Jump to content



καλησπερα θελω να αγορασω ενα νεο ρουτερ


strongmod

Recommended Posts

καλησπερα  θελω να  αγορασω ενα  νεο  ρουτερ..  αυτην την στιγμη  ο οτε μου εχει δωσει ενα     ρουτερ  για το  fiber  στα  100 Mbps μπορειτε να μου προτεινετε καπιο καλυτερο??

απλα στο  νεο  roυτερ  θελω να συνδεθει και το  ιντερνετ αλλα και το τηλεφωνο  το οποιο το εχω στο  σαλονι..

Ti επιλογες εχω?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, strongmod said:

καλησπερα  θελω να  αγορασω ενα  νεο  ρουτερ..  αυτην την στιγμη  ο οτε μου εχει δωσει ενα     ρουτερ  για το  fiber  στα  100 Mbps μπορειτε να μου προτεινετε καπιο καλυτερο??

απλα στο  νεο  roυτερ  θελω να συνδεθει και το  ιντερνετ αλλα και το τηλεφωνο  το οποιο το εχω στο  σαλονι..

Ti επιλογες εχω?

καλησπέρα

αφού μιλάς για τηλέφωνο, υποθέτω ότι και το τηλέφωνο είναι voip


τότε οι μόνες λύσεις που ξέρω (που τρέχουν με την μία αυτόματα γιατί δεν ξέρω αν ο οτε δίνει το configuration του voip)
avm fritz 7530 ή 7590

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου, είναι καλό να μας πεις ακριβώς τί δεν σε ικανοποιεί στο Speedport.

Μία καλή επιλογή είναι όλα τα πρόσφατα FRITZ!Box (όσα παίρνουν firmware 7+). Είναι αξιόπιστα, και έχουν προφίλ ΟΤΕ για να ρυθμίσουν αυτόματα τη VoIP τηλεφωνία.

Βεβαίως ο ΟΤΕ συνεχίζει να δίνει στοιχεία ταυτοποίησης VoIP για routers που δεν το υποστηρίζουν αυτόματα, απλά χρειάζεται λίγο περισσότερο κόπο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, minast said:

Εάν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου, είναι καλό να μας πεις ακριβώς τί δεν σε ικανοποιεί στο Speedport.

Μία καλή επιλογή είναι όλα τα πρόσφατα FRITZ!Box (όσα παίρνουν firmware 7+). Είναι αξιόπιστα, και έχουν προφίλ ΟΤΕ για να ρυθμίσουν αυτόματα τη VoIP τηλεφωνία.

Βεβαίως ο ΟΤΕ συνεχίζει να δίνει στοιχεία ταυτοποίησης VoIP για routers που δεν το υποστηρίζουν αυτόματα, απλά χρειάζεται λίγο περισσότερο κόπο.

αν  αγορασω αυτο  ..https://www.skroutz.gr/s/4159012/AVM-FRITZ-Box-7490.html  ειναι  international  ?  θα  κανει  για ιντερνετ και  τηλεφωνο??  θελώ να πω χρειαζομαι  το configuration του voip??  του  οτε?/ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος strongmod έγραψε:

αν  αγορασω αυτο  ..https://www.skroutz.gr/s/4159012/AVM-FRITZ-Box-7490.html  ειναι  international  ?  θα  κανει  για ιντερνετ και  τηλεφωνο??  θελώ να πω χρειαζομαι  το configuration του voip??  του  οτε?/ 

 

Σχεδόν σίγουρα θα είναι international, αλλά αυτό θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις με το συγκεκριμένο κατάστημα που θα επιλέξεις. Δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί ότι κάθε κατάστημα του skroutz πουλάει το ίδιο.

Με την τελευταία έκδοση firmware δεν χρειάζεσαι κωδικούς VoIP. Θα διαλέξεις προφίλ ΟΤΕ, θα πάρει αυτόματα ρυθμίσεις δικτύου και με λίγη τύχη θα πάρει και τις ρυθμίσεις VoIP. Εάν δεν τις πάρει αυτόματα, θα μιλήσεις με τεχνική υποστήριξη και θα ζητήσεις να στο ρυθμίσουν απομακρυσμένα (αναφέροντας ότι έχεις συμβατό εξοπλισμό).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.