Jump to content



προβλημα με καρτα γραφικων ή καλωδιο οθονης? (σε λαπτοπ)


Recommended Posts

Καλησπερες,

 

Σε λαπτοπ ας πουμε 3 χρονων αν θυμαμαι καλα και πεφτω μεσα..μοντελο HP 250 G4

 

https://support.hp.com/hk-en/document/c04605376

 

αλλα με win7x64, ξαφνικα παρουσιαζει δεξια τις καθετες χρωματιστες γραμμες που φαινονται στην εικονα 1 τερμα δεξια στην οθονη του.

 

Με απλη λογικη σκεφτομαι τα παιζει η καρτα γραφικων και ξεκινησαν τα οργανα. Μετα απο πιο ηρεμη σκεψη  (και επειδη ειναι στο σπιτι του αδερφου μου), λεω συνδεστε το μεσω hdmi σε μια tv να δουμε τι κανει - πιστευοντας οτι αν τραλαλαρει η gpu τα οποια προβληματα της απο τις γραμμες μεχρι οτιδηποτε αλλο προβληματικο θα το βγαλει κατα την εξοδο σε αλλη οθονη, οποτε αν το κανει εχουμε gpu θεμα, αν οχι, ειμαστε σε καλο δρομο (λεω εγω τωρα) να "βαρεσε" το καλωδιο που συνδεει την οθονη με την μητρικη και να την γλυτωσουμε στο πιο φθηνο και απλουστερο θεμα.

 

Οντως το λαπιτοπι συνδθηκε σε tv full hd κτλ σε διπλοτυπο- mirroring πες το οπως θες ρε Αλεφαντε (εικονα 2) και δεν μεταφερθηκε κανενα προβλημα στην tv.

Πουθενα δεξια (ή αλλου) δεν εμφανιστηκαν καθετες γραμμες οποιουδηποτε χρωματος και γενικα ολα λειτουργησαν αψογα.

 

Για πειτε τωρα καμμια συμβουλη ρε μαγκες. Ειναι σωστο αυτο που καταλαβαινω εγω οτι ΔΕΝ βαρεσε η gpu? Να το τεσταρω και αλλιως? Μοιαζει να ειναι η ταινια πισω απο την οθονη?

 

Γενικα, οι πιο ψαγμενοι (ή σε οσους εχει ξανατυχει κατι τετοιο) τι θα συμπεραιναν?

 

Σε καθε περιπτωση σε τεχνικο θα καταληξω ( i know) αλλα να ξερουμε και γιατι "καμπανα € " ΜΑΛΛΟΝ μιλαμε..

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Τακης

 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Έγινε επεξεργασία από tagavr
upload φωτογραφιες
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της ΗΡ, λέει

 

Integrated:
  • Intel HD* Graphics 5500
  • Intel HD* Graphics 4400
  • Intel HD* Graphics
Discrete:
  • AMD Radeon R5 M330 (2 GB DDR3 dedicated, switchable)**

 

 

Το δικό σου έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών ?  

 

Σε κάθε περίπτωση, τρέξε κανά gpu stress πρόγραμμα να δεις τί γινεται.

Link to comment
Share on other sites

 

On 3/11/2019 at 11:24 ΜΜ, το μέλος tagavr έγραψε:

 

Σε καθε περιπτωση σε τεχνικο θα καταληξω ( i know) αλλα να ξερουμε και γιατι "καμπανα € " ΜΑΛΛΟΝ μιλαμε..

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Τακης

 

Φίλε Τάκη, σε τεχνικό θα πας και για να έχεις μια ιδέα του κόστους,  η οθόνη σαν εξάρτημα στην Ελληνική αγορά κάνει περίπου 47€

ενώ η καλωδιοταινία της οθόνης κάτι λιγότερο από 18€. Το τι θα σου πάρει ο τεχνικός για τη δουλεία δεν το ξέρω.

Η ζημιά είναι στο ένα από τα δυο αλλά δεν ξέρω σε ποιο, η κάρτα γραφικών δεν είναι πάντως, βάζω στοίχημα την πεθερά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες-προτασεις σας.

 

Σιγουρα, θα καταληξω σε τεχνικο στο τελος για το ολο θεμα. Ακουστε τωρα:

 

1) Μιλαω με τεχνικο στο τηλεφωνο (οκ, απλα να παρει μια μυρωδια του θεματος) και μου λεει οτι ο dellman (γνωστος μαγκας απο τα παλια ο φιλος dellman) "πεθαινει η gpu"

Του λεω: Συνεδεσα μεσω hdmi σε tv και δεν φερνει καμμια γραμμη στην tv, λειτουργει μια χαρα χωρις κανενα προβλημα.

Απανταει: Απο αλλη"γραμμη" περναει το σημα εξοδου προς αλλες συσκευες και απο αλλη 'γραμμη"για την οθονη. (Με ψιλοεστειλε, αλλα δεν ηξερα εκεινη την ωρα αν επρεπε να τον αμφισβητησω- απλα το κρατησα στο μυαλο μου για να το γραψω εδω, να ακουσω τις γνωμες σας.

 

2) Ασχετως τι τελικα θα δειξει ενας ελεγχος με τεχνικο, και εγω πιστευω οτι λεει ο φιλος icy20. Βεβαια, αυτα ειναι του σατανα καιποτε δεν ξερεις. Φιλε p55 απο περιεργεια ρωτησα τον τεχνικο για πεεεριιπου ενα κοστος οθονης και καλωδιοταινιας οθονης και μου ειπε ο γιγαντας για 80-100 ευρω για την οθονη και 30 ευρω για καλωδιοταινια. Οκ αυτα ειναι σχετικα.

Και ελπιζω να ειμαστε σωστοι-τυχεροι- σε αυτα που σκεφτομαστε και οι δυο. Αμα κερδισουμε, κρατα την πεθερα. Δεν θα την παλεψω με δυο...χοχοχοχοοχοχο.

 

πειτε καμμια τελευταια γνωμη και οταν φτασω καπου θα σας ενημερωσω ωστε να διαβασει και κανενας αλλος ποτεμε το ιδιο προβλημα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

 

Τακης

Έγινε επεξεργασία από tagavr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H οθόνη σου  είναι αυτή και αυτή είναι η καλωδιοταινία. (Αν έβαζα στοίχημα θα έλεγα ότι φταίει η καλωδιοταινία)

Και στα δυο αναφέρεται ότι είναι για HP 250 G4 είτε στον τίτλο ή στην περιγραφή.

Όσο για τη πεθερά θα την κρατήσω τώρα που πέρασε και ΚΤΕΟ, μου πιάνει χώρο βέβαια...

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p55 said:

H οθόνη σου  είναι αυτή και αυτή είναι η καλωδιοταινία. (Αν έβαζα στοίχημα θα έλεγα ότι φταίει η καλωδιοταινία)

Και στα δυο αναφέρεται ότι είναι για HP 250 G4 είτε στον τίτλο ή στην περιγραφή.

Όσο για τη πεθερά θα την κρατήσω τώρα που πέρασε και ΚΤΕΟ, μου πιάνει χώρο βέβαια...

Σε ευχαριστω.

 

Οσο για την πεθερα..κλαιω λεμε ..κλαιω..δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα πάνελ. Η καλωδιοταινία μεταφέρει ψηφιακό σήμα, οπότε αν είχε θέμα θα είχες πολύ διαφορετικά συμπτώματα όπως corruption στην εικόνα και artifacts, εως και πλήρη απώλεια εικόνας. Επίσης μπορεί να χειροτέρευε/βελτιωνόταν όταν κούναγες το καπάκι. Κάτι σαν HDMI καλώδιο που δεν κάνει επαφή.

Αν είχε θέμα η κάρτα στη μνήμη θα είχες χιόνια η τετραγωνάκια σάπια λόγω του framebuffer, αν ήταν η ίδια η gpu θα πάγωνε η θα κόλλαγε ή πάλι χιόνια.

Το από που περνάει το σήμα για έξοδο είναι valid έλεγχος,  αλλά σ'αυτή την περίπτωση δείχνει μόνο οτι η gpu σα σύνολο παίζει καλά.

 

Θα βαζα κ εγώ πεθερά στο τραπέζι αλλά δεν έχω(ακόμα).

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.