Jump to content



i5 4690k (oc 4.4) σε MSI Z97 PC MATE Μια γνώμη


Recommended Posts

Καλησπέρα!Το θέμα αφορά έναν i5 4690k (oc 4.4ghz με 1.25v σε αερόψυξη).Παραθέτω πιο κάτω 3 φωτο με τα bios settings και θα ηταν καλοδεχούμενες οι γνώμες απο όποιον έχει να προτείνει κάτι για καλύτερο αποτέλεσμα ή αν έχω κάνει κάτι λάθος μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με το overclocking.Να πω απο την αρχή οτι το overclock αφορά καθημερινή χρήση(24/7) υπολογιστή σε παιχνίδια(κυρίως AAA),ταινίες,μουσική και λίγο δουλειά και όχι να βρούμε τις καλύτερες τιμές για μεγάλα bench scores(π.χ. passmark και άλλα).Τώρα για το σύστημα, το pc δουλεύει με αυτά τα settings εδώ και 25 μέρες χωρίς κανένα crash και με ωραίους βαθμούς για την εποχή παράδειγμα σε βαριά παιχνίδια Assassin's creed origin γύρο στους 60-62C  μέση τιμή ,max δεν έχω δει να πιάνει 68-69C ,σε πιο ελαφρύ οπως overwatch με την βία πάει 60-61C max.Να δώσω και νούμερα απο συνεχόμενα stress tests τις τρεις πρώτες μέρες του overclock,  δύο ώρες μέγιστα runs  και ποτέ κάτω απο μία ώρα πρωινά, απογεύματα,και βράδια, φοβόμουν να το αφήσω πολλές ώρες συνεχόμενα  οταν έλειπα απο το σπίτι ?. AIDA64 : single stress cpu max 68-69c την πιο πολλή ώρα το έβλεπα γύρο στους 63-65C. Single FPU test max 77-78C την πιο πολλή ώρα το έβλεπα 70-75C.Intel stress test(XTU) max 69-70C.Prime95 δεν έτρεξα γιατί διαβάζω οτι δεν τα πάει καλά το τεστ με αυτή την σειρά cpu.Να πω επίσης οτι δεν κατάφερα να βρώ πουθενά στα bios ρυθμίσεις να πειράξω που να αφορούν το LLC (Load Line Calibration) και το Vdroop, μάλλον δεν υπάρχουν σε αυτό το μοντέλο,στα πιό ακριβά της MSI έχω δει οτι υπάρχουν μέσα σε ενα setting που λέγετε DigitAll Power.Τέλος να δώσω και τα πλήρη specc αναλυτικά KOYTI: Zalman Z3 plus(5 ανεμιστήρες καλό airflow) -ΜΗΤΡΙΚΗ: MSI Z97 PC MATE CPU:Intel i5 4690k(oc 4.4ghz)- ΜΝΗΜΕΣ:G.SKILL 16GB(4x4) 2400(XMP)-CPU COOLER :Noctua NH U12S-GPU: Sapphire R9 380X 4GB-SSD: Samsung 850 EVO 500 GB - Τροφοδοτικό: Corsair cs 550M.

Untitled.thumb.jpg.0166191aae259f70ecd5c0c70f95fc54.jpgUntitled.jpg1.thumb.jpg.10fc949ad472e0065577ccb42b0b4fbd.jpgUntitled.jpg2.thumb.jpg.9852911468f01fd5c6bff0b225099e5c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.