Jump to content


TV & Ηχοσυστημα


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω την τηλεοραση που εχω και το soundbar. Και τα 2 ειναι της Samsung. H τηλεοραση ειναι αυτη, το soundbar αυτο, αλλα το πηρα πριν κανα 2 χρονια, γυρω στα 300 ευρω.

Τωρα λεμε να παρουμε μεγαλυτερη τηλεοραση και μετα απο ερευνα καταληξαμε σε αυτη. Soundbar λεμε αυτο.

 

Αλλα επειδη ειμαι τερμα ασχετος, θα ηθελα μια δευτερη γνωμη, ειδικα οσον αφορα το ηχοσυστημα. Διευκρινιζω οτι δε θελω 200 ηχεια στο σπιτι και καλωδια γιαυτο βρισκω τη λυση του soundbar αρκετα πρακτικη. Παρολα αυτα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις για μεχρι 2 ηχεια. Ο καναπες ειναι 4 μετρα απο τη τηλεοραση, το ταβανι ειναι γυρω στα 3 μετρα υψος. 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις αποψεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, minast said:

Και οι δύο επιλογές είναι εξαιρετικές. Θα σκεφτόσουν ασύρματα πίσω ηχεία μαζί με την soundbar;

Ναι, θα το σκεφτομουν αν δεν ξεφευγε πολυ στη τιμη.

 

Παρεπιπτοντως το Soundbar που εχω, το ειχα παρει γυρω στα 500 ευρω, οχι 300. Εκανα λαθος. Δεν εχει βεβαια σημασια αλλα μιας και το ανεφερα ας ειμαι ακριβης.

Έγινε επεξεργασία από leonidastra86
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος leonidastra86 έγραψε:

Ναι, θα το σκεφτομουν αν δεν ξεφευγε πολυ στη τιμη.

 

Παρεπιπτοντως το Soundbar που εχω, το ειχα παρει γυρω στα 500 ευρω, οχι 300. Εκανα λαθος. Δεν εχει βεβαια σημασια αλλα μιας και το ανεφερα ας ειμαι ακριβης.

Για φτηνότερη έλεγα, όχι ακριβότερη :). Η Sony έχει πολύ καλές κριτικές, αλλά δεν έχω πειστεί ότι αξίζει τόσο πολλά χρήματα.

Η JBL 5.1 έχει αποσπώμενα surround ηχεία. Εάν θέλεις τα περιφερειακά κανάλια είναι πολύ καλή και τίμια επιλογή.

 

Εναλλακτικά, για Atmos μπορείς να δεις και την LG SK10Y, που προαιρετικά παίρνει και περιφερειακά ηχεία. Για εμένα θα ήταν μάλλον η πρώτη επιλογή.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minast said:

Για φτηνότερη έλεγα, όχι ακριβότερη :). Η Sony έχει πολύ καλές κριτικές, αλλά δεν έχω πειστεί ότι αξίζει τόσο πολλά χρήματα.

Η JBL 5.1 έχει αποσπώμενα surround ηχεία. Εάν θέλεις τα περιφερειακά κανάλια είναι πολύ καλή και τίμια επιλογή.

 

Εναλλακτικά, για Atmos μπορείς να δεις και την LG SK10Y, που προαιρετικά παίρνει και περιφερειακά ηχεία. Για εμένα θα ήταν μάλλον η πρώτη επιλογή.

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ και παλι για τον χρονο σου.

Πιστευεις τα LG ειναι ανωτερα απο τα sony και απο αυτα που ηδη εχω?

Οπως προειπα ειμαι τελειως ασχετος και κοιταω μονο τις τιμες και τις κριτικες οποτε δεν εχω τεκμηριομενη αποψη.

Απορω λιγο, να πω την αληθεια, που η soundbar που εχω ειναι τοσο ακριβη. Δεν βγαζει κακο ηχο αλλα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο για να κοστιζει 550-600 ευρω.

Οποτε το σκεφτομαι λιγο αν αξιζει να τη πουλησω για 300-400 και να παρω καποια κατωτερη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος leonidastra86 έγραψε:

Καταρχην σε ευχαριστω πολυ και παλι για τον χρονο σου.

Πιστευεις τα LG ειναι ανωτερα απο τα sony και απο αυτα που ηδη εχω?

Οπως προειπα ειμαι τελειως ασχετος και κοιταω μονο τις τιμες και τις κριτικες οποτε δεν εχω τεκμηριομενη αποψη.

Απορω λιγο, να πω την αληθεια, που η soundbar που εχω ειναι τοσο ακριβη. Δεν βγαζει κακο ηχο αλλα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο για να κοστιζει 550-600 ευρω.

Οποτε το σκεφτομαι λιγο αν αξιζει να τη πουλησω για 300-400 και να παρω καποια κατωτερη.

Και η JBL και η LG είναι καλύτερες από αυτή που έχεις τώρα.

Για την Sony έχω άποψη μόνο από reviews, ενώ τις άλλες τις έχω ακούσει κιόλας. Οι λόγοι που δεν θα την προτιμούσα είναι αφενός η τιμή, και αφετέρου ότι μου αρέσει να έχω surround back, ακόμη και με soundbar. Αυτά δεν αφαιρούν τίποτα από τις πολύ θετικές κριτικές που έχει, και θεωρείται από τις καλύτερες soundbars που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, minast said:

JBL 5.1

Πολλοι γκρινιαζουν οτι οταν ο ηχος του εργου ειναι χαμηλος σβηνει αυτοματα (για εξοικονομηση ενεργειας) και οτι αυτη η λειτουργεια δεν γινεται να απενεργοποιηθει. Εχεις αποψη επι τουτου?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος leonidastra86 έγραψε:

Πολλοι γκρινιαζουν οτι οταν ο ηχος του εργου ειναι χαμηλος σβηνει αυτοματα (για εξοικονομηση ενεργειας) και οτι αυτη η λειτουργεια δεν γινεται να απενεργοποιηθει. Εχεις αποψη επι τουτου?

 

Η ένταση του ήχου σίγουρα δεν έχει πρόβλημα. Για το αυτόματο σβήσιμο δυστυχώς δεν έχω άποψη.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για tv δεν το συζητάω η C8 πολύ δυνατή πάντα ήταν..xD και 77 inch.. ΖΗΛΕΥΩ!Ωραιο πράμα βέβαια είναι μέχρι να βάλεις Ant1 και να πεις...ΧΑΛΑΣΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ?
Οσο για τα ηχεία..Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχεις και τι χρήματα διαθέτεις εγω αυτό που έκανα με ενα budget 1500euro ηταν να δώσω εν τέλη αρκετά λιγότερα(δεν το εχω κάνει στην ζωη μου να κάνω αγορά που να μου βγει πιο φτηνή απο όσα σκεφτόμουν) και πήρα SONOS BEAM μαζί με 2 rear SONOS 1..
Αν μπεις στο τρυπάκι για audiophiles θα σου πούνε όχι και θα μπεις στο τρυπάκι να πάρεις ενισχυτή ξεχωριστά ηχεία και και και που στην τελική εμένα με κούρασαν + οτι επειδη μετά ψάχνεις ποιότητα συνέχεια ανεβάζεις τα λεφτά και αν θέλεις πραγματικά κάτι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ποιοτικό για εναν AUDIOPHILE τύπο δεν φτάνουν τα 3-4κ...
Αυτο που μπορώ να σου πω είναι οτι τα sonos..Θα τα κατα ευχαριστθείς ...
900euro βγήκαν ΧΩΡΙΣ το woofer που δεν το πήρα λόγο χώρου..Τα ηχεία τα εχω αγαπήσει...! Πολυ καλή κατασκευη πολύ ωραια πολύ καλο compatibility..
Εχουν πάνω touch κουμπια για ενταση/pause/resume και είναι build in ALEXA(δεν δουλευει στην Ελλάδα ακόμα ..ΓΑΜΩ).
Για εμένα αυτα τα ηχεία είναι ενα high end σύστημα για εναν που απλά θέλει πιο ωραίο και ποιοτικό ήχο...Ειναι το πιο ποιοτικό/καλό Mainstream σύστημα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικως παρηγγειλα αυτο που ελεγα. Το εβγαλαν προσφορα στα 720 ευρω.

Ελπιζω να βγει καλο αλλιως παει πισω :-Ρ

Να δω ποτε θα αξιωθω να παρω και την τηλεοραση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος leonidastra86 έγραψε:

Τελικως παρηγγειλα αυτο που ελεγα. Το εβγαλαν προσφορα στα 720 ευρω.

Ελπιζω να βγει καλο αλλιως παει πισω :-Ρ

Να δω ποτε θα αξιωθω να παρω και την τηλεοραση.

 

Πολύ καλή τιμή, από Sony shop? Γράψε καμιά εντύπωση όταν την δουλέψεις και καλορίζικη!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καθε Σαββατο βραδυ βγαζει το Saturn προσφορες για 12 ωρες νομιζω. Οποτε μου ηρθε mail οτι η τιμη επεσε και δεν εχασα χρονο.

Θα σας ενημερωσω μολις τη δοκιμασω.

 

Ευχαριστω πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ καλο το soundbar, τρομερη διαφορα απο το προηγουμενο, ειμαι πολυ ευχαριστημενος. 

Ακομα βεβαια δε με επεισε το atmos αλλα ακομα δεν ασχοληθηκα και αρκετα.

 

Αντε να βγαλουν και την τηλεοραση καμια προσφορα να τη τσιμπησω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε ζητουσα ενα μυριο καλυτερα...

Σημερα πηγα στο Saturn και ειχε εξαντληθει. Οποτε πηγα στο Mediamarkt και ειχε προσφορα τη τελευταια (της βιτρινας που λεμε) στα 4.000.

Τη τσιμπησα χωρις δευτερη κουβεντα.

 

Τα σπαει το μηχανημα. Τρομερη κατασκευη, γρηγορο λογισμικο, φοβερη ποιοτητα.

 

Οποτε ο συνδυασμος (με οπτικο καλωδιο) τα εσπασε κανονικα. Πηρα και ταινιουλα για το βραδυ, blue ray με atmos, αρχηγοπουλο.

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους και παλι για τις πολυτιμες συμβουλες σας.

 

 

IMG_20190830_234131.jpg

Link to comment
Share on other sites

Atmos από soundbar... είναι απλά Ατμός.
Απλά δεν.
Πόσο μάλλον όταν λες "οπτικό καλώδιο" εννοείς SP/DIF που .... ΔΕΝ περνάει σήμα Dolby Atmos :D

 

Upfiring ηχεία, soundbars με "surround"... just say no to marketing BS.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για hint, αν και η βοηθεια (?) σου ερχεται αρκετα καθυστερημενη. Θα παραγγειλω καλωδιο HDMI τοτε μιας και δεν εχω αλλο σπιτι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.