Jump to content



κατασκευη καταστροφεα


Recommended Posts

καλησπερα στην παρεα, σκεφτομαι να φτιαξω εναν καταστροφεα με αλυσυδες για να κοβω χορταρια σε χωραφια. δεν ειναι δυσκολη σαν κατασκευη αλλα θελει λιγο σκεψη. εχω μια μηχανουλα 7 ιππους με μεγιστες στροφες 3600. οι αλησιδες πρεπει να γυριζουν με 600-700 τροφες το λεπτο. και ως εκει καλα. το προβλημα μου ειναι οτι θελω να δινει και κινηση στις ροδες.  αλλα πως θα γινει να μειωσω κιαλλο τις στροφες ωστε να μην χρησιμοποιησω μεγαλα γραναζια και βρησκουν στο χωμα?πως μπορω να υπολογισω τι γραναζια χρειαζομαι και ποσα ωστε να βγαλω εγω το βημα που θελω? καθε γνωμη βοηθαει να γεννηθει η τελικη ιδεα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού και σωστά δεν θέλεις να κάνεις τη μείωση πάνω στον άξονα των τροχών, θα πρέπει να την κάνεις σε άλλο σημείο και στους τροχούς να πάς από εκείνο χωρίς υποβάθμιση άλλη (με 1:1 ας πούμε).

Αλλά αυτά είναι λίγο θεωρητικά, για βάλε κάνα σχέδιο// σκαρίφημα να δούμε τι σκέφτεσαι να κάνεις .  :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ προχειρο σχεδιοlownmower.thumb.jpg.c74a7cd9bcdd4f688f60fefefb674d42.jpg

Πανω στον αξονα θα μπει το γραναζι με την αλυσιδα. 

Στην μεση θα μπει η μηχανη. Ακριβως απο πισω θα μπουν 2 ορθια κουζινετα με εναν αξονα που θα παιρνει κινηση απο την μηχανη και θα δινει στους ροτορες που θα κοβουν. Παραλληλα ο αξονας αυτος με καποιον τροπο θα πρεπει να δινει και κινηση στις ροδες. Αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι αν παρω την κασετινα απο ενα παλιο οργωτικο που εχω, να κανω απο εκει την πρωτη μειωση και μετα να βαλω ενα λιγο μεγαλυτερο γραναζι στην κασετινα που θα καταληγει σε μεγαλυτερο στον αξονα. Τωρα το ποσο μεγαλυτερο λογικα θα υπαρχει καποιος τυπος υπολογισμου. 

Μπροστα οι ροτορες θελω να γινουν αποσπομενοι ωστε να μπορω να φτιαξω διαφορα παρελκομενα ακομα οπως κουβα για καροτσακι η πλατφορμα για μεταφορα κυψελων για τα μελισσια. Να μπορω δηλαδη με 4-5 βιδες η κομπιλιες να αλλαζω ευκολα εργαλεια μπροστα. Οποια απορια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες  κατασκευες πας βημα βημα , σε σχεση με την αρχικη ιδεα κ με τα ηδη υπαρχοντα εξαρτηματα της αποθηκης:)  κ στην πορεια βελτιωνεις αδυναμιες...

Η λυση σε καθε προβλημα βρισκεται την στιγμη που προχωραει η κατασκευη.

Δες απο κανα γειτονα τον καταστροφεα που κοτσαρεις πισω απο το τρακτερ ...βγαζοντας τα πλα'ι'να καπακια βλεπεις τον τροπο κινησης κ μειωσης....

Καλη κατασκευη κ δειχνε βημα βημα οτι προβλημα αντιμετωπιζεις για να βρισκουμε λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο διαφωνω! αν δεν κανει ενα σωστο προσχεδιο να το συζητησουμε , μετα θα ξηλωνει ή θα πεταει αδικα υλικα γιατι δεν θα εφορμοζουν στη 'σωστη' λυση που θα προκυψει....αργα!

 

οσο για τους τροχους - εχεις ηδη τροχους ή θα βρεις μετα....πρεπει να υπολογισεις την περιμετρο των τροχων και την ταχυτητα περιστροφης τους για να προκυψει και η (αργη) ταχυτητα του μηχανηματος - αρα, αν υπολογισεις ποια ειναι η ταχυτητα εργασιας που θελεις να κινησε μετα θα τα υπολογισουμε ολα, μεχρι να σκαλωσουμε στον...μειωτηρα

μια λυση ισως να ειναι μειωτηρας απο ηλεκ.μοτερ

επισης οι 7.5 ιπποι της μηχανης μου φαινονται λιγοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος makio έγραψε:

Στελιο διαφωνω! αν δεν κανει ενα σωστο προσχεδιο να το συζητησουμε , μετα θα ξηλωνει ή θα πεταει αδικα υλικα γιατι δεν θα εφορμοζουν στη 'σωστη' λυση που θα προκυψει....αργα!

 

οσο για τους τροχους - εχεις ηδη τροχους ή θα βρεις μετα....πρεπει να υπολογισεις την περιμετρο των τροχων και την ταχυτητα περιστροφης τους για να προκυψει και η (αργη) ταχυτητα του μηχανηματος - αρα, αν υπολογισεις ποια ειναι η ταχυτητα εργασιας που θελεις να κινησε μετα θα τα υπολογισουμε ολα, μεχρι να σκαλωσουμε στον...μειωτηρα

μια λυση ισως να ειναι μειωτηρας απο ηλεκ.μοτερ

επισης οι 7.5 ιπποι της μηχανης μου φαινονται λιγοι...

 Στην  ουσια θελει να κατασκευασει με οτι εχει ενα διτροχο σκαπτικο τρακτερακι που εχουμε για τα αμπελια , κ να αλλαζει πισω εξαρτηματα...φρεζα,καταστροφεα κτλ...

Ακομα κ ενα τετοιο να χρησιμοποιησει για μπουσουλα θα βρει ακρη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.