Jump to content



Paypal & Πληρωμή από συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό


Recommended Posts

Background: Εως σημερα ειχα συνδεδεμενη μια virtual prepaid και πορευόμουν μ'αυτη.

Βαρεθηκα ομως τις χρεωσεις φορτισης και αφου ειδα οτι υπαρχει η δυνατοτητα συνδεσης ενος τραπεζικου λογαριασμου, εφτιαξα εναν νεο και τον συνδεσα με το PP.

Ολα εγιναν χωρις προβλημα, μου εστειλαν 2 μικρες καταθεσεις στην τραπεζα απο το PP οπου επρεπε μετα να συμπληρωσω τα ακριβη ποσα στην φορμα του PP για να δουν πως μου ανηκει ο λογαριασμος και μου εγραψε πως ειμαι ετοιμος. Αλλα:

 

1. Πηγα να πληρωσω 2 πραγματα σε ενα ελληνικο e-shop που υποστηριζε PP αλλα η επιλογη του συνδεδεμενου λογαριασμου ηταν ανενεργη (grayed out). Ενω η prepaid ηταν διαθεσιμη.

Εννοειται το ποσο υπηρχε στον λογαριασμο.

 

2. Πηγα να βαλω καρτα στο κινητο. Αυτη τη φορα ηταν ενεργη αλλα απλα ελαβα μηνυμα αποτυχιας.

 

Δεν εχω καποιο μηνυμα αποτυχιας στα στατεμεντς του λογαριασμου ουτε στη δραστηριοτητα του PP οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

 

Εχει καποιος μια ιδεα; που να απευθυνθω; Τραπεζα ή PP; Τι φταιει;

 

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ κατάλαβα καλά... 

 

Το paypal δεν χρεώνει/παίρνει λεφτά απευθείας από τον τραπεζικό σου λογαριασμό. 

 

Πρέπει πρώτα να τα κάνεις transfer στο λογαριασμό σου στο paypal (νομίζω top up λέγεται η εντολή) , να φαίνεται δηλ στο balance το ποσό που εχεις μεταφέρει , και μετά είναι εφικτή η πληρωμή μέσω paypal

 

Αν ΔΕΝ κατάλαβα καλά, δες λίγο εδω

 

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments-Archive/PayPal-not-using-my-PayPal-balance-for-payments-and-keeps/td-p/1103202

 

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση ομως παλι μπερδεύτηκα. Αν πρεπει να κανω tranfer (οπου μου δινει το iban του PP κατι σαν εμβασμα δηλαδη).

Τοτε ποιο το νοημα του "link your bank account" στο wallet οπως κανει link και τις καρτες;  

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί πχ κάποιος να μην έχει πιστωτική /χρεωστική καρτα

 

Ή σε περίπτωση που κάποιος λάβει χρήματα, συνδέοντας τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να τα σηκώσει. Κάτι τέτοιο δεν θα ήταν εφικτό (ή τουλαχιστο θα ήταν περισσότερο περίπλοκο) αν είχε μόνο πιστωτική. 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού

Αν συνδέσετε τον τραπεζικό σας λογαριασμό, μπορείτε να:

Μεταφέρετε χρήματα στην τράπεζά σας

Στείλετε χρήματα δωρεάν στους φίλους και την οικογένειά σας

Πραγματοποιήσετε ασφαλείς πληρωμές για προϊόντα και υπηρεσίες

Με την εξουσιοδότηση της εντολής άμεσης χρέωσης SEPA, εξουσιοδοτείτε την PayPal να στείλει οδηγίες στον τραπεζικό λογαριασμό σας. Εξουσιοδοτείτε επίσης την τράπεζά σας να χρεώνει τον λογαριασμό σας σύμφωνα με τις οδηγίες της PayPal.

Δικιο θα εχεις, μαλλον με μπερδεψε το παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν γινεται να παρει λεφτα απευθειας απο το λογαριασμο σου. Πρεπει να βαλεις την καρτα που εχεις μαζι με το λογαριασμο και χρεωνει τον λογαριασμο μεσω της καρτας.

Ο λογαριασμος ειναι για να μεταφερεις χρηματα δεξια αριστερα και στο balance.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λειτουργεί κανονικά έτσι με Πειραιώς χρεωστική. Χρειάζεται να προσθέσεις την κάρτα σου και όχι τον τραπεζικό λογαριασμό και να την ορίσεις ως προτιμώμενη μέθοδος πληρωμής

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που η καρτα εχει συνδεδεμενους περισσοτερους απο εναν λογαριασμους πανω της τι γινεται;

Επιλεγω απο ποιον θα παρει τα χρηματα; ή πρεπει να βγαλω μια ξεχωριστη debit για τον συγκεκριμενο λογαριασμο που θελω να χρησιμοποιησω;

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει χρήματα ο πρώτος απορρίπτεται η συναλλαγή. Τώρα σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση φαντάζομαι πως ναι αν που σίγουρα θα ξέρει η τράπεζα σου

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιως μπορει να σου δωσει και δευτερη καρτα και να την συνδεσεις με οποιο λογαριασμο θελεις και μπορεις να το κανεις μεσω winbank. Δινει μια Visa και μια Mastercard. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2019 at 7:41 ΜΜ, το μέλος takis20 έγραψε:

Η Πειραιως μπορει να σου δωσει και δευτερη καρτα και να την συνδεσεις με οποιο λογαριασμο θελεις και μπορεις να το κανεις μεσω winbank. Δινει μια Visa και μια Mastercard. 

Ακριβως αυτο κανει και η ΕΤΕ, το αφηνω για οποιον το χρειαστει. Ευχαριστω παιδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εκανα ακριβως το ιδιο μεσω  Paypal και εβαλα την επιλογη εντολής άμεσης χρέωσης SEPA.

Μετα απο αυτο μου εστειλαν 2 πληρωμες paypal του ενος σεντ.

Και την επομενη μερα μου ηρθε μια χρεωση 108 ευρω απο εξουσιοδοτηση λεει,χωρις να εχω κανει κατι εγω.

Σας εχει τυχει κ εσας;

Παρακαλω απαντήστε αν εχει παρομοια εμπειρια

Έγινε επεξεργασία από Domisvo13
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Domisvo13 said:

Εκανα ακριβως το ιδιο μεσω  Paypal και εβαλα την επιλογη εντολής άμεσης χρέωσης SEPA.

Μετα απο αυτο μου εστειλαν 2 πληρωμες paypal του ενος σεντ.

Και την επομενη μερα μου ηρθε μια χρεωση 108 ευρω απο εξουσιοδοτηση λεει,χωρις να εχω κανει κατι εγω.

Σας εχει τυχει κ εσας;

Παρακαλω απαντήστε αν εχει παρομοια εμπειρια

Εννοείς χωρίς να αγοράσεις τίποτα χρεώθηκες μέσω paypal 108 ευρώ;
Αν ναι τότε άλλαξε γρήγορα κωδικούς pretty much όπου έχεις τον ίδιο κωδικό με την paypal και όπου την έχεις συνδέσει ή πληρώσει με αυτή (προσωπικά θα τους άλλαζα όλους). Στείλε mail στην paypal και κάνε dispute την χρέωση.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2020 at 1:55 ΜΜ, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Εννοείς χωρίς να αγοράσεις τίποτα χρεώθηκες μέσω paypal 108 ευρώ;
Αν ναι τότε άλλαξε γρήγορα κωδικούς pretty much όπου έχεις τον ίδιο κωδικό με την paypal και όπου την έχεις συνδέσει ή πληρώσει με αυτή (προσωπικά θα τους άλλαζα όλους). Στείλε mail στην paypal και κάνε dispute την χρέωση.

Αυτο ακριβως,μου ηρθε ειδοποιηση απο την τραπεζα και απο το paypal για την αγορα απο ενα ακυρο site(aimware.net)οτι και καλα ηταν ηλεκτρονικες υπηρεσιες,με χρεωση 108€ σε ελβετικο νομισμα.Το εκανα αυτο,καταργησα την καρτα τελειως,αλλαξα κωδικους,πριν απο αυτο ομως εστειλα email στην paypal αλλα ισχυριζονται οτι εγω εκανα την αγορα και δεν γινεται dispute,να επικοινωνησω με τον πωλητη να ζητησω επιστροφη κλπ.Τηλεφωνο δεν μπορω να τους παρω,διοτι λενε μπουρδες οτι δεν εχουν προσωπικο λογω κορωνοϊου.Τελικα εβγαλα καινουργια χρεωστικη και εκανα αιτηση αμφισβητησης του ποσου,δηλαδη αυτο που δεν εκαναν στην paypal,θα το κανει η τραπεζα.

Έγινε επεξεργασία από Domisvo13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, slalom said:

Ποτε δεν ειχα προβλημα με PP, μου εχουν ακυρωσει συναλλαγες την ιδια μερα

Καλά μην πίνεις και νερό στο όνομα τους. Και εγώ ευτυχώς ποτέ δεν είχα πρόβλημα αλλά εταιρίες είναι. Αλλάζουν "όρους" από τη μία μέρα στην άλλη.

 

22 hours ago, Domisvo13 said:

Τηλεφωνο δεν μπορω να τους παρω,διοτι λενε μπουρδες οτι δεν εχουν προσωπικο λογω κορωνοϊου.Τελικα εβγαλα καινουργια χρεωστικη και εκανα αιτηση αμφισβητησης του ποσου,δηλαδη αυτο που δεν εκαναν στην paypal,θα το κανει η τραπεζα.

Μακάρι να βγάλεις άκρη.. Two factor authenticator είχες βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.