Jump to content
tragikos

Προστασία κινητού: Θήκες, ασφάλεια ή τίποτα;

Προστασία κινητού  

27 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θέμα για συζήτηση

Πλέον εδώ που έχουμε φτάσει τα περισσότερα smartphones (που σε νοιάζει να μην τα σπάσεις) είναι με μεγάλη οθόνη και ίσως και γυάλινη πίσω όψη. Οι θήκες για εμένα αλλάζουν τον σχεδιασμό του κινητού και το κάνουν ακόμα μεγαλύτερο. Οι ασφάλειες δεν καλύπτουν πλέον το 100% της ζημιάς και είναι μόνο για το πρώτο έτος. Εσείς τι προτιμάτε;

Τίποτε... ότι και να βάλω αλλάζει τελείως η όψη και η αίσθηση του κινητού...:blush:

• Like 1

Δε μας παρατανε κι αυτοι και τα σμαρτιζ να πουμε ενα κινητο θα μπει σε τσεπη θα κατσει σε νερα θα σαβουρδιαστει.

Ειναι αναμενομενο. Απο κει και περα κα κανουν κατι με τα 450+ που ζητανε να αντεχουνε. Συγχυστηκα παλι, αει καλημερα να πουμε 

• Like 1

Τίποτα.

Αν χρειαζόταν κάτι επιπλέον θα το είχε ενσωματώσει ο κατασκευαστής, δε νομίζετε;

<flies away>

Δεδομένης της βαριάς χρήσης που κάνω στο κινητό μου και του γεγονότος ότι πάει όπου πάω είναι αναμενόμενη η στραβή αργά ή γρήγορα. Οπότε επιλέγω VFM συσκευές, xiaomi κυρίως, ~200€ και μια γκουμούτσα θήκη από ebay με 3€ και μια προστασία οθόνης ~2€. Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση του κινητού, αλλά η λειτουργικότητα. Οπότε απολαμβάνω τη max δυνατή προστασία και όταν κάτσει η στραβή δεν πληρώνω μια περιουσία για αντικατάσταση, αλλά επαναλαμβάνω τον κύκλο. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Redmi Note 2, άντεξε 4 χρόνια με κακομεταχείριση και αρκετές βαρβάτες πτώσεις (όχι σε πάτωμα, αλλά τσιμέντο και πέτρα). Μετά την τετραετία άρχισαν κάποιες δυσλειτουργίες (έκλεινε το κινητό όταν το σήμα ήταν χαμηλό), οπότε το αντικατέστησα. Εδώ και έναν χρόνο έχω το Redmi Note 5 που αγόρασα ~170€ και επαναλαμβάνω τον κύκλο.

• Like 1

Posted (edited)

Οταν πηρα το note 2 ο συναδελφος που το ειχε ειχε βαλει το γνησιο καπακι

με το πορτακι που προστατευε οθονη και την εξωτερικη γνησια θηκη της samsung.

Αποτελεσμα ναι μεν ασφαλεια αλλα κινητο ταψι, παντοφλα σαγιοναρα πειτε το οπως θελετε.

Τα τελευταια χρονια τα εβγαλα γιατι λιωσανε τοσα χρονια και εμεινα με μια θηκη σιλικονης

που ναι μεν το μεγαλωνει λιγο αλλα με την δουλεια με εβγαλε ασπροπροσωπο οταν επεσε απο

σεβαστο υψος.

Edited by 2cpu

On 31/8/2019 at 8:34 ΜΜ, το μέλος 2cpu έγραψε:

Οταν πηρα το note 2 ο συναδελφος που το ειχε ειχε βαλει το γνησιο καπακι

με το πορτακι που προστατευε οθονη και την εξωτερικη γνησια θηκη της samsung.

Αποτελεσμα ναι μεν ασφαλεια αλλα κινητο ταψι, παντοφλα σαγιοναρα πειτε το οπως θελετε.

Τα τελευταια χρονια τα εβγαλα γιατι λιωσανε τοσα χρονια και εμεινα με μια θηκη σιλικονης

που ναι μεν το μεγαλωνει λιγο αλλα με την δουλεια με εβγαλε ασπροπροσωπο οταν επεσε απο

σεβαστο υψος.

Επειδή κι εγώ είχα το Note II με την ίδια θήκη, μπορώ να πω ότι ήταν από τις λίγες που δεν επηρέαζαν τον όγκο του ενώ παράλληλα το προστάτευαν. Πλέον με μη αποσπώμενα πίσω καπάκια τέτοιες επιλογές δεν υπάρχουν.

Πάντα κινητό " φτηνο:" έως τα 200-250 για να μη κλαίμε ,θήκη καλή και τζαμακι. Τώρα εχω το μι α2 με σπιγκεν θήκη και τζαμί, με την θήκη μπορώ να πω ότι κερδίζω κιόλας μιας και δεν μου γλυστραει λόγο αλουμινίου.

• Like 1

@tragikos

Μπα εμενα με φαινοταν  γκουμουτσα.Οκ ηταν και ειναι ενα μεγαλο τηλ. ακομα και τωρα με

την απλη σιλικονουχα αλλα ιδιως με την εξωτερικη ηταν ...