Jump to content


R5 2600x - βοήθεια επιλογής mobo B450 (Αsus prime plus / MSI tomahawk max /asrock fatality k4


Zarras

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, 

Ήρθε η ώρα της καταραμενης αναβάθμισης. 

Cpu θα είναι ένα ταπεινό 2600x,

Το mobo B450, και ένα εκ των τριών:

 

ASUS Prime Plus

MSI Tomahawk Max

ASRock Fatal1ty k4 gaming

 

Τα μόνα 2 χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι 1ον το bios (και οι επιλογές που αφορούν το voltage) και 2ον τα κυκλώματα που αφορούν την ρευματοδοσια, vrm κτλπ. 

 

Ο σκοπός είναι να έχω 4.1-4.2GHz, σε όλα τα cores, οπότε μιλάμε για ελαφρύ κλοκαρισμα, επίσης θέλω - εκτός από ποιο mobo θα με καλύψει--να δώσετε συμβουλή για το αν να πάω σε manual o/c (old fashion) ή το αυτοματοποιημενο o/c. 

 

Αυτά που ξέρω είναι ότι το Asus έχει το καλύτερο  bios αλλά δε τα πάει καλά με τα vrm. Το msi δεν έχει soc regulators καν (οπότε υποθέτω ότι ξεχνάω το αυτόματο o/c? Μπορεί να λέω και βλακειες σε αυτό). Ενώ το asrock έχει λίγα vrm για τα κορς ενώ για τα soc οι φάσεις του είναι επαρκείς. Αυτά είναι που έχω καταλάβει για αυτά τα 3, ξαναλέω μπορεί να κάνω και λάθος. 

 

Αναμενω τις απαντήσεις σας

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Zarras έγραψε:

Από ότι είδα είναι κάπου +40-50ε πιο πάνω από τον 2600x, δυστηχως δεν τα διαθέτω 

 

Καλημέρα

 

Γνώμη μου , να το ξανασκεφτείς.

Και άν χρειαστεί , κάνε την αγορά πιό μετά , όταν θα έχεις τα χρήματα.

 

Είναι μεγάλη η διαφορά στις επιδόσεις υπέρ του 3600.

 

Τώρα όσον αφορά τη μητρική , η Tomahawk Max , ξεχωρίζει στην κατηγορία και είναι πολύ δημοφιλής επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

msi tomahawk max απο αυτες σιγουρα τωρα αν δεν μπορεις να πας σε 3600 παρε αυτον που θες. το manual oc πλεον ειναι αχρηστο ημουν και με τον 2700 κ με τον 3800 με manual οποτε στο λεω με σιγουρια (μονο για κανα cinebench ειναι ;p) ακομα και το oc ειναι λιγο... αφου και default να τον αφησεις η διαφορες ειναι ελαχιστες (μονο για τον χαβαλε ? )

Έγινε επεξεργασία από zyx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά, επειδή δεν έχω καταλάβει. Αξίζει να πάει κανείς σε b450; Γιατί βλέπω ότι κάτι μητρικές σαν την tomahawk max τις αποθεώνουν. Τι χάνει ουσιαστικά κάποιος αν επιλέξει b450 έναντι μιας x570;

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, psyber said:

Ρε παιδιά, επειδή δεν έχω καταλάβει. Αξίζει να πάει κανείς σε b450; Γιατί βλέπω ότι κάτι μητρικές σαν την tomahawk max τις αποθεώνουν. Τι χάνει ουσιαστικά κάποιος αν επιλέξει b450 έναντι μιας x570;

 

 

για αρχή επειδή είμαι με 3900x , αν θέλει κάποιος να πετάξει πολλούς δίσκους τουλάχιστον 6 και Nvme απλά πάει για x570

εγώ λόγο τσιγκουνιών το έκανα αλλά με βλέπω μόλις μου στρίψει η βίδα να πάω να πάρω την asus tuf x570

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, psyber said:

για μια καρτα γραφικών, μια καρτα ήχου, ενα m2 και 3 μηχανικούς σκληρούς, σε καλύπτει άνετα το b450?

 

ναι η tomahawk max 450 να θυμάσαι ότι αν βάλεις nvme (μ2) έχεις 4 sata ports αντί για 6

αλλά θα σου έλεγα να χτυπήσεις την παραπάνω προσφορά αν πάρεις 3χχχ σειρά cpu θα τα έχεις όλα και φτηνά την asus tuf x570 plus wifi

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ΆΚΥΡΟ μόλις την παρέγγειλα !

την έχει το Msystems στα 189,90 ευρώ σε έκπτωση

 

δυνατό μοτόρι φαίνεται!! καλό στήσιμο και μόλις τη δουλέψεις να μας πεις εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, psyber said:

Ρε παιδιά, επειδή δεν έχω καταλάβει. Αξίζει να πάει κανείς σε b450; Γιατί βλέπω ότι κάτι μητρικές σαν την tomahawk max τις αποθεώνουν. Τι χάνει ουσιαστικά κάποιος αν επιλέξει b450 έναντι μιας x570;

Χάνεις την υποστήριξη PCIe Gen4 την οποία διαθέτουν οι X570 μητρικές, αλλά μόνο με 3ης γενιάς Ryzen. Επίσης οι X570 κατά κανόνα θα έχουν περισσότερα I/O. Τέλος, οι X570 έχουν περισσότερες πιθανότητες να υποστηρίζουν και τους μελλοντικούς Ryzen 4000 (αν και δεν θεωρώ ότι το B450 δεν θα τους υποστηρίζει).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.