktop είτε βλέπεις youtube, είτε δεν ξέρω τι άλλο; Δώσε μια καλύτερη περιγραφή των κολλημάτων που συμβαίνουν. Μπορεί να είναι RAM (νομίζω το πιο συνηθισμένο για τέτοια freezes είναι η RAM), δίσκος, κακοί/παλιοί drivers, προβληματικό τροφοδοτικό κ.α.

 

Ένα καλό τεστ είναι να μπουτάρεις με ένα linux live usb και να σερφάρεις από εκεί για αρκετή ώρα για να δεις αν και εκεί σου κολλάει. Αν ναι, τότε είμαστε σίγουροι για hardware θέμα. Αν δεν σου παρουσιάζει κολλήματα στο linux, τότε μάλλον πρόκειται για software θέμα. 

Δεν κολλάει σε συγκεκριμένο πρόγραμμα. Μπορεί να κολλήσει π.χ όταν είμαι στο Chrome , όταν εγκαθιστώ κάποιο πρόγραμμα. Θα προσπαθήσω το τεστ που μου πες αλλιώς τελευταία λύση βλέπω format.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πάμε σιγά σιγά
όπως έγραψε ο GoMaR ο event viwer τι γράφει ?

 

και η ώρα της ανάκρισης

τα windows είναι φρέσκα ;  (αν όχι πρέπει να γίνει νέα εγκατάσταση ( δεν παίρνουμε έναν δίσκο C από άλλο μηχάνημα και το πετάμε σε νέο μηχάνημα, διότι απλά can not compute)

εφόσον το bios είναι stock που σημαίνει ότι η ram τρέχουν στην μικρότερη πιθανή ταχύτητα που μπορεί η πλατφόρμα 2100 κάτι αποκλείετε να είναι οι ramοπότε ξαναπάμε στα windows .....

εγκατάσταση drivers του chipset από την σελίδα της amd https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

μετά drivers για την κάρτα γραφικών από την σελίδα της amd https://www.amd.com/en/support/apu/amd-ryzen-processors/amd-ryzen-5-desktop-processors-radeon-vega-graphics/amd-ryzen-5-0

 

δοκίμασε να βάλεις drivers και αν δεν δουλέψει σωστά φορμάτ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.