Jump to content



Αλλαγη χωνευτου κουτιου διακοπτων - smart διακόπτες και ουδέτερος


Recommended Posts

Λοιπον...

 

 Εχω 15 πριζες οπου θελω να βαλω εξυπνους διακοπτες, οι οποιοι ΔΕΝ ειναι με το κλασικο στηριγμα τυπου "βιδωνω κατι - βγαινουν μεταλακια και σφιγγουν", ΑΛΛΑ βιδωνουν πανω στο χωνευτο κουτι.

 

  Σπιτι δυστυχως ολες πριζες ειναι παλιες και ΔΕΝ εχουν τετοια κουτια με υποδοχες για βιδες .

 

Ποσο ευκολα γινεται η αλλαγη (αν γινεται) ?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη θελει σπασιμο για να αλλαξουν. Δες αν υπαρχει κανενας ανταπτορας τυπου :

 

https://www.electrohoros.gr/κουτιά-ηλεκτρολογικά/18719-δαχτυλιδι-μον-σος-προεκταση-για-κουτι-διακοπτου-1cm.html

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για δες μπας και σου κάνει γιατί αλλιώς σε βλέπω να καλείς ηλεκτρολόγο για αλλαγες

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/ilektrologika/diakoptes-prizes/diakoptes-esoterikou-horou/set-agkistra-debflex-se-hroma-asimi-61900503/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοίτα 1-2 μπορεί να πιάσουν με αυτάκια κτλ,αλλά όλα λίγο δύσκολο...που άσε και με την χρήση θα φεύγουν αργότερα!Χρειάζεται σπάσιμο ο σοφάς και καινούρια κουτιά!Βρές έναν τσάκαλο τεχνίτη ηλεκτρολόγο να στα περάσει αν και δεν είναι κάτι!

15 hours ago, YDinopoulos said:

Λοιπον...

 

 Εχω 15 πριζες οπου θελω να βαλω εξυπνους διακοπτες, οι οποιοι ΔΕΝ ειναι με το κλασικο στηριγμα τυπου "βιδωνω κατι - βγαινουν μεταλακια και σφιγγουν", ΑΛΛΑ βιδωνουν πανω στο χωνευτο κουτι.

 

  Σπιτι δυστυχως ολες πριζες ειναι παλιες και ΔΕΝ εχουν τετοια κουτια με υποδοχες για βιδες .

 

Ποσο ευκολα γινεται η αλλαγη (αν γινεται) ?

δείξε ένα αυτά από που θες να βάλεις 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Arkan said:

Να υποθέσω εννοείς κάτι αντίστοιχο; Κάποια στιγμή λέω να ασχοληθώ κι εγώ με αυτά, έχω μερικά και κάθονται.

 

 

 Ναι περιπου ετσι.  Θα δοκιμασω την λυση της Αγαπης. Θα μετρησω τι διαμετρο εχει η τρυπα μου.
Φιλος προτεινε πιο μπακαλιστικη λυση αλλα δεν μου αρεσει. Πιστολι σιλικονης

 

s-l1600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν θες να τα φορέσεις σε κουτιά που τώρα έχουν κανονικούς διακόπτες (το επισημαίνω γιατί είπες στην αρχή "έχω 15 πρίζες"), δε θα κάνεις δουλεία.
Χρειάζεται και φάση και ουδέτερο το έξυπνο μαραφέτι για να δουλέψει, στα κουτιά διακόπτου κατεβαίνει (και διακόπτεται) μόνο φάση, άρα θα πρέπει να τραβήξεις καλώδιο απο το κουτί διακλάδωσεις (κάπου παραπάνω απο τον διακόπτη τυπικά, σοβατισμένο/βαμμένο).
Και επειδή, όπως είπες, δεν είσαι κ πολύ σχετικός, πάρε ένα μάστορα καλύτερα.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γιαννη τι εκανες τελικα;

Το ψαχνω το θεμα τις τελευταιες μερες κ βλεπω οτι υπαρχουν κ smart διακοπτες που δεν θελουν ουδετερο, αλλα χρειαζεται η συνδεση ενος αντισταθμιστη σε μια απο τις λαμπες ή στη λαμπα που παρέχεται μαζι με τον διακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει κουτια, εχω κοψει τους "πισινους" τους και θα τα βαλω με σιλικονη εφαρμοστα στο υπαρχων.  Γινεται, απλα θελει χρονο και δεν βρει ακομη.
Ενα φιλος ειπε οτι μπορει να σκαφτεί λιγο με εργαλειο προσεκτικα και να μπυν τα νεα κουτακια αλλα θα το αποφυγω

Εγω ημουν τυχερος και σε οσους διακοπτες θελω να βαλω, εχουν κατω στον τοιχο πριζα με ουδετερο. οποτε περναω ενα καλωδιο και τραβαω γραμμη.

Αλλα δειξε τι βρηκες. Καλο ειναι να υπαρχει :D
 

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-tc2-eu-smart-wall-switch-433mhz-live-only-rf/

που διαφερει από τους απο κάτω μιας και θέλει τον rm pro παρέα για να δουλέψει

 

Εχει βγάλει και η Sonoff και η Legrand φυσικά

 

Εχεις μία αντίσταση σαν αυτό που δείχνω στη φωτό και μπαίνει σε ένα από τα φώτα εφόσον είναι LED οι λάμπες.

Αν έχεις 12 λάμπες πχ σαν μία ομάδα μπαίνει σε μία από αυτές.

 

20200211_103758.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη προσωπικά ξεμπέρδεψα χωρίς καλώδια μιας και δεν ειχα σε όλους τους διακόπτες σαν και εσένα πρίζα ακριβώς από κάτω. Και δεν έλεγε σε νέο σπίτι να άρχιζα το άνοιγμα κουτιών.

Φωτο από το πίσω μέρος του διακόπτη και εγκατεστημένο. Η διαδικασία είναι πραγματικά πανεύκολη και η συνεργασία με google assistant άψογη.

Να σημειωθεί ότι ο RM pro+ είναι στο ισόγειο και οι διακόπτες στον 1ο όροφο. 
Αυτό για όποιον δεν έχει ουδέτερο και θέλει smart διακόπτη

 

20200211_160011.jpg20200211_160030.jpg

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να ξεθαψω και εγω κατι....

Βρηκα αυτα τα "νυχια στηριξης" ....   Θα παρω μερικα να δω τι γινεται...

 

WWW.KAFKAS.GR

Νύχι στήριξης < NILOE | ΚΑΥΚΑΣ

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Να ξεθαψω και εγω κατι....

Βρηκα αυτα τα "νυχια στηριξης" ....   Θα παρω μερικα να δω τι γινεται...

 

WWW.KAFKAS.GR

Νύχι στήριξης < NILOE | ΚΑΥΚΑΣ

 

 

 

BO6PIkh.jpeg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.