Jump to content



GTX 1060 σε i7 920


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Έχω έναν i7 920 με 16GB DDR3 1866MHz, μία GTX 285 και έναν SSD πάνω σε μία Gigabyte  X58 μητρική. Είδα σε προσφορά μία GTX 1060 της EVGA (την SuperClocked με 3GB Ram) στα 190Ε και είπα να την αγοράσω για να πάρει μία "gaming" ανάσα το σύστημα. Δεν παίζω σε ανάλυση πάνω από 1080p. Αξίζει η αγορά λέτε; Θα δω διαφορά;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Μου ήρθε η κάρτα και την έβαλα και πραγματικά είδα διαφορά. Αλλά θέλω να σας ρωτήσω κάτι ακόμα.

Είχα το κουτί ανοιχτό και παρατήρησα ότι ο ανεμιστήρας της δεν λειτουργούσε. Εγκατέστησα το everest και είδα ότι στο "sensor" δεν έκανε καμία αναφορά στις στροφές του GPU fan (μόνο στον CPU fan), ενώ με την GTX285 έγγραφε τις στροφές κανονικά. Αυτό έτσι πρέπει να είναι;

Επίσης όταν την ζόρισα λίγο, στην αρχή ο ανεμιστήρας "έπαιζε" σαν να κάνει διακοπτόμενες κινήσεις (πήγαινε να πάρει και σταματούσε). Όταν την ζόρισα αρκετά, πήρε μπροστά κανονικά. Αυτό το "διακοπτόμενο" υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσει κάποια βλάβη ή είναι φυσιολογικό;

Από θερμοκρασία σε idle από 40 έως 42. Στο ζόρισμα 55 (Prince of Persia FHD)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν η καρτούλα υποστηρίζει κάποια zero fan τεχνολογία, τότε σταματάει τους ανεμιστήρες κάτω από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία της GPU, ώστε να προσφέρει απόλυτη ησυχία. Στο κουτί της κάρτας, σε κάποιον σημείο, μπορεί να αναγράφεται η ύπαρξη τέτοιου χαρακτηριστικού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.