Jump to content



Προβλήματα με format από USB


Recommended Posts

Θέλω να κάνω έναν παλιό υπολογιστή φόρματ από usb, μπαίνω μέσα στο bios βάζω την υπολογη και όλα καλά. Ξεκινάει φτάνει στο 100% στα win10 και στην επαναικινηση μου ξαναρχίζει πάλι από την αρχή το φόρματ αντί να το συνεχίσει. Τι πρόβλημα υπάρχει? 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, jax7480 said:

Μετά το restart μπες στο BIOS και βάλε να ξεκινήσει από τον δίσκο.

 

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω Ζάχο! 

Tο λαπτοπ είναι ένα μαθητικό HP 250 G3 και το BIOS είναι άστα να πάνε... Έβαλα εξωτερικό dvd και δεν μπουταρε από κει... 

Link to comment
Share on other sites

Με το που κάνει restart δεν μου αφήνει να μπω bios, πατάω f10 αλλά ξεκινάει πάλι από την αρχή... Έβγαλα το στικακι και συνεχίζει από κει που σταμάτησε. 

Link to comment
Share on other sites

Στο bios στο boot order πρέπει να έχεις πρώτο τον δίσκο του συστήματος. Όταν θες να κάνεις εγκατάσταση λειτουργικού, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΟ ΒΟΟΤ ORDER από bios αλλά πατάς το special key ώστε να ορίσεις για μια μοναδική φορά να μπουταρει από usb, DVD , whatever. Ψάξε στο manual να βρεις ποιο f key είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ενεργοποιηθει το legacy support και το secure boot να γινει disabled.
Στην επομενη εκκινηση πατωντας το f9 θα σε αφησει να επιλεξεις το μεσο.

 

Επισης, βλεπω πως το bios σου ισως εχει την δυνατοτητα να εκκινησει χωρις αυτα που προανεφερα αν εκει που λεει uefi boot order επιλεξεις το μεσο εκκινησης.

Έγινε επεξεργασία από dragontech
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gdp77 said:

Ρε συ def έκανες το secure boot disable?  Αν ναι, βάζεις το στικάκι σε μια διεπαφή usb και στην εικόνα που δείχνεις με f9 επιλέγεις efi file

Λλυθηκε το πρόβλημα στης 4.00 τα ξημερώματα. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.