Jump to content


Μεταλλουργια


Recommended Posts

Γνωριζει καποιος ποσο κοστιζει 30 cm x 3 cm ραβδο σιδηρου?Και ποσο κοστιζει να ανοιξει μια τρυπα των 9mm?

Αναρωτιομουν κυριοτερα αν ολα τα μεταλλουργεια διαθετουν μακρια τρυπανια(=30cm) για ανοιγμα η μονο αυτα στο κεντρο

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από Frantzeskos
Link to comment
Share on other sites

ενα κομματι "σιδερο" 300χ30χ30 δεν στοιχιζει 'τιποτα' αν δεν μαθεις πρωτα την εργασια του μαστορα σε καποιο μηχανουργειο

το "σιδερο" μπορει να ειναι διαφορων ποιοτητων πχ ψυχρης ελασης ή κραμα για ειδικες καταστασεις αναλογα τι εχεις σκοπο να φτιαξεις

η τρυπα γινεται με τρυπανι 'ευκολα' και μετα περναει αλεζουαρ (κατι σαν τρυπανι φαντασου) που κανει την τρυπα απολυτα στρογγυλη

η εργασια γινεται σε τορνο και 300 χιλ τα εχουν ευκολα

αν δεν ρωτησεις σε καποιο εργαστηριο δεν θα βρεις ευκολα απαντηση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makio said:

ενα κομματι "σιδερο" 300χ30χ30 δεν στοιχιζει 'τιποτα' αν δεν μαθεις πρωτα την εργασια του μαστορα σε καποιο μηχανουργειο

το "σιδερο" μπορει να ειναι διαφορων ποιοτητων πχ ψυχρης ελασης ή κραμα για ειδικες καταστασεις αναλογα τι εχεις σκοπο να φτιαξεις

η τρυπα γινεται με τρυπανι 'ευκολα' και μετα περναει αλεζουαρ (κατι σαν τρυπανι φαντασου) που κανει την τρυπα απολυτα στρογγυλη

η εργασια γινεται σε τορνο και 300 χιλ τα εχουν ευκολα

αν δεν ρωτησεις σε καποιο εργαστηριο δεν θα βρεις ευκολα απαντηση

Σε ευχαριστω αδερφε κατι τετοιο πιστευα και εγω. Να ρωτησω κατι τελευταιο αυτα τα μεγαλα μηχανιματα  που μιλαμε ειναι σε ολα τα μεταλλουργεια η μονο στο κεντρο της Αθηνας?

maxresdefault.jpg

Έγινε επεξεργασία από Frantzeskos
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Frantzeskos said:

Σε ευχαριστω αδερφε κατι τετοιο πιστευα και εγω. Να ρωτησω κατι τελευταιο αυτα τα μεγαλα μηχανιματα  που μιλαμε ειναι σε ολα τα μεταλλουργεια η μονο στο κεντρο της Αθηνας?

 

δεν χρειαζεσαι καποιο 'μεταλλουργειο με μεγαλα μηχανηματα'.....

κι ενας μαστορας της γειτονιας που λενε, με επαγγελματικο τορνο και φωλια τσοκ τουλαχιστον >30χιλ κανει την δουλεια (και τα καταλληλα κοπτικα βεβαια)

δεν μπορω να σε κατευθυνω για το που/πως μιας και ειμαι εκτος Αθηνων!

 

ps. το cnc μηχανημα που δειχνεις θα το πληρωσεις με το ...λεπτο χρησης!

Έγινε επεξεργασία από makio
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, makio said:

 

δεν χρειαζεσαι καποιο 'μεταλλουργειο με μεγαλα μηχανηματα'.....

κι ενας μαστορας της γειτονιας που λενε, με επαγγελματικο τορνο και φωλια τσοκ τουλαχιστον >30χιλ κανει την δουλεια (και τα καταλληλα κοπτικα βεβαια)

δεν μπορω να σε κατευθυνω για το που/πως μιας και ειμαι εκτος Αθηνων!

 

ps. το cnc μηχανημα που δειχνεις θα το πληρωσεις με το ...λεπτο χρησης!

Οχι ενταξει καταλαβα αρκετα...Εχω δυο ερωτηματα μιας κ ειπες μηχανουργειο . Εγω πρεπει να ψαχω για μηχανουργειο η μεταλλουργειο στο ιντερνετ?επισης ποσο κοστιζει 10 εκατοστα για παραδειγμα με το cnc μηχανημα?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Frantzeskos said:

Οχι ενταξει καταλαβα αρκετα...Εχω δυο ερωτηματα μιας κ ειπες μηχανουργειο . Εγω πρεπει να ψαχω για μηχανουργειο η μεταλλουργειο στο ιντερνετ?επισης ποσο κοστιζει 10 εκατοστα για παραδειγμα με το cnc μηχανημα?

 

για μηχανουργειο θα ψαξεις αλλα προσεξε γιατι τ αποτελεσματα στο γουγλε θα σου δωσουν "ψαγμενες" επιχειρησεις με οτι αυτο συνεπαγεται

εγω στη θεση σου θα ξεκιναγα ρωτωντας στην 'γειτονια' μου

μολις βρεις καποιο μην νομιζεις οτι τελειωσες γιατι μεγαλο ρολο παιζει ο... Ματης του ...μαστορα (δλδ πως θα κοψει την τσεπη σου και ποσο αλμπανης ειναι)

θελει ψαξιμο για να βρεις σωστο και "τιμιο" τεχνιτη

οσο για το cnc (που νομιζω ειναι γι αλλη δουλεια) δεν γνωριζω κοστος - αλλα αν ημουν στη θεση του δεν θα εβαζα "μπροστα" τη μηχανη για ενα κομματακι σιδερο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, makio said:

 

για μηχανουργειο θα ψαξεις αλλα προσεξε γιατι τ αποτελεσματα στο γουγλε θα σου δωσουν "ψαγμενες" επιχειρησεις με οτι αυτο συνεπαγεται

εγω στη θεση σου θα ξεκιναγα ρωτωντας στην 'γειτονια' μου

μολις βρεις καποιο μην νομιζεις οτι τελειωσες γιατι μεγαλο ρολο παιζει ο... Ματης του ...μαστορα (δλδ πως θα κοψει την τσεπη σου και ποσο αλμπανης ειναι)

θελει ψαξιμο για να βρεις σωστο και "τιμιο" τεχνιτη

οσο για το cnc (που νομιζω ειναι γι αλλη δουλεια) δεν γνωριζω κοστος - αλλα αν ημουν στη θεση του δεν θα εβαζα "μπροστα" τη μηχανη για ενα κομματακι σιδερο!

Εγω φοβαμαι πιο πολυ οτι θα νομιζει οτι το θελω για να φτιαξω οπλο επειδη το θελω 9 χιλιοστα(θυμαμε απτον στρατο). Οποτε πεζει να υπαρχει καμια νομοθεσια? εγω τοξο θελω να φτιαξω composite

Link to comment
Share on other sites

λεια καννη 30 εκατοστα!? για 9χιλ βολιδα....δεν νομιζω.....

αλλα ακομα κι αν υπαρχει τετοια ανησυχια ,ξερεις ποσοι τορνοι σε ερασιτεχνικα εργαστηρια υπαρχουν που εχουν αυτη την ικανοτητα?

αυτο παντως που σκοπευεις να φτιαξεις, αν το βρουν πανω σου > εμπλεξες -απλα

εδω στα μερη μου συνελαβαν 2 ημεδαπους για παρανομη κατοχη οπλων > ειχαν 2 ξυλινες αστυνομικες ...ραβδους! :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, makio said:

λεια καννη 30 εκατοστα!? για 9χιλ βολιδα....δεν νομιζω.....

αλλα ακομα κι αν υπαρχει τετοια ανησυχια ,ξερεις ποσοι τορνοι σε ερασιτεχνικα εργαστηρια υπαρχουν που εχουν αυτη την ικανοτητα?

αυτο παντως που σκοπευεις να φτιαξεις, αν το βρουν πανω σου > εμπλεξες -απλα

εδω στα μερη μου συνελαβαν 2 ημεδαπους για παρανομη κατοχη οπλων > ειχαν 2 ξυλινες αστυνομικες ...ραβδους! :hehe:

xαχαχα γελασα με το τελευταιο.Οχι ενταξει δεν νομιζω στην επαρχια που θα το φερω να μπλεξω με κατι τετοιο. οΚ θα ρωτησω εδω γυρω για τιμες πριν αποφασισω να παω απτο κεντρο. ευχαριστω makio

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Frantzeskos said:

Εγω φοβαμαι πιο πολυ οτι θα νομιζει οτι το θελω για να φτιαξω οπλο επειδη το θελω 9 χιλιοστα(θυμαμε απτον στρατο). Οποτε πεζει να υπαρχει καμια νομοθεσια? εγω τοξο θελω να φτιαξω composite

 

Το τόξο δεν είναι όπλο; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.