Jump to content



Xiaomi Mi 9 Mini Review


Recommended Posts

Ωραιος.. Μεγειες

Εγω κανω λιγο υπομονη για το αν θα το χτυπησω, ή θα κανω την υπερβαση για το Zenfone 6 ..

Περιμενω να "πατησει" λιγο καλυτερα το Asus να δω.. 

Προς το παρον φαινεται κινηταρα..

 

Το mi9 βεβαια, στα 330 ευρω αυτη τη στιγμη ειναι σαν να μπαινεις στην εκκλησια της γειτονιας σου και να παιρνεις την εικονα της Παναγιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το Zenfone 6 ακούω καλά λόγια. Ουσιαστικά είναι η συνέχεια το Zenfone 5Z (και όχι του 5 που είναι στην mid-range κατηγορία).

Αν δεν είχα καλή δωροεπιταγή στον Κωτσόβολο, δεν ξέρω πότε θα αγόραζα κι εγώ (καλό το mi max 2 αλλά η σύγκριση είναι... "άδικη"). Δεν είχα πάρα πολλές επιλογές. Κοιτούσα και το note  9 που στο skroutz είναι στα 500κάτι και στον Κώτσο είχε 1049€ :rofl: 

Η τιμή του απ'έξω είναι δέλεαρ , ακόμη και για το 128ρι. Μπορώ να συμβιβαστώ με τις ελλείψεις του, αλλά δεν σημαίνει πως τις δικαιολογώ. 

Ωστόσο η συμβίωση μαζί του είναι πολύ καλή μέχρι στιγμής :) Χαίρεσαι να ασχολείσαι! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ εννοειται ειναι πολυ καλο κινητο..

Αλλα εχει αυτα τα ελαττωματακια που αναφερες. Κλαιν ομως, για την τιμη που το παιρνεις..

Εγω θα το ξηλωνα το miui βεβαια , εχω μαθει απο oneplus πια 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο, αλλά το MIUI με βολεύει :p Αυτό το ηλίθιο bug με τα notifications, θα το στέλνω σε βίντεο στην αναφορά σφαλμάτων της Xiaomi μέχρι να σβήσει ο ήλιος :bleh: Μιλάμε για πατάτα ολκής. Ελπίζω με το MIUI 11 που έρχεται να το συμμαζέψουν. Είναι η μόνη χοντράδα μέχρι στιγμής. Θαρρώ είναι και στο POCO. Υπάρχει ένα πρόγραμμα που το συμμαζεύει κάπως, αλλά δεν αντικαθιστά τα original notifications σε καμία περίπτωση.

Στο mi max 2 σκοπεύω να κάνω Unlock και να του περάσω κάτι σε pixel based AOSP rom. Θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος τομμυ.

Plz βάλε μερικές φώτο + μια "οικογενειακή" όλα και τα 3 ;)

 

Για το Fm radio θα συμφωνήσω. Ούτε εγώ ακούω εδώ και χρόνια αλλά η "επίσημη" απάντηση που δίνουν οι εταιρείες είναι ότι μιας και το παραδοσιακό ραδιόφωνο έχει εκλείψει στις περισσότερες χώρες και έχει αντικατασταθεί από τύπου ιντερνετικό εξού και η απουσία του.

 

Επίσης με βρίσκουν σύμφωνο τα λεγόμενα σου για την 3.5αρα των ακουστικών.

Κατά τα άλλα τίμιο και compact overview.

( μια μικρή διόρθωση. Έχεις βάλει το λινκ για το Τ μοντέλο καταλάθος )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα που θα βρεθώ εκτός σπιτιού, θα κάνω τα τεστάκια με τις φώτο όλων των κινητών :)  Μπορώ να συμπεριλάβω και το LG G4 μέσα σε αυτά, το οποίο αν και κινητό του 2015, βγάζει πολύ τίμιες φώτο και σίγουρα καλύτερες από το mi max 2!

Έτσι είναι για το 3.5 τζακ. Εγώ μπορεί να χρησιμοποιώ καιρό τώρα BT ακουστικά, αλλά πολύς κόσμος έχει επενδύσει σε κανονικά, με jack, ακουστικά. 

πριν 6 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

( μια μικρή διόρθωση. Έχεις βάλει το λινκ για το Τ μοντέλο καταλάθος )

LOL καλά που το είδες! Και είχα γράψει Quick Charge 2 αντί για 4 :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου σχεδόν σε ολα.

Το κινητο ειναι (σχεδόν) αριστο.

 

Νομιζω εχεις κανει απο βιασυνη ενα λαθακι. Βιντεο με την ultrawide τραβαει, με την tele δεν τραβαει :)

 

Σε βραδινές φωτογραφίες και εγω την gcam χρησιμοποιώ.Ασύγκριτα καλύτερο αποτέλεσμα, τοσο σε φωτισμό οσο και χρωματική ακρίβεια.

 

Ευχομαι το θεμα με τις ειδοποιήσεις να το φτιαξουν γρηγορα γιατι δεν το εχω καθολου δυσκολο να το διαολοστείλω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Vadergr έγραψε:

Νομιζω εχεις κανει απο βιασυνη ενα λαθακι. Βιντεο με την ultrawide τραβαει, με την tele δεν τραβαει :)

 

LOL , το διόρθωσα μόλις :D Δεν το αναφέρω καν πλέον μιας και λογικό να μην δουλεύει στον τελεφακό , βίντεο το φεγγάρι θα βγάζουμε; :bleh: 

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος Vadergr έγραψε:

Σε βραδινές φωτογραφίες και εγω την gcam χρησιμοποιώ.Ασύγκριτα καλύτερο αποτέλεσμα, τοσο σε φωτισμό οσο και χρωματική ακρίβεια.

 

Πραγματικά καμία σχέση. Δείχνει ότι δεν στρώνονται εκεί στην xiaomi να φτιάξουν ένα καλύτερο software για τις - εξαιρετικές κατά τ'άλλα - κάμερές τους. Πάντα το ίδιο πρόβλημα

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος Vadergr έγραψε:

Ευχομαι το θεμα με τις ειδοποιήσεις να το φτιαξουν γρηγορα γιατι δεν το εχω καθολου δυσκολο να το διαολοστείλω...

Πάει μακρυά η βαλίτσα, θεωρώ πως το νομίζουν "feature", λόγω του Notch. Έχω την εντύπωση πως μετά από τόσες αναφορές στο φόρουμ τους, θα έπρεπε να έχουν καταλάβει ότι είναι βλακεία αυτό που κάνουν, αλλά πέρα βρέχει. Ας βάλουν επιλογή στο κάτω κάτω αν θες να τα κρύβεις ή όχι, αν θες να μετακινείς το ρολόι ή αν θες να έχεις αριστερά-δεξιά τα notifications. Ή το απλούστερο, να κρύβεις το notch εντελώς χάριν ειδοποιήσεων. Δηλαδή το internet speed" γιατί το έχει κανονικά και το δείχνει δεξιά του ρολογιού; 

 

πριν 24 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Απο τη στιγμη που υπαρχει ο ανταπτορας type c >3.5 δεν με ενδιαφερει καθολου το θεμα με το jack.

 

Έχω την εντύπωση πως οι περισσότερο γνώστες θα μπορούν να μας πουν πόσο loss θα έχουν στην ποιότητα ενός καλού ακουστικού. Μιας και δεν είναι "usb to usb" αλλά μεσολαβεί μετατροπή για να πάει ο ήχος στο κινητό, θεωρώ δεδομένο το loss. Μπορώ με προσοχή να το τεστάρω αλλά δεν έχω και τα καλύτερα ακουστικά. Θα το δοκιμάσω πάντως. 

BT vs adapter και απευθείας στο jack του mi max 2 (δεν νομίζω να δω διαφορές όμως με αυτά τα ακουστικά ). Πάντα με τον ίδιο player (jetaudio αγορασμένος, μπαίνει εδώ και χρόνια σε όλα μου τα κινητά) και τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε ακούσατε :bleh: (κυριολεκτικά )

Διαφορές εντοπίστηκαν στον ήχο με ΒΤ, καλώδιο απευθείας στο Jack και με τον adapter (btw ο adapter λειτουργεί ΜΟΝΟ στο mi9, στα άλλα δύο κινητά δεν λειτουργεί).

Άκουσα δύο Metal κομμάτια, με καλή παραγωγή, σε mp3 μεν αλλά σε φουλ ποιότητα. Πάντα με τα ίδια settings στον Player και ίδια ένταση.

 

Δεν μπορώ να εξηγήσω τις διαφορές με τεχνικούς όρους, μόνο τα αυτιά μου μπορούν :hehe: Και προφανώς τα δικά σας.

 

Διαπίστωσα απλά  "μπούκωμα" με το adapter, ο ήχος με το 3.5 jack είναι περίπου ίδιος όπως και με το adapter.

Περιέργως, με BT ο ήχος είναι πολύ καλύτερος. Γιατί αυτό; Θεωρώ πως ευθύνονται τα ακουστικά μου, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.

 

Επίσης αντιλήφθηκα πως με την ένταση στο 80%, μέσω του adapter ακούγονται πιο δυνατά τα ακουστικά στο mi9 από ότι με το jack απευθείας στο mi max 2... Πωτς γκένεν αυτό; 

Well , είναι σίγουρα και θέμα ακουστικών. 

Για την ιστορία τα ακουστικά μου είναι τα Edifier W830BT

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς καλώδιο απευθειας στο jack (χωρις τον ανταπτορα προφανως) ?

 

Αυτα που ακουσες λογικά είναι. Με τον ανταπτορα δεν εχεις ιδια ενισχυση και εχεις (πιθανοτατα) ακομα χειροτερο dac.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάμερα. Τρεις κάμερες υπάρχουν στο πίσω μέρος του Xiaomi Mi9. Μία 48MP f1.75 ,μία 2X optical zoom (tele) 12MP f2.2 και μία Wide Angle των 16ΜΡ f2.2 ,117°. Στην εμπρόσθια όψη έχουμε μία Selfie Camera των 20ΜΡ f2.0. 

Υπάρχει υποστήριξη βίντεο 4Κ@60Fps και stabilizer στην οπίσθια κάμερα με το αποτέλεσμα να είναι πολύ όμορφο, ωστόσο στην μπροστινή, απουσιάζει το stabilizer. Μείον για μία ναυαρχίδα.

 

Έχει OIS η κύρια κάμερα ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν αφαιρέσει και "αντικαταστήσει " με κάτι που λέγεται "Closed loop motor". Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί (μάλλον βοηθάει το Laser AF), αλλά όχι, OIS δεν υπάρχει. Δεν με ενοχλεί προσωπικά κάπου, not for now :) 

Ίσως θα έπρεπε να το βάλω στα αρνητικά (προσωπικά στα ουδέτερα αλλά γ ια κάποιους είναι deal breaker). Θα το προσθέσω. 

Edit: Done

Κάνε ένα τσεκ και εδώ

https://www.gizchina.com/2019/02/17/mi-9-closed-loop-motor-explained/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tommybertsen said:

Δοκιμή στο xiaomi mi max 2, την προηγούμενή μου συσκευή :) 

 

Πολυ λογικά ολα τα συμπεράσματα σου.

Τα ΒΤ ακουστικά ειναι η καλύτερη δυνατή λύση σε τετοιες συσκευες χωρις audio jack...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο, λίγο ανάμεικτες :bleh: 

Δείτε τα EXIF για λεπτομέρειες. Κάποιες είναι με HDR+, άλλες με στοκ κάμερα και άλλες με GCAM, αλλά οι διαφορές φαίνονται. 

Θα βγάλω και άλλα "θέματα" κάποια στιγμή και θα τα ανεβάσω. Τώρα ήταν πρόχειρες, βιαζόμασταν αρκετά :) 

https://flic.kr/s/aHsmEqQeYF Mi Max 2 (στοκ auto)

https://flic.kr/s/aHsmEqP27j  POCO F1 

https://flic.kr/s/aHsmEqNAWL Mi 9 

Πάντα σε αυτόματες ρυθμίσεις χωρίς να "παίξω" πολύ. Το  HDR+ έχει ωραία αποτελέσματα. Θα βγάλω και βίντεο μέσα στο ΣΚ για να έχουμε και εκεί ένα μέτρο σύγκρισης! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το έχουν αφαιρέσει και "αντικαταστήσει " με κάτι που λέγεται "Closed loop motor". Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί (μάλλον βοηθάει το Laser AF), αλλά όχι, OIS δεν υπάρχει. Δεν με ενοχλεί προσωπικά κάπου, not for now :) 

Ίσως θα έπρεπε να το βάλω στα αρνητικά (προσωπικά στα ουδέτερα αλλά γ ια κάποιους είναι deal breaker). Θα το προσθέσω. 

Edit: Done

Κάνε ένα τσεκ και εδώ

https://www.gizchina.com/2019/02/17/mi-9-closed-loop-motor-explained/

 

Από οτι κατάλαβα αυτό βοηθάει αρκετά στο focus. Δηλαδή ο φακός μπορεί να κινηθεί μέσα-έξω, ας το πούμε μπακαλίστηκα.

Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και να μην το κατάλαβα το όλο θέμα αλλά σαν το OIS δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Τομμυ αν δε σου κάνει κόπο βγάλε μια φώτο με τα κινητά δίπλα δίπλα να δούμε διαφορες στο μέγεθος / πάχος κλπ

Ευχαριστώ

Of course. Οι φώτο είναι με το LG G4

 Mi max 2 ---> POCO ---> Mi 9. 

 

Spoiler

20190622_123755.jpg20190622_123821.jpg20190622_123937.jpg20190622_123950.jpg20190622_124001.jpg20190622_124018.jpg

 

Και 2 με τις θήκες που φοράνε

Spoiler

20190622_124247.jpg20190622_124257.jpg

Το mi max 2 είναι το πιο λεπτό από όλα, στο μάτι, γιατί δεν κάνει την "κούρμπα" που κάνει το mi 9 (μια πολύ ελαφριά ) λόγω του υλικού κατασκευής του στην πλάτη (και τα 2 αναφέρονται ως 7.6mm πάχος). Το Poco είναι 8.8mm. Έχει όμως 4000Mah battery στο ίδιο σχετικά πιο compact μέγεθος με το mi9. Το max 2 κερδίζει για πλάκα στον τομέα μπαταρία (μέχρι πρότινος είχε 8ω SOT με μπαταρία η οποία είναι 1.5 και πλέον έτους).

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8582&idPhone2=9293&idPhone3=9507

 

Σαν μέγεθος, το mi max 2 είναι παντόφλα που λέμε, έχει όμως την μεγαλύτερη οθόνη (6.44'') και έχει 16:9 λόγο διαστάσεων. Το Poco είναι στο 18.7:9 και το Mi 9 19.5:9. Κάποτε κοροϊδεύαμε τα τηλεκοντρόλ της Apple :hehe: Πάρε τώρα τηλεκοντρόλ στην μάπα :bleh: (Ωστόσο βολεύει αν έχεις λίγο μεγάλα χέρια).

 

Ποιοτικά η σειρά είναι (κατ'εμέ ) Mi 9 ---> Mi Max 2 ---> Pocophone. Φυσιολογικό αν σκεφτεί κανείς το σύνολο των υλικών που χρησιμοποιούνται στο καθένα. Ίσως το Max 2, παρόλο που η τιμή του ήταν εξ'αρχής χαμηλή, να υπολείπεται μόνο σε χαρακτηριστικά (και ποιότητα οθόνης προφανώς αν και, είχα καταβολευτεί με το 16:9 στις 6.4 ίντσες - ξεχνάμε εδώ βέβαια το 1 hand use - το έχουμε ξεχάσει καιρό τώρα in fact).

 

 

* Οι βρωμίτσες στο poco καθαρίστηκαν, η θήκη φταίει :bleh: 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.