Jump to content



Boot???


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά, τις τελευταίες ήμερες ενώ παω να ανοίξω τον υπολογιστή δεν ανοίγει η οθόνη. Μετά αφού πατήσω παρατεταμένα το power και σβήσει και μετά ξαναπροσπαθήσω όλα ανοίγουν κανονικά. Εχω μια υποψία και εδώ θα χρειαστώ τα φώτα σας ότι κάτι τρέχει με το τροφοδοτικό μιας και το εχω 10ετια κοντά (σκυλί!!!) Εχω ελέγξει όλες τις συνδεσμολογίες σε όλα τα μέρη του υπολογιστή χωρίς να βρω κάτι.

τα σπέκς

i7 5820k oc @ 4.3ghz

mobo gigabyte x99 ud4p

4 x ssd 500gb

1 hdd 1tb

16 gb ram

rtx2070 msi 8gb

psu corsair 700 watt (10ετιας)

Link to comment
Share on other sites

Την πιθανότητα να έχει πρόβλημα η  οθόνη, γιατί την αποκλείεις; Δεν μας λες και ποια έχεις και πόσο παλιά είναι. Έχω τροφοδοτικό 20ετίας enermax που λειτουργεί κομπλέ. Εμένα μου μυρίζει για πρόβλημα πυκνωτών στην πλακέτα της οθόνης. Μόλις ζεσταθούν λίγο παίρνει μπρος, μέχρι να παραδώσει πνεύμα. Διαισθητικά το λέω, οπότε δες αν μπορείς να συνδέσεις την οθόνη σε κάποια άλλη συσκευή (π.χ. κονσόλα ή laptop) να δεις αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα, ή να δοκιμάσεις το pc σου με άλλη οθόνη π.χ. να το συνδέσεις στην τηλεόραση (ό,τι είναι πιο βολικό).

 

Επόμενος ύποπτος είναι η κάρτα γραφικών και -κατά τη γνώμη μου- τελευταίο το τροφοδοτικό.

 

Ας τοποθετηθούν και άλλοι, μπορεί να κάνω και λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανο να ειναι και η μητρικη.....

Οταν ειναι ανοιχτο δοκιμασες να του κανεις ενα combined load test? Εαν ειναι σταθερο τοτε αποκλειουμε το τροφοδοτικο προς το παρον..

 

Εαν ηταν η οθονη δεν θα χρειαζοταν να κανει παντα την ιδια διαδικασια, αφου ενεργοποιουσε τον υπολογιστη μετα απο λιγο θα "ζεσταινοταν" η οθονη και θα εβγαζε σημα.. Απο την στιγμη ομως που ξεκιναει μονο οταν παταει παρατεταμενα το power τοτε λογικα(το εχουν αρκετες μητρικες) κανει reset στις ρυθμισεις του ΒΙΟS ωστε να εκκινησει...

Μητρικη+ μνημες "βρωμαει" στην υποθεση....

Έγινε επεξεργασία από dragontech
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dragontech said:

Απο την στιγμη ομως που ξεκιναει μονο οταν παταει παρατεταμενα το power

Σβήνει όταν πατάει παρατεταμένα το power, δεν ξεκινάει. Έτσι γράφει τουλάχιστον.

 

2 minutes ago, dragontech said:

Μητρικη+ μνημες "βρωμαει" στην υποθεση....

Θα συμφωνήσω ότι ενδέχεται και εκεί να βρίσκεται το πρόβλημα.

 

Γενικά ας δοκιμάσει την οθόνη σε άλλο μηχάνημα, ή το μηχάνημα με άλλη οθόνη για να αρχίσουμε να αποκλείουμε κομμάτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σβήνει όταν πατάει παρατεταμένα το power, δεν ξεκινάει. Έτσι γράφει τουλάχιστον.

Οταν παταει παρατεταμενα το power λογικα κανει reset στο BIOS και απενεργοποιει τον υπολογιστη παραλληλα και μετα αφου ξαναπατησει το power εκκινει κανονικα λογω των default settings. Οντως λογω λακωνισμου θα επρεπε να το διατυπωσω πιο αναλυτικα για να ειμαι κατανοητος σε ολους ?

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dragontech said:

Οταν παταει παρατεταμενα το power λογικα κανει reset στο BIOS και μετα αφου ξαναπατησει το power εκκινει κανονικα λογω των default settings. Οντως λογω λακωνισμου θα επρεπε να το διατυπωσω πιο αναλυτικα για να ειμαι κατανοητος σε ολους ?

Χάριν συζήτησης: Μου έχει τύχει να σβήσω υπολογιστή με παρατεταμένο πάτημα του power π.χ. όταν έχει κολλήσει το σύμπαν. Δεν μου έχει κάνει ποτέ reset το bios. Reset bios γίνεται όταν για κάποιον λόγο δεν μπορεί να εκκινήσει ο υπολογιστής και όταν τα καταφέρει σου πετάει μήνυμα "reset to bios defaults".

 

Τέσπα ας το διευκρινίσει ο topic starter.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Χάριν συζήτησης: Μου έχει τύχει να σβήσω υπολογιστή με παρατεταμένο πάτημα του power π.χ. όταν έχει κολλήσει το σύμπαν. Δεν μου έχει κάνει ποτέ reset το bios. Reset bios γίνεται όταν για κάποιον λόγο δεν μπορεί να εκκινήσει ο υπολογιστής και όταν τα καταφέρει σου πετάει μήνυμα "reset to bios defaults".

 

Τέσπα ας το διευκρινίσει ο topic starter.

Εχουν περασει μητρικες απο τα χερια μου που οταν πεισματικα αρνουνταν να εκκινησουν(εννοωντας να βγαλουν σημα στην οθονη...) τοτε με παρατεταμενο πατημα του power επανερχονταν τα default settings(στο BIOS)...

Οπως προανεφερα δεν το εχουν ολες οι μητρικες!

Έγινε επεξεργασία από dragontech
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.