Jump to content



Ryzen 3600 vs 2700x και επιλογή motherboard


dean

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

Πάει καιρός που δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις σε ό,τι αφορά τα cpu αλλά από τα λίγα reviews έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα βάσει του budget που διαθέτω : 3600 η 2700x. 

Κυρίως με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω αξιοπρεπώς νέα παιχνίδια και παράλληλα να μπορώ να κάνω κάποιο stream, browsing κλπ. 

Επίσης, δεν έχω ιδέα τι motherboard να επιλέξω . 450 η 470; 

Μπορώ να έχω την άποψή σας επί του θέματος; 

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό δίλημμα έχω κι εγώ που θέλω να καταπιαστώ και με video editing. Θεωρητικά ο 2700 έχει το προνόμιο των +2 πυρήνων/4thread αλλά από την άλλη ο 3600 έχει καλύτερο IPC που θεωρητικά δίνει ένα προβάδισμα μιας και τα προγράμματα εξελίσσονται (νομίζω ότι έχει περισσότερα instruction sets ο 3600). Οπότε καταλήγω μάλλον στον 3600 αλλά με μητρική 570 (πιο καλή υποστήριξη του επεξεργαστή). Το θέμα είναι ότι με τωρινές τιμές skroutz αθροιστικά η διαφορά είναι κανένα 100άρι ευρώ παραπάνω για 3600+570 mobo. Αξίζει την διαφορά ο 3600;  

Link to comment
Share on other sites

Με βασικό κριτήριο την τιμή που βρίσκω skroutz κλινω περισσότερο προς τον 2700x. Όταν λες καλύτερη υποστήριξη του επεξεργαστή αναφέρεσαι μόνο στον 3600 που είναι μια γενιά μετά η ακόμα και για τον 2700; 

Αν έψαξα επίσης σωστά η μόνη διαφορά στα Β450 και Χ470 boards είναι η δυνατότητα SLi?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ο 3600 σε μια καλή μητρική B450 είναι η σοφότερη επιλογή για τη χρήση που συζητάμε, αν δε χρειάζεσαι την επιπλέον συνδεσιμότητα μιας X470/X570.

 

Σε όλα τα παιχνίδια ο 3600 θα είναι έστω λίγο ταχύτερος και μπορεί εύκολα να κάνει παράλληλα τις δουλειές που έχεις κατά νου.

 

Ο 2700X θα ήταν ταχύτερος σε πολλά productivity workloads, αλλά στην περιγραφή σου δε βρίσκω κάποιον ειδικό λόγο να τον προτιμήσεις. Θα ήταν και λίγο καλύτερος για βαρύ streaming, υπό την έννοια ότι θα είχε περισσότερο απόθεμα ισχύος, αλλά δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.

 

Το πρόβλημα της σύνθεσης που σου προτείνω είναι ότι αν θελήσεις να πάρεις αργότερα έναν Ryzen 4000 series σχεδόν σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις και μητρική. Αλλά αυτό θα συνέβαινε κι αν επέλεγες τον 2700X.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τον 3600 αναφέρομαι. Εκτός από SLI η MB έρχεται με υποστήριξη PCI-X 4 (και όχι 3 των 4ΧΧ μητρικών). Θα μου πεις ότι ακόμη δεν έχουμε κάρτες γραφικών και nvme που να υποστηρίζουν pci-x 4 αλλά οκ, είναι ένα + όπως και να το κάνεις. Επιπλέον, αν δεν απατώμαι, οι 570 έχουν καλύτερη υποστήριξη από πλευράς vrm (ρεύμα στη cpu).

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, cna said:

αλλά με μητρική 570 (πιο καλή υποστήριξη του επεξεργαστή)

Θα μπορούσε σε παρακαλώ να το αιτιολογήσεις περισσότερο; Και οι B450 μητρικές παίρνουν την σειρά 3ΧΧΧ  με bios update(οι περισσότερες τουλάχιστον). Φαντάζομαι δεν μιλάς για overclocking.

Χ570 θα επέλεγα σαν λογική για το μέλλον(pcie 4).

Και οι δύο επεξεργαστές είναι σε παρόμοια επίπεδα με τον 3600 λόγω IPC να θεωρώ ότι είναι ένα κλικ προτιμότερος έναντι του 2700Χ 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Land said:

Θα μπορούσε σε παρακαλώ να το αιτιολογήσεις περισσότερο; Και οι B450 μητρικές παίρνουν την σειρά 3ΧΧΧ  με bios update(οι περισσότερες τουλάχιστον). Φαντάζομαι δεν μιλάς για overclocking.

Χ570 θα επέλεγα σαν λογική για το μέλλον(pcie 4).

Και οι δύο επεξεργαστές είναι σε παρόμοια επίπεδα με τον 3600 λόγω IPC να θεωρώ ότι είναι ένα κλικ προτιμότερος έναντι του 2700Χ 

 


Γράφαμε ταυτόχρονα. Όχι δεν αναφέρομαι αναγκαστικά σε user side overcloaking, αν και η ίδια η AMD χρησιμοποιεί σενάρια αυξημένης συχνότητας (αναλόγως και της απόδοσης της ψύξης βέβαια). Γενικά είμαι της σχολής που θεωρεί ότι καλύτερα να μην μπαίνει νέο κρασί σε παλιό ασκό (3600 σε 4ΧΧ μητρική). Ναι, θα δουλέψει αλλά ενδεχομένως να έχει hick-ups που δεν θα είχε σε μια 570...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ο 2700X θα ήταν ταχύτερος σε πολλά productivity workloads, αλλά στην περιγραφή σου δε βρίσκω κάποιον ειδικό λόγο να τον προτιμήσεις. Θα ήταν και λίγο καλύτερος για βαρύ streaming, υπό την έννοια ότι θα είχε περισσότερο απόθεμα ισχύος, αλλά δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.

Θα είχε κάτι παραπάνω να προσφέρει λόγω παραπάνω core/threads σε περίπτωση που τρέχω και κατά καιρούς κάποιο VMS πρόγραμμα για κάμερες και video analytics; 

Ειδάλλως θα ακούσω τη συμβουλή σας και θα επιλέξω τελικά τον 3600.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Land έγραψε:

Και οι B450 μητρικές παίρνουν την σειρά 3ΧΧΧ  με bios update

Κάπου άκουσα ότι το Bios update πρέπει να το κάνει η εταιρεία που σου πουλάει το motherboard. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; 

Μου φαίνεται πιο δελεαστικό να επιλέξω το B450 και να διαθέσω τα επιπλέον χρήματα κάπου αλλού. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dean said:

#proper Κάπου άκουσα ότι το Bios update -πρέπει- μπορεί να το κάνει η εταιρεία που σου πουλάει το motherboard

Αυτό γνωρίζω και εγώ. Ξέρω ότι παίζουν κι άλλες επιλογές σε αυτό, αλλά επειδή δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, θα περιοριστώ να μην απαντήσω κάτι που μπορεί να είναι ανακριβές από μέρους μου. 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι πιο καινούριες B450 έχουν περασμένο BIOS που αναγνωρίζει κατευθείαν τους 3000 series ή δέχονται νέο BIOS από USB χωρίς να έχουν κουμπωμένο επεξεργαστή. Αυτό πρέπει να το επιβεβαιώσεις τη στιγμή της αγοράς.

 

Αν η συνδεσιμότητα μιας B450 σε καλύπτει τώρα και στο μέλλον (SATA, NVMe, PCIe), τότε δε θα κοιτούσα μεγαλύτερο chipset. Αν νομίζεις ότι θα χρειαστείς περισσότερους ή ταχύτερους δίσκους, περισσότερες κάρτες γραφικών, ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ, τότε αλλάζει το πράγμα.

 

39 minutes ago, dean said:

Θα είχε κάτι παραπάνω να προσφέρει λόγω παραπάνω core/threads σε περίπτωση που τρέχω και κατά καιρούς κάποιο VMS πρόγραμμα για κάμερες και video analytics; 

 

Πιθανότατα δε θα δεις καμία διαφορά μεταξύ των δύο επεξεργαστών. Αν θες να είσαι απόλυτα σίγουρος, πρέπει να διερευνήσεις πόσο καλά αξιοποιεί το multithreading ειδικά το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα τον 3600 και motherboard Aorus X470 Ultra Gaming. 

Δεν χρειάστηκε bios update! 

Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια 

Έγινε επεξεργασία από dean
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2019 at 9:28 PM, cna said:


Γράφαμε ταυτόχρονα. Όχι δεν αναφέρομαι αναγκαστικά σε user side overcloaking, αν και η ίδια η AMD χρησιμοποιεί σενάρια αυξημένης συχνότητας (αναλόγως και της απόδοσης της ψύξης βέβαια). Γενικά είμαι της σχολής που θεωρεί ότι καλύτερα να μην μπαίνει νέο κρασί σε παλιό ασκό (3600 σε 4ΧΧ μητρική). Ναι, θα δουλέψει αλλά ενδεχομένως να έχει hick-ups που δεν θα είχε σε μια 570...

 

Δεν υπάρχουν hick - ups στο B450 στο λέω με βεβαιότητα την δοκιμάζω λίγες μέρες τώρα (tomahawk max)  με 3700Χ και είναι άψογη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.