Jump to content


Linux σε Teclast X98 plus


ronin13

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχω το tablet του τίτλου σε dual boot (Android 5.1+Win 10) και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω στο partition του android linux, τόσο για λόγους ασφαλείας, όσο και γιατι η rom είναι τόσο power hogging που με το ζόρι μποτω να χρησιμοποιήσω το tablet μισή ώρα (σε windows η μπαταρία είναι κομπλέ).

 

Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία;

Κάποια πρόταση για κάποια touchscreen friendly διανομή ή για το τί να προσέξω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να βρείς ενα DE που να παίζει καλά με touch και να μπορεί η ταμπλέτα να το σηκώσει. 

Θα πρότεινα να βάλεις ubuntu λόγω (πιθανολογώ) καλύτερου support, και να δοκιμάσεις gnome/kde/xfce/cinammon και να κρατήσεις όποιο παίζει καλύτερα με το HW σου.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ronin13 said:

Καλησπέρα.

 

Έχω το tablet του τίτλου σε dual boot (Android 5.1+Win 10) και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω στο partition του android linux, τόσο για λόγους ασφαλείας, όσο και γιατι η rom είναι τόσο power hogging που με το ζόρι μποτω να χρησιμοποιήσω το tablet μισή ώρα (σε windows η μπαταρία είναι κομπλέ).

 

Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία;

Κάποια πρόταση για κάποια touchscreen friendly διανομή ή για το τί να προσέξω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχεις βρει κάποιο tutorial ή μόνος σου το σκέφτηκες; Δεν είναι αυτονόητο ότι το linux θα παίξει με ένα κάρο proprietary hardware που κουβαλάνε αυτά τα tablets.

Φρόντισε να πάρεις πλήρες backup το tablet για να το επαναφέρεις στην περίπτωση που στραβώσει το πράγμα (που είναι και το πιθανότερο αν πας ξυπόλυτος στα αγκάθια)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάποιοι να το αναφέρουν ότι το έχουν κάνει, αλλά δεν έχω βρει κανένα tutorial.

Γι' αυτό ρώτησα μήπως έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ronin13 έγραψε:

Ευχαριστω!
Απ'οτι καταλαβα δεν αξιζει... Δε φαινεται να ειναι πολυ polished λυσεις για να πω οτι θα βασιστω σε αυτες....

 

Oχι δεν αξίζει. Ούτε καν για να μάθεις κατι γιατί θα παλεύεις με proprietary hardware.

Βέβαια μπορείς να βάλεις άλλη rom, καμια AOSP based. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.