Jump to content
Seek & Find

Paypal & Πληρωμή από συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό

Recommended Posts

Posted (edited)

Background: Εως σημερα ειχα συνδεδεμενη μια virtual prepaid και πορευόμουν μ'αυτη.

Βαρεθηκα ομως τις χρεωσεις φορτισης και αφου ειδα οτι υπαρχει η δυνατοτητα συνδεσης ενος τραπεζικου λογαριασμου, εφτιαξα εναν νεο και τον συνδεσα με το PP.

Ολα εγιναν χωρις προβλημα, μου εστειλαν 2 μικρες καταθεσεις στην τραπεζα απο το PP οπου επρεπε μετα να συμπληρωσω τα ακριβη ποσα στην φορμα του PP για να δουν πως μου ανηκει ο λογαριασμος και μου εγραψε πως ειμαι ετοιμος. Αλλα:

1. Πηγα να πληρωσω 2 πραγματα σε ενα ελληνικο e-shop που υποστηριζε PP αλλα η επιλογη του συνδεδεμενου λογαριασμου ηταν ανενεργη (grayed out). Ενω η prepaid ηταν διαθεσιμη.

Εννοειται το ποσο υπηρχε στον λογαριασμο.

2. Πηγα να βαλω καρτα στο κινητο. Αυτη τη φορα ηταν ενεργη αλλα απλα ελαβα μηνυμα αποτυχιας.

Δεν εχω καποιο μηνυμα αποτυχιας στα στατεμεντς του λογαριασμου ουτε στη δραστηριοτητα του PP οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Εχει καποιος μια ιδεα; που να απευθυνθω; Τραπεζα ή PP; Τι φταιει;

Ευχαριστω :)

Edited by Seek & Find

Posted (edited)

ΑΝ κατάλαβα καλά... 

Το paypal δεν χρεώνει/παίρνει λεφτά απευθείας από τον τραπεζικό σου λογαριασμό. 

Πρέπει πρώτα να τα κάνεις transfer στο λογαριασμό σου στο paypal (νομίζω top up λέγεται η εντολή) , να φαίνεται δηλ στο balance το ποσό που εχεις μεταφέρει , και μετά είναι εφικτή η πληρωμή μέσω paypal

Αν ΔΕΝ κατάλαβα καλά, δες λίγο εδω

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments-Archive/PayPal-not-using-my-PayPal-balance-for-payments-and-keeps/td-p/1103202

Edited by Qparadox
  • Like 1

Ευχαριστω για την απαντηση ομως παλι μπερδεύτηκα. Αν πρεπει να κανω tranfer (οπου μου δινει το iban του PP κατι σαν εμβασμα δηλαδη).

Τοτε ποιο το νοημα του "link your bank account" στο wallet οπως κανει link και τις καρτες;  

Μπορεί πχ κάποιος να μην έχει πιστωτική /χρεωστική καρτα

Ή σε περίπτωση που κάποιος λάβει χρήματα, συνδέοντας τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να τα σηκώσει. Κάτι τέτοιο δεν θα ήταν εφικτό (ή τουλαχιστο θα ήταν περισσότερο περίπλοκο) αν είχε μόνο πιστωτική. 

Παράθεση

Σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού

Αν συνδέσετε τον τραπεζικό σας λογαριασμό, μπορείτε να:

Μεταφέρετε χρήματα στην τράπεζά σας

Στείλετε χρήματα δωρεάν στους φίλους και την οικογένειά σας

Πραγματοποιήσετε ασφαλείς πληρωμές για προϊόντα και υπηρεσίες

Με την εξουσιοδότηση της εντολής άμεσης χρέωσης SEPA, εξουσιοδοτείτε την PayPal να στείλει οδηγίες στον τραπεζικό λογαριασμό σας. Εξουσιοδοτείτε επίσης την τράπεζά σας να χρεώνει τον λογαριασμό σας σύμφωνα με τις οδηγίες της PayPal.

Δικιο θα εχεις, μαλλον με μπερδεψε το παραπανω;

Νομιζω δεν γινεται να παρει λεφτα απευθειας απο το λογαριασμο σου. Πρεπει να βαλεις την καρτα που εχεις μαζι με το λογαριασμο και χρεωνει τον λογαριασμο μεσω της καρτας.

Ο λογαριασμος ειναι για να μεταφερεις χρηματα δεξια αριστερα και στο balance.

• Like 1

Posted (edited)

Εμένα λειτουργεί κανονικά έτσι με Πειραιώς χρεωστική. Χρειάζεται να προσθέσεις την κάρτα σου και όχι τον τραπεζικό λογαριασμό και να την ορίσεις ως προτιμώμενη μέθοδος πληρωμής

Edited by Gregorypeg1000
  • Like 1

Posted (edited)

Σε περιπτωση που η καρτα εχει συνδεδεμενους περισσοτερους απο εναν λογαριασμους πανω της τι γινεται;

Επιλεγω απο ποιον θα παρει τα χρηματα; ή πρεπει να βγαλω μια ξεχωριστη debit για τον συγκεκριμενο λογαριασμο που θελω να χρησιμοποιησω;

Edited by Seek & Find

Χρεώνει αυτόματα τον πρώτο στη λίστα όπως και στα Pos

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

• Like 1

ok και αν δεν εχει περναει στον επομενο; Μπορω να βγαλω μια χεχωριστη καρτα γι αυτον;

Δε θα σας κουρασω αλλο 😛

Αν δεν έχει χρήματα ο πρώτος απορρίπτεται η συναλλαγή. Τώρα σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση φαντάζομαι πως ναι αν που σίγουρα θα ξέρει η τράπεζα σου

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

• Like 1

Η Πειραιως μπορει να σου δωσει και δευτερη καρτα και να την συνδεσεις με οποιο λογαριασμο θελεις και μπορεις να το κανεις μεσω winbank. Δινει μια Visa και μια Mastercard. 

• Like 2

ΕΤΕ ειμαι. Τους εστειλα μειλ και περιμενω. εχει κανεις ΕΤΕ; (Ξερεις απο ΕΣΠΑ; 😛)

On 17/7/2019 at 7:41 ΜΜ, το μέλος takis20 έγραψε:

Η Πειραιως μπορει να σου δωσει και δευτερη καρτα και να την συνδεσεις με οποιο λογαριασμο θελεις και μπορεις να το κανεις μεσω winbank. Δινει μια Visa και μια Mastercard. 

Ακριβως αυτο κανει και η ΕΤΕ, το αφηνω για οποιον το χρειαστει. Ευχαριστω παιδες.

• Like 1