Jump to content



Τακτοποιηση τρυπανιών από μικρά μέχρι πολύ μεγάλα μεγέθη


Recommended Posts

Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να έχω σε μία θήκη ή κασετίνα ή ταμπακιέρα, πολλά τρυπάνια όλων των ειδών από μικρά μέχρι μεγάλα με μήκος 45 εκατοστά. 

 

Ακόμη και θήκη για καλάμια ψαρέματος δοκίμασα, αλλά τα τρυπάνια έχουν μεγάλο βάρος, χρειάζεται κάτι στιβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε μία από κόντρα πλακέ στα μέτρα που τη θες. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι έτοιμο εκεί έξω που να χωράει τα πάντα όλα. Ούτε ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικό.

Προσωπικά έχω τα μικρά αλλού και τα μεγάλα αλλού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Σωλήνα pvc με τάπες στα άκρα. Για πόσα τρυπάνια θέλεις;

 

Αυτό το έχω κάνει για τα τρυπάνια των 60 και των 100 εκατοστών.

Τα έχω σε δύο σωλήνες. Πρέπει να έχεις μια σωλήνα για το κάθε μήκος, δεν δουλεύεται αν στην ίδια σωλήνα βάζεις και κοντά τρυπάνια. 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Πάρε μια ταμπακιέρα με διαιρούμενα εσωτερικά και φτιάξε την όπως θέλεις ανάλογα το μήκος τον τρυπανιών. Πχ https://www.etools.gr/index.php?route=product/product&product_id=4562

 

Έχω ψάξει και τις ταμπακιέρες.

Αυτή που έβαλες θα μπορούσε να μου κάνει, αν επέτρεπε δημιουργήσεις ένα μονοκόμματο διαμήκες χώρισμα σε όλο το μήκος ώστε να χωράνε τα τρυπάνια των 45 εκατοστών. 

 

(Τα κλασικά μακριά τρυπάνια μπετού των 40 εκατοστών, έχουν συνολικό μήκος περίπου 44 εκατοστά μαζί με την ουρά SDS)

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μία τέτοια επανέρχομαι σε λιγάκι να σου πω αν δημιουργεί μονοκόμματο τμήμα, αν και νομίζω ότι το κάνει

 

edit: Κάνει μονοκόμματο και ουσιαστικά το εσωτερικό είναι όσο οι εξωτερικές διαστάσεις μείον 4-5mm που ειναι τα δύο τοιχώματα

Αρκετά καλή είναι αλλά δεν ξέρω αν την παραγεμίσεις αν θα αντέξει

 

20191004_171300.jpg20191004_171317.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

F3669F61-B149-47BB-9B16-A28F00950BA7.jpeg

 

Πολύ ωραία τα έχεις τακτοποιημένα στο εργαστήριο, αλλά εγώ θέλω να μεταφέρονται.

Να είναι δηλαδή σε μια τσάντα-θήκη-κασετίνα, για να δουλέψεις μακρυά από το εργαστήριο. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

Πολύ ωραία τα έχεις τακτοποιημένα στο εργαστήριο, αλλά εγώ θέλω να μεταφέρονται.

Να είναι δηλαδή σε μια τσάντα-θήκη-κασετίνα, για να δουλέψεις μακρυά από το εργαστήριο. 

Οκ κατάλαβα. Φαντάζομαι δεν έχεις λόγο να παίρνεις μαζί σου όλη τη συλλογή, θα είναι θεόβαρη.. Ίσως το καλύτερο είναι αν έχεις τα τρυπάνια στις εταιρικές τους θήκες να παίρνεις σε μια τσάντα-εργαλειοθήκη τις θήκες που θέλεις. Έτσι θα βρίσκεις και ό,τι θες εύκολα. Τα πολύ μεγάλα τρυπάνια χύμα στην τσάντα. 

Αν δεν έχεις τις εταιρικές θήκες, πρέπει να φτιάξεις ταμπακιέρα. Μη φτιάξεις μια μεγάλη, θα σου σπάσει απο το βάρος. Φτιάξε πιο πολλές μικρές, πχ μια για τοίχο, μια για ξύλο, μια για μέταλλο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.