Jump to content


RX 5700XT - ασταθές core clock


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά και καλή χρονια να έχουμε, υγεία πάνω απ'όλα!

 

Λοιπόν, είμαι κάτοχος μιας RX 5700XT PULSE εδώ και καμια βδομάδα. Κάτι περίεργο συμβαίνει ή με τη κάρτα ή με το σύστημα μου, καθώς το παρακάτω που περιγράφω δε μου φαίνεται νορμαλ συμπεριφορά. Θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο καλύτερα μπορέσω ( συγχωρέστε τυχόν λαθακια αλλά γράφω από κινητό ) καθώς έχω σκαλωσει και ξενερώσει παράλληλα.

Και εξηγώ, ας πάρουμε ως παράδειγμα ενα map από το campaign του Metro Exodus, στην πίστα The Taiga η κάρτα, ή θα παίζει με 90%+ gpu usage < συνήθως μένει 95-96-97-96% εκεί και - ή κάτι θα πάθει και θα αρχίσει να ανεβοκατεβαίνει 30-50-70% ξανά 60- 50- 80-70%, και δε μένει ξανά σταθερό στα 96-97-98% ξανά, εκτός και της έρθει και "ξεκολλήσει", κάτι πολύ περίεργο το οποίο δεν είχα συναντήσει πριν μερικό καιρό με τις RX 570 και 580 που είχα και έπαιζα πάλι τα παιχνίδια που περιγράφω.

 

Να αναφέρω ότι το ίδιο συμπεριφέρεται κάποιες φορές και στο Apex Legends, βασικά ήταν το πρώτο παιχνίδι που δοκίμασα τη πρώτη μέρα λειτουργίας. Δηλαδή στα 10 ματς, θα το κάνει στα 3 περίπου. Αλλά όχι αν παίζεις συνεχόμενα. Δηλαδή αν κάνουμε επανεκκίνηση 10 φορές και απλά τρέξουμε 10 διαφορετικές φορές το παιχνίδι.

Με restart κάποιες φορές φτιάχνει. Γενικά είναι λίγο random. Έχω δοκιμάσει και φορμάτ μπας και έφτιαχνε αλλά αμ δε.

Δοκίμασα όλα τα παιχνίδια- φυσικά uncaped fps - vsync off, maxed out γραφικά.

Αρχίζω και υποπτεύομαι κάνα τροφοδοτικό ή πρόβλημα στη κάρτα ...

Και όχι δεν ευθύνεται κάποιο msi afterburner, το σούταρα μηπως έκανε αυτό κάποιο conflict αλλά το ίδιο και το αυτό αποτέλεσμα. Δοκίμασα με ανοιχτό και το AMD METRICS overlay αλλά το ίδιο γίνεται.

 

___ video proof


Προς το τέλος στρώνει και επανέρχεται στα 90+ % gpu usage αλλά είναι αυτό που σας είπα, είναι random και το κάνει ΟΠΟΤΕ θέλει, μετά μπορεί να ξανακάνει βουτιά στα 50-60%>.

Τι γίνεται στο βιντεακι: Πριν κάνω την εγγραφή  πριν τους καθαρίσω (είχε κάτι εχθρούς bandits εκεί ) σε αυτό το compound ήταν βράχος σταθερή στα 97-98%, έκανα γύρω γύρω στο ιδιο σημείο και μια χαρά, ώσπου άρχισε τα τρελά πάλι και δε πήγε ποτέ 90% απλά έμενε εκει γυρω στο 60-70%. 

Δοκίμασα restart, default χωρίς UV, πέρασμα με DDU τους 19.12.3, 12.1 ξανά αλλά τίποτα.

Profile: Core 2000, Voltage 1100, PL +50
Και σε στοκ τα ίδια συμπτώματα.

Specs:
- i7 8700K @4.9GHz με 1.25v // δοκιμή και στοκ
- Asrock z390 phantom-itx // bios 4.00
- Crucial Ballistix 3200/16 16GB //stock
- Samsung 840 pro 128 ( win10 1909 ), 850 evo 500 (εδώ είναι το παιχνίδι, 100% υγεία)
- Sapphire RX 5700XT Pulse
- Corsair SF600 gold
Fractal Design Core 500
Ανάλυση οθόνης 1080p

 

Οποιαδήποτε ιδέα ριχτε την ελευθέρα να δοκιμάσω να βρούμε τι φταίει

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε το παρακάτω να αδειάζεις την standby memory

 

επίσης το DDU ώρες ώρες κάνει κολοκύθια μπορείς να δοκιμάσεις και της amd το cleanup https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601

αλλά πρώτα δοκίμασε το παραπάνω

 

αλλά παίζει εκείνο το σημείο να είναι κακογραμμένο , και φυσικά δοκίμασε dx11 τι άλλο έχει το παιχνίδι, μιας και στο dx12 ακόμα οι προγραμματιστές είναι για τα πανηγύρια , δοκίμασε το παραπάνω με την standbymemory για αρχή αυτό συνήθως στρώνει το stutter

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αυτό

Τελικά ετσι δουλεύουν οι navi

Όπως φαίνεται, σε αυτό το κανάλι που δείχνει πολλά παιχνίδια ο συγκεκριμένος και με τη 5700ΧΤ (με γραφήματα ενεργά για gpu usage κλπ)

 

Link to comment
Share on other sites

ναι πλέον τα ρολόγια ανεβοκατεβαίνουν σε διάφορα states και είναι ανάλογα το optimization του παιχνιδιού και το φόρτο εγρασίας !

Οπότε δουλεύει σωστά !

Πάνε αυτά τα παλιά πάρε max clock τόσο και πήγαινε ! το ίδιο κάνει και η nvidia boost clocks super boost clocks κλπ

όλη αυτή η νέα τεχνολογία θα μπει και στις κονσόλες οι οποίες σιγά σιγά μεταμορφώνονται ποιο κοντά σε PC

 

Επειδή είδα το βίντεο με μερικά stutters για αυτό στο πρότεινα κιόλας !

γενικά τα windows θέλουν δουλειά

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.