Jump to content



Monitor για CAD/CAM ++


Recommended Posts

Γεια χαρά..
Εχω ενα DELL U2913WM.. Το πήρα μόλις βγήκε δεν θυμάμαι πόσα χρόνια πίσω(5ετία?) και μάρεσε-ει πάρα πολύ.
Σκοπέυω να το δώσω στον πατέρα μου γιατι έκατσε και του άρεσε πάρα πολύ και να πάρω εγώ ενα αλλο.Τώρα λέω να πάω σε Ultrawide 34 και είμαι ανάμεσα σε αυτά αλλα ακούω προτάσεις...

Budget: +- 500 και ίσως +100 αν είναι κάτι που πραγματικά αξίζει και διαφέρει πολύ απο τις αλλες με τα λιγότερα.
Χρήση: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Office,Cam/Cad,browsing.
Οπωσδήποτε ρύθμιση στο ύψος αν και θεωρώ όλες οτι θα έχουν.

Κάτι το οποίο μαρέσει πολύ στην LG(τουλάχιστο αυτη που έχω) είναι το πρόγραμμα της που έχει κάποια έτοιμα πεδία scale/minimize..τι εννοώ.
Μπορέις να χωρίσεις την οθόνη στα 2/3/4/5 με διάφορες διατάξεις και ότι βάζεις σε εκεινο το σημείο στο κάνει στο μέγεθος που το έχεις κάνει.Μπορείς να έχεις στην μισή οθόνη ενα Excel και το αλλο μισό να είναι χωρισμένο στα 2 πχ.

https://www.skroutz.gr/s/20909405/Philips-B-Line-342B1C.html
https://www.skroutz.gr/s/12130217/Philips-Brilliance-349X7FJEW.html
https://www.skroutz.gr/s/13643847/Dell-P3418HW.html
https://www.skroutz.gr/s/20249997/Iiyama-ProLite-XUB3493WQSU-B1.html

Και κάποια τέτοια δεν ξέρω αν έχει κάτι που να αξίζει πραγματικά να δώσω τα +100euro 
https://www.skroutz.gr/s/12453844/LG-34UC99-W.html

Ευχαριστώ πολύ.
 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε παιζει. Μπερδευεσαι πολυ με τα σχεδια. Δεν προτεινεται. Ετσι διαβαζω παντου. Αστο.
Λιγο που δουλεψα photoshop σε curved οθονη, ενιωθα ξενος με το προγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοχλει ολους. Αλλα γενικα δε προτεινεται.

Κ γω που εχω curved, δε θα τη προτεινα για τετοια δουλεια, ασχετα που εμενα δε μ'ενοχλει.

 

34-35 flat με αναλυση 1440p τουλαχιστον, βολευει αρκετα.

Εναλλακτικα, 43+4Κ+16:9 για full εμπειρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση είναι αυτή ακριβώς που θέλω νομίζω...
Ο λόγος που αγόρα εξαρχής αυτή την οθόνη που έχω είναι γιατι το πρόγραμμα που δουλευω πάρα πολύ σε σχέδια κλπ εχει πολύ "μήκος" αρα όσο πιο μεγάλο στο δεξιά αριστερά (21) τόσο πιο καλά γιατι κρατάω το κεφάλι μου στην μέση και τα αλλα είναι δεξιά/αριστερά.


@slalom
Εχω εδω και χρόνια 21:9 και με βολευει πάρα πολύ όπως έγγραψα αρα γιατί να το ξεχάσω.? Σίγουρα οταν κάνω browsing και πολλά άλλα θα ήταν προτιμότερο γιατι θα δο΄θλευα μεγαλύτερη επιφάνεια της οθόνης σε σχέση με την 21:9 αλλα η ανάλυση με βόλεψε πάρα πολύ για την οθόνη της δουλειάς μου αρα θα ήθελα μερικές προτάσεις για αυτό που ζητάω...
Τωρα ΕΑΝ πέρα απο το πόσο βολική είναι μια ανάλυση/οθόνη έχετε κάποιον άλλο λόγο να μου αλλάξετε την γνώμη έχει καλώς...ειδάλλως  περιμένω προτάσεις για 21:9 μιας και τόσα χρόνια που την έχω με έχει καταβολέψει.

@GoMaR για curved δεν ξέρω δεν εχω εμπειρία απο curved μόνο μία φορά που έπαιξα για 1-2μέρες ενα game τωρα στην δουλειά ειδικά δεν ξέρω πως θα είναι.  Πιστευω οτι ίσως είναι προτιμότερο κιόλας γιατι θα είναι πιο κοντά οι "ακρες" της οθόνης.

@GFFermari Οταν το είδα πρώτη φορά είπα καλά ο αλλος το έλιωσε...Αλλα πραγματικα η εμπειρία απο κοντά ήταν ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Δεν προκειτε να πάω σε κάτι τέτοιο γίνετε ακόμα και έτσι οπως έχω το γραφείο αλλα και πάλι για την δουλειά που κάνω νομίζω είναι οτι πρέπει το 21:9 και ταβάνι εκεί στις 30-35inch.


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις μηκοτομες, προφανώς το ultra wide βοηθάει. Όπως σου έγραψα το curved εμένα δε με ενοχλεί στα σχέδια. Το 21:9 επίσης δε με ενοχλεί από τη στιγμή που έχω 35". Οτιδήποτε μικρότερο όμως σε 21:9 δεν είναι αποδεκτό. 

Δλδ θα προτιμούσα 27 16:9 από 29-30 21:9.

 

Επειδή όμως δε κάνω μηκοτομες (εδω στην Αγγλία καθόλου) σκέφτομαι να κάνω το transition σε 43 16:9....

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GFFermari said:

Αν δουλεύεις μηκοτομες, προφανώς το ultra wide βοηθάει. Όπως σου έγραψα το curved εμένα δε με ενοχλεί στα σχέδια. Το 21:9 επίσης δε με ενοχλεί από τη στιγμή που έχω 35". Οτιδήποτε μικρότερο όμως σε 21:9 δεν είναι αποδεκτό. 

Δλδ θα προτιμούσα 27 16:9 από 29-30 21:9.

 

Επειδή όμως δε κάνω μηκοτομες (εδω στην Αγγλία καθόλου) σκέφτομαι να κάνω το transition σε 43 16:9....

Θα προτιμούσα στο ΟΡΙΟ το 21:9 29-30 αλλα όσο μεγαλώνει και η οθόνη και μου αρκεί το οριζόντιο τότε είναι οκ...σε 29 16:9 με 34 21:9 Προτιμώ ξεκάθαρα το 21:9.
Δεν είναι μόνο οι μηκοτομές που δεν κάνω και πολλές αλλα στο οτι εχω τα εργαλεία δεξια και αριστερα απο το σχέδιο και έχω ταχύτητα και ευκολία.

------------


Στο θέμα μας τώρα...
Ποιές είναι οι 2 καλύτερες επιλογές μου σε 21:9 / 34inch γύρο γύρο απο τα 500euro.???:D
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Εχω εδω και χρόνια 21:9 και με βολευει πάρα πολύ όπως έγγραψα αρα γιατί να το ξεχάσω.? Σίγουρα οταν κάνω browsing και πολλά άλλα θα ήταν προτιμότερο γιατι θα δο΄θλευα μεγαλύτερη επιφάνεια της οθόνης σε σχέση με την 21:9 αλλα η ανάλυση με βόλεψε πάρα πολύ για την οθόνη της δουλειάς μου αρα θα ήθελα μερικές προτάσεις για αυτό που ζητάω...
Τωρα ΕΑΝ πέρα απο το πόσο βολική είναι μια ανάλυση/οθόνη έχετε κάποιον άλλο λόγο να μου αλλάξετε την γνώμη έχει καλώς...ειδάλλως  περιμένω προτάσεις για 21:9 μιας και τόσα χρόνια που την έχω με έχει καταβολέψει.

Εγω σου εγραψα για την αναλυση, αν το διαβασες

 

Και απο κατω εχω κατι οθονες με αλλες αναλυσεις, αν το διαβασες παλι

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, slalom said:

Εγω σου εγραψα για την αναλυση, αν το διαβασες

 

Και απο κατω εχω κατι οθονες με αλλες αναλυσεις, αν το διαβασες παλι

Αυτές τις 3 οθόνες τις έβαλα στο πρώτο μου Post, αν το διάβασες.
Επίσης έγγραψα για την LG αν τα spec της αξίζουν τα =130++euro Που έχει διαφορά με τις αλλες 2 που έβαλες εσύ...
Η ανάλυση 2560Χ1080 είναι αυτή που τρέχω τώρα,χρόνια στο monitor που έχω και με βολευει... Γιατί να αποφύγω λοιπόν τόσο πολύ αυτη την ανάλυση? Γιατί θεωρείς οτι 3440Χ1440 είναι καλύτερη απο απο τα 2560Χ1080? Μπορεί να είναι πραγματικά αντικειμενικό και οχι υποκειμενικό απλά ρωτάω για να μπώ στην λογική σου και να καταλάβω ουσιαστικά τι προτίνεις γιατί δεν θα έλεγα οτι μου είπες τι να διαλέξω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Η ανάλυση 2560Χ1080 είναι αυτή που τρέχω τώρα,χρόνια στο monitor που έχω και με βολευει... Γιατί να αποφύγω λοιπόν τόσο πολύ αυτη την ανάλυση? Γιατί θεωρείς οτι 3440Χ1440 είναι καλύτερη απο απο τα 2560Χ1080? Μπορεί να είναι πραγματικά αντικειμενικό και οχι υποκειμενικό απλά ρωτάω για να μπώ στην λογική σου και να καταλάβω ουσιαστικά τι προτίνεις γιατί δεν θα έλεγα οτι μου είπες τι να διαλέξω.

Οι 2 Philips με διαφορετικες αναλυσεις ειναι στα ιδια λεφτα, γιατι να παρεις τη μικρη? 

 

Θα βλεπεις περισσοτερη λεπτομερεια στα σχεδια σου, και θα εχεις περισσοτερο χωρο στην οθονη σου για τα παραθυρα που θα ανοιγεις

 

Οχι δε θα ειναι μικρα τα εικονιδια, τα γραμματα κλπ, σε 27" εχω 100% το scale

 

LG γιατι ισως σε ενδιαφερει το 10 bit χρωμα

 

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

17 hours ago, slalom said:

Οι 2 Philips με διαφορετικες αναλυσεις ειναι στα ιδια λεφτα, γιατι να παρεις τη μικρη? 

 

Θα βλεπεις περισσοτερη λεπτομερεια στα σχεδια σου, και θα εχεις περισσοτερο χωρο στην οθονη σου για τα παραθυρα που θα ανοιγεις

 

Οχι δε θα ειναι μικρα τα εικονιδια, τα γραμματα κλπ, σε 27" εχω 100% το scale

 

LG γιατι ισως σε ενδιαφερει το 10 bit χρωμα

 

 

Αυτό μάλιστα...Αρα πάμε για Χ1440.
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω και πολύ χρώμα θα προτιμούσα 8+frc αλλα αν μιλάμε για 150euro διαφορά προτιμώ τα 8bit.
Βλέπεις καμια αλλη ουσιαστική αλλαγή που να με κάνει να διαλέξω την LG μιας και είναι αρκετά πιο ακριβή?
Σαν quality build οι philips σε σχέση με LG/ Dell Κλπ πως είναι?

Επίσης ξέρεις η εχεις δουλέψει κανένα πρόγραμμα της Philips?Θελω να πω αν το προγραμμα που εχει η philips για το pc σε συνεργασια με το μονιτορ της είναι καλό. Της LG με εχει βολέψει πάρα πολύ.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δεις reviews. Εγω πχ ηθελα οπωσδηποτε να εχει ηχεια, και με βολευαν οι συνδεσεις της, και ηθελα και LG panel

 

Το split που λες το εχω λυσει με δευτερο monitor (μικροτερο)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
πριν 18 ώρες, το μέλος rndmg176 έγραψε:

Καλησπέρα,

έχω pc με i9 10900 χωρίς επιπλέον gpu, θα έχω πρόβλημα με αθόνη ultrawide 21:9 ή 32:9? (όχι για παιχνίδια)

ευχαριστώ

 

κανένα πρόβλημα, η 630 σηκώνει μεγάλες αναλύσεις. είμαι με i3 10100 στα 2560x1080.

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.