Jump to content



Κομμενη οπτικη ινα


AIRETIKOS

Recommended Posts

Πρόσφατα έφυγα από vdsl και πήγα σε 100σταρα οπτική.
Οταν ο τεχνικός έκανε την εγκατάσταση του κόπηκε το
το καλώδιο και έβαλε σύνδεσμο και τσόντα καλώδιο.
Το RX optical είναι 4,5db πάνω απο το όριο.

Επηρεάζει σε κάτι αυτό;

aaa.jpg

bb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρνητικό το νούμερο, άρα είσαι 4,55dBm κάτω από το ελάχιστο reference.

Αυτό ίσως να μην είναι πρόβλημα της ένωσης όμως, μιας και δε νομίζω ότι μία επιπλέον ένωση προσθέτει τόση εξασθένιση.

Πέραν των θεωρητικών, από ταχύτητες πώς πάει;

Βλέπεις καθόλου λάθη στη γραμμή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζει στην ταχύτητα.Υπάρχει περίπτωση να ράγισε και κατά μήκος η ίνα πέρα από το σημείο που έσπασε και για αυτό να έχεις αυξημένη εξασθένιση.

Επίσης επηρεάζει και σε τι ισχύ στέλνει ο server από την άλλη άκρη που δυστυχώς δεν στο δείχνει εδώ για να δεις πόσα dbm απώλειας υπάρχουν.
Ίσως το δείχνει σε κάποιο άλλου μενού.
Γενικότερα to rx optical power πρέπει να έχει συγκεκριμένο εύρος.Πολύ χαμηλό και πέφτει η ταχύτητα , πολύ υψηλό και έχουμε στρέβλωση σήματος και αποσυνδέσεις.

Εάν η γραμμή είναι σταθερή και παίρνεις τις ταχύτητες που πληρώνεις μην ασχοληθείς περαιτέρω 

InaLan έβαλες;

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι inalan ειναι.
Σε speedtest πιανω 100-110 αλλά σε σχέση με εναν φίλο μου που κάναμε δοκιμές
το ίδιο αρχείο απο τον ιδιο σερβερ σε εμένα εκανε να κατέβει 12-15 λεπτά και ο φίλος
το κατέβαζε σε 2-3....

Σήμερα ήρθε ο τεχνικός να το φτιάξει....
Πλέον εχω δυο ενώσεις  :)
Το RX έπεσε λίγο...

 

Να συμπληρώσω ακόμη ότι δεν εχω πρόσβαση σε μερικές σελίδες όπως kariera.gr κ.α.

dddd.jpg

Screenshot_2020-01-28 HG8546M(1).png

Έγινε επεξεργασία από AIRETIKOS
Link to comment
Share on other sites

Update.

Το RX optical έπεσε στα επιτρεπτά ορια -26.78 και όντος
φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα απο πριν.
Η απάντηση όμως απο την inalan είναι για γέλια.

Εντωμεταξύ ακόμα δεν εχω πρόσβαση σε ορισμένες σελίδες.

 

 

 

Απάντηση  inalan

 

50006549_1256077057864725_31292967049609
 
Καλησπέρα σας,αυτό που πρέπει να σας απασχολεί είναι η παροχή υπηρεσίας ίντερνετ και όχι το τεχνικό κομμάτι.Εφόσον έχετε ίντερνετ κανονικά το πώς έχει γίνει η εγκατάσταση και τι έχει τοποθετηθεί αφορά μόνο το τεχνικό τμήμα.Εάν δεν είστε ευχαριστημένος με την υπηρεσία μπορείτε να αποστείλετε το αίτημα διακοπής στο freeze@inalan.gr εφόσον τα συμβόλαια μας δεν έχουν δεμευτικό χαρακτήρα.Είμαστε στην διάθεση σας.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο passive-aggressive η απάντηση, αλλά δεν ξέρουμε και ποια ήταν η ερώτηση. Τους είχες γράψει κάτι για διακοπή υπηρεσίας στο δικό σου μήνυμα;

 

Πάντως, για να μείνουμε στην ουσία, με αυτά τα νούμερα (Tx/Rx Power, speedtest) είσαι απόλυτα καλυμμένος. Συνεπώς, αν εξαιρέσουμε το άκομψο της διατύπωσης, το νόημα είναι ακριβές.

 

Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα στην υπηρεσία, θα πρέπει να εστιάσεις σε αυτό. Όταν λες ότι δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιες σελίδες τι εννοείς; Ας πούμε, παίρνεις απάντηση IP address not found; Έχεις δοκιμάσει με άλλον browser ή σε incognito/private browsing; Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις DNS server; Έχεις επιχειρήσει να κάνεις ένα παρατεταμένο ping σε εξωτερική διεύθυνση, να δεις αν χάνεις πακέτα;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα δοκιμάσει ολα αυτά δεν έμπαινε,απο σήμερα μπαίνει.
Τους πηρε καμια δεκαριά μέρες αλλά το φτιάξανε.

Βέβαια υπάρχουν και άλλες σελίδες που μου βγάζει 403 αλλά δεν με νοιάζει και τόσο.

Ολα καλα.

Έγινε επεξεργασία από AIRETIKOS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.