Jump to content



Θερμομεικτική Μπαταρία / Βρύση


Recommended Posts

Μία γρήγορη ερώτηση για τους μάστορες.

Η μπαταρία στον νιπτήρα της κουζίνας έχει αρχίσει και βγάζει νερό από το σημείο που την πιανουμε πάνω... Οταν το εχω κλειστό προς το ζεστό αρκετά και λιγότερο οταν το εχω κλειστό και προς το κρύο.

Επειδή είμαι στο κομμάτι άσχετος... της "τεχνολογίας" αυτής...

Είναι επισκευάσιμη η μπαταρία (με νέα λαστιχάκια κλπ) ή να πάω κατευθείαν σε αγορά νέας και αντικατάσταση της?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απο πανω κ αξιζει η μπαταρια μαλλον ειναι μηχανισμος. Αν ειναι απο κατω τσεκαρε τα σπιραλ. Αν κ απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι χανει σε αυτο το σημειο.

 

20191217_141126.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το μοντελο ειναι επισκευασιμη,πρεπει να την λυσεις για να δεις.Ειτε εχει καπου εμφανες ενα αλλεν η βγαζεις το σηματακι του ζεστου κρυου και ειναι εκει το αλλεν.Παντως αν ειναι απο τις φτηνες δεν αξιζει η ιστορια μιας και με 15 ευρω πλεον παιρνεις κατι αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια ειναι σαν την παρακάτω

και εχω σημειώσει και το σημείο από όπου τρέχει
ηταν απο την κατασκευη και δεν ξέρω αν ειναι ακριβη ή οχι

μπαταρια2.jpeg

Έγινε επεξεργασία από beastie
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγει, βρες μια χρωμιωμενη ταπα οπως δειχνει η karmen, βγαλτη με κατι πλαστικο να μη τη χαραξεις. Απο μεσα εχει μαλλον allen ψιλο και τη λυνεις ολη

 

ο μηχανισμος ειναι σαν αυτον

 

4013010006_1.jpg

 

βρισκεις ανταλλακτικο και το αλλαζεις

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5-7 ευρω κανει ενας μηχανισμος και τον αλλαζεις σε λιγοτερο απο 5 λεπτα.

Πρεπει να τον βγαλεις ομως για να παρεις τον ιδιο γιατι εχει 2-3 διαφορετικους τυπους(απο την κατω μερια).

Για το λυσιμο αφου βγαλεις το χερακι με τον τροπο που ειπαν λυνεις την διακοσμητικη ροζετα με το χερι και στη συνεχεια με μια τσιμπιδα το μεγαλο "παξιμαδι" απο κατω το οποιο οταν το ξαναβαλεις δεν το καργαρεις...

Εννοειται οτι πρωτα απ ολα κλεινεις τα νερα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν υδραυλικος θα συμφωνησω με τους παραπανω...Κλεινεις πρωτα απο¨ολα τους διακοπτες απο κατω και αφου σιγουρευτεις οτι εκλεισαν προχωρας στο λυσιμο.Με τον μηχανισμο στο χερι πας και παιρνεις καινουριο.Αναλογα την μπαταρια μπορει να κοστιζει απο 5 εως 50+ ευρω....

On 17/12/2019 at 2:19 ΜΜ, το μέλος Rommel έγραψε:

Αναλογα το μοντελο ειναι επισκευασιμη,πρεπει να την λυσεις για να δεις.Ειτε εχει καπου εμφανες ενα αλλεν η βγαζεις το σηματακι του ζεστου κρυου και ειναι εκει το αλλεν.Παντως αν ειναι απο τις φτηνες δεν αξιζει η ιστορια μιας και με 15 ευρω πλεον παιρνεις κατι αρκετα καλο.

15 ευρω καλη μπαταρια ή μηχανισμο....Γιατι για μπαταρια δεεεεεεεεν......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dalain έγραψε:

Σαν υδραυλικος θα συμφωνησω με τους παραπανω...Κλεινεις πρωτα απο¨ολα τους διακοπτες απο κατω και αφου σιγουρευτεις οτι εκλεισαν προχωρας στο λυσιμο.Με τον μηχανισμο στο χερι πας και παιρνεις καινουριο.Αναλογα την μπαταρια μπορει να κοστιζει απο 5 εως 50+ ευρω....

15 ευρω καλη μπαταρια ή μηχανισμο....Γιατι για μπαταρια δεεεεεεεεν......

Το κατι αρκετα καλο που εγραψα παει να πει πως σε βγαζει ανετα 5+ χρονια με ελαχιστο κοστος,δεν ειναι GROHE αλλα γυρω στις 12 που εχω βαλει τα τελευταια 2 χρονια ειναι σουπερ για τα λεφτα τους.

https://www.leroymerlin.gr/gr/mpanio/bataries-baniou/bataries-baniou/anameiktiki-mpataria-nerea-gia-niptira-epikathimeni-se-hrome-finirisma-60446155/

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Rommel έγραψε:

Το κατι αρκετα καλο που εγραψα παει να πει πως σε βγαζει ανετα 5+ χρονια με ελαχιστο κοστος,δεν ειναι GROHE αλλα γυρω στις 12 που εχω βαλει τα τελευταια 2 χρονια ειναι σουπερ για τα λεφτα τους.

https://www.leroymerlin.gr/gr/mpanio/bataries-baniou/bataries-baniou/anameiktiki-mpataria-nerea-gia-niptira-epikathimeni-se-hrome-finirisma-60446155/

Για να εχεις βαλει 12 που λες σημαινει οτι εισαι συναδελφος;Εμπιστευεσαι να προτεινεις σε πελατη τετοια μπαταρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dalain έγραψε:

Για να εχεις βαλει 12 που λες σημαινει οτι εισαι συναδελφος;Εμπιστευεσαι να προτεινεις σε πελατη τετοια μπαταρια;

Ναι ειμαι θερμουδραυλικος-τεχνιτης φυσικου αεριου.Και ναι αυτες και τις pyramis που πανε 7 ευρω παραπανω τις βαζω αρκετα οταν ο πελατης εχει πολυ μικρο Baget!Με το που τις πιανεις στο χερι καταλαβαινεις απο το βαρος τι ακριβως ειναι,αλλα με μια νορμαλ χρηση(οχι αγρια πιτσιρικια)ειναι σουπερ για τα λεφτα τους.Δεν ξερω σε τι περιοχες δουλευεις αλλα παρα πολυς κοσμος δεν εχει για κατι ακριβοτερο οποτε παει εκει.Στο ευρος 30+ πας Ιταλικες και 50+ Γερμανικες.Εγω προσωπικα παντα τους παραθετω ολες τις εναλακτικες με τα συν και πλην τους.

Έγινε επεξεργασία από Rommel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να σας κάνω ένα update και να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια.

Τελικά πήρα μία την ideal σαν την παρακάτω και έφτιαξα την βλάβη

http://e-sakellariou.gr/product/5415/mixanismos-mpatarias-ideal-standard-a960500nu-

Πολυτιμη η βοήθεια σας και του youtube οταν κόλλησα στο να την λύσω. Ειχα βγάλει την βίδα αλλα δεν μπορουσα να βγάλω το χερούλι. Τελικά τα κατάφερα μετά απο χρήση αρκετου WD40

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2019 at 3:53 ΜΜ, το μέλος beastie έγραψε:

η μπαταρια ειναι σαν την παρακάτω

και εχω σημειώσει και το σημείο από όπου τρέχει
ηταν απο την κατασκευη και δεν ξέρω αν ειναι ακριβη ή οχι

μπαταρια2.jpeg

Κεραμικο δισκο (μηχανισμο) χρειαζεται η μπαταρια σου.  αλλαζει πολυ ευκολα με ενα allen, ενα γαλλικο κλειδι και wd40.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.