Jump to content



DIY Θερμοπρόσοψη σε σπιτάκι από πάνελ αλουμινίου (Σαντουϊτς)


Recommended Posts

Για ριξτε μια ματια εδω,οταν πρωτοελεγα οτι θα κανω θερμοπροσοψη σε πανελ αλουμινιου οι μισοι εδω στη Σουδα γελαγανε!!!Ειχα σαν "απόληξη κλιμακοστασιου" αυτο το μικρο σπιτακι αποθηκουλα που εκτος του οτι αισθητικα ητανε μια αηδία να το βλεπεις ειχε και μπολικα προβληματα υδροθερμομονωσης...Τερμα τα προβληματα !!!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=FTLmmq1rFtA

Έγινε επεξεργασία από tzilivak
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Έκανα πρόσφατα θερμομόνωση σε όλο το σπίτι. Η μέρα με τη νύχτα. Το πιο δύσκολο σημείο ήταν τα διακοσμητικά γύρω από παράθυρα και πόρτες.

 

Αυτό ακριβώς λέω σε όσους μου έρχονται και με ρωτάνε για αντικατάσταση του λέβητα με αντλία θερμότητας σε κάτι εντελώς αμόνωτα σπίτια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, GriGaS said:

Αυτό ακριβώς λέω σε όσους μου έρχονται και με ρωτάνε για αντικατάσταση του λέβητα με αντλία θερμότητας σε κάτι εντελώς αμόνωτα σπίτια.

 

Η διαφορά είναι αισθητή ακόμη και τώρα το καλοκαίρι. Μπαίνω στο σπίτι και νιώθω διαφορά τουλάχιστον 2 έως 4 βαθμών. Νιώθω μια δροσιά. Βάλαμε μόνωση 5 πόντων συν τους στόκους πρέπει να πήγε 6. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αν είσαι άγαρμπος, μπορείς να κάνεις ζημιά εύκολα και να θέλει ξανά τοπικά στοκάρισμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα με τις θερμοπροσώψεις θα φανούν σε 10-15 χρόνια αν για κάποιο λόγο κρατάει υγρασία είτε δημιουργηθεί με διάφορα θερμοκρασίας είτε από διαρροή ή εισχώρηση, τι ζημιά θα δημιουργηθεί στην φέροντα τσιμεντένια κατασκευή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τη θερμοπροσοψη στο πανελ!!!Πρωτα εφτιαξα εναν σκελετο για το σπιτακι με κοιλοδοκους γαλβανιζε μαζι με την κλιση της σκεπης απο πριν και μετα της βιδωσα πανω το σάντουιτς,τον σκελετο τον  πακτωσα με ρητινες μεσα στην πλακα της ταρατσας μην μου το σηκωσει κανεις αερας και απο μεσα ντυσιμο με γυψοσανιδα κια ορυκτοβαμβακα ενδιαμεσα...

On 12/6/2019 at 9:03 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Αυτό ακριβώς λέω σε όσους μου έρχονται και με ρωτάνε για αντικατάσταση του λέβητα με αντλία θερμότητας σε κάτι εντελώς αμόνωτα σπίτια.

"Μην ψαχνεις πρώτα πως να ζεστανεις ενα χωρό,μα ψάξε ΠΡΩΤΑ πως να κρατησεις αυτη τη ζέστη μέσα"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.