Jump to content



GPU - CPU Bottleneck


Recommended Posts

Kαλημέρα!

Το desktop μου έχει:

Core i7 7700 (το απλό στα 3.6Ghz)
1060 6GB GTX 
16 GB RAM

H oθόνη μου είναι μοντέλο 2018 24" FHD χωρίς HDR - της Samsung

Θα ήθελα πολύ να μπορώ να παίζω στο Ultra το Assassins Creed Odyssey - προφανώς στα 1080p καθώς δεν επιτρέπει παραπάνω η οθόνη μου.

H 2060 Super δεδομένου ότι κρατάμε cpu, ram όπως αρχικά:

Κατά το game-debate . com - στο οποίο μάλιστα πλήρωσα συνδρομή για να έχω τις πληροφορίες που ήθελα:

Projected FPS Analysis
60FPS

Λογικό καθώς έλεγε παραπάνω:

GPU PERFORMANCE:
To summarise, GeForce RTX 2060 Super 8GB graphics cards can smoothly run this game, but what Assassins Creed: Odyssey screen resolution would you like to run with? While you can get 40 FPS with 4K Ultra you can increase your frame rate to 63 FPS in Ultra 1440p and up to 80 FPS with 1080p.

Mιλάμε για bottleneck: 20/80 * 100 = 25%

Πάμε τώρα σε μια άλλη σελίδα: pc-builds .com

Medium: 69.8 FPS
High: 51.3 FPS
Ultra-High: 40.4 FPS

Μιλάμε για bottleneck: 50% στο Ultra-High

Προφανώς ένας από τους δύο  κάνει λάθος εκτίμηση του bottleneck...

Ποιός όμως ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.
Κατι δεν εχω καταλαβει καλα απο το θεμα, η μπορει να εχεις μπερδευτει εσυ;
Τι σχεση εχει το bottleneck με τις διαφορετικες αναλυσεις και πως συνδεονται μεταξυ τους;

Το bottleneck που λεμε συνηθως ειναι οταν ο επεξεργαστης δεν ειναι αρκετος να τροφοδοτησει την καρτα, οποτε παιζει στο ~100% και η καρτα πιο χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Καλημερα.
Κατι δεν εχω καταλαβει καλα απο το θεμα, η μπορει να εχεις μπερδευτει εσυ;
Τι σχεση εχει το bottleneck με τις διαφορετικες αναλυσεις και πως συνδεονται μεταξυ τους;

Το bottleneck που λεμε συνηθως ειναι οταν ο επεξεργαστης δεν ειναι αρκετος να τροφοδοτησει την καρτα, οποτε παιζει στο ~100% και η καρτα πιο χαμηλα.


Aς πάρουμε ως ανάλυση την 1080p

Λογικό βρίσκω μια κάρτα γραφικών που βγήκε July 9, 2019 να μην μπορεί να αξιοποιηθεί στο 100% έχοντας μια cpu που κυκλοφόρησε το January 2017

Είναι όμως λογικό πως η core i7 7700 @ 3.6 GHz να "ρίχνει" κατά 50% την απόδοση (σε FPS) ενός παιχνιδιού;;

Βρήκα και αυτό:

Και το "συν" είναι πως... από όσο έχω διαβάσει το να κάνεις λήψη / record τη διαδικασία ενός in game benchmark από μόνο του ρίχνει (σε μικρό βέβαια βαθμό) τα πραγματικά FPS

Nα σημειώσω πως με βάση το cpu.userbenchmark .сom

H core i7 7700 @3.6 GHz και η Ryzen 5 2600 έχουν διαφορά της τάξης των 2% ... άρα ας τις θεωρήσω κυριολεκτικά ΙΔΙΕΣ

Ευχαριστώ!
 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kreach said:


Aς πάρουμε ως ανάλυση την 1080p

Λογικό βρίσκω μια κάρτα γραφικών που βγήκε July 9, 2019 να μην μπορεί να αξιοποιηθεί στο 100% έχοντας μια cpu που κυκλοφόρησε το January 2017

Είναι όμως λογικό πως η core i7 7700 @ 3.6 GHz να "ρίχνει" κατά 50% την απόδοση (σε FPS) ενός παιχνιδιού;;


 

 


Απο που προκυπτει αυτο τωρα;  Να ριχνει 50% σε σχεση με ποιον ; 
Δε ξερω, μαλλον εχεις μπερδευτει..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

Μου κάνει εντύπωση που έχει παραπάνω FPS από το βίντεο που βρήκα με: 2060 SUPER αλλά με επεξεργαστή Ryzen 2600 (όπου θεωρητικά είναι πανομοιότυπα)

Ισως τελικά να ΜΗΝ χρειάζομαι την SUPER εκδοχή της 2060 και να γλυτώσω ~80E

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, fatalara said:

Bottleneck δεν κανει ουτε ο 4770κ στην 2080ti.

Αλλο θεμα οτι το παιχνιδι ειναι cpu bound και αλλο το bottleneck.


Oμολογώ ΔΕΝ είχα ακούσει τον όρο cpu bound

Aυτό διαβάζω τώρα και φαίνεται στα open world games όπως καλή ώρα το AC Odyssey (αν και διάβαζα για το Far Cry 5) απαιτούνται γερές CPU

Θα διαβάσω κι άλλο καθώς έχει ενδιαφέρον και αν προκύψει απορία θα σε ενημερώσω!

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ καθώς δεν είχα ιδέα για το όλο concept: cpu bound !!!

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το παιχνίδι κ το επίπεδο των γραφικών.

Πχ ο 4770Κ κρατάει πίσω την 2080 μου στο BF V (~ultra settings). Έχω 100% cpu - 65-85%gpu usage.

Στο Assassin's creed odyssey τα ίδια (85-90% you) με hardware unboxed graphic settings. Όλα ultra η κάρτα πιάνει 100% χωρίς καμία διαφορά στα γραφικά.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ανάλογα το παιχνίδι κ το επίπεδο των γραφικών.

Πχ ο 4770Κ κρατάει πίσω την 2080 μου στο BF V (~ultra settings). Έχω 100% cpu - 65-85%gpu usage.

Στο Assassin's creed odyssey τα ίδια (85-90% you) με hardware unboxed graphic settings. Όλα ultra η κάρτα πιάνει 100% χωρίς καμία διαφορά στα γραφικά.

 

 

Το BFV και γενικα οτι δουλευει με frostbyte ειναι cpu bound θα λεγαμε, θελει δυνατο cpu για να ''δειξει''

Το ιδιο ισχυει και για τους τιτλους της Ubisoft που ενω ειναι απο μονοι τους βαρια παιχνιδια προσθετουν και το Denuvo και γινεται μια ωραια σουπα.

 

@kreach 4770κ με 2080 στο total war warhammer 2. Ενα αληθινο cpu bound παιχνιδι. 55-60 fps medium στα 2κ και η καρτα 90%

9900κ 2080 100-120 fps 2k στα ultra. Η καρτα παλι 90%

 

Ετσι οπως φτιαχνονται τα παιχνιδια πλεον δεν υπαρχει ορος bottleneck. Αυτο ειναι καταλοιπο απο τοτε που οι καρτες γραφικων ηταν accelerators για τους cpu.

Ειχες ενα παλιο cpu και εβαζες πανω μια καινουργια καρτα και ο επεξεργαστης την εκοβε. Τωρα πλεον τα παιχνιδια φτιαχνονται για να τρεχουν κυριως με τη καρτα γραφικων και καποιες μηχανες γραφικων χρησιμοποιουν και τα δυο, η frostbyte για παραδειγμα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα περισσότερα κ κυρίως τα παλαιότερα, δεν αξιοποιούν σχεδόν καθόλου τα CPUs. Γι'αυτό κ τα i5 είχαν λόγο ύπαρξης.

 

Αντίθετα, από σήμερα κ στο μέλλον νομίζω πως θα υπάρχει θέμα με την επεξεργαστική ισχύ. Τα 8/16 θα είναι σούπα, από τη στιγμή που μπήκαν κ στις κονσόλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tελευταία ερώτηση:

Δεδομένου ότι ΔΕΝ θα αλλάξω cpu στο εγγύς μέλλον

Aξίζει να πάω για καινούρια κάρτα γραφικών;; πχ 2060 RTX στα 300Ε όπως η Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB OC rev 1.0 [ δεν γνωρίζω αν αξίζει να αγοράσω την rev 2.0 ]

Ή να περιμένω λέμε τώρα 2-3 χρόνια και να αγοράσω μια Intel Core i7-9700K Box (σίγουρα θα έχει πέσει στα 300Ε από τα  385Ε) και μια "3060 RTX" ή άλλη στα 300Ε [βλέπουμε μέχρι τότε]

Σας ευχαριστώ όλους :) :)

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 2:41 PM, GFFermari said:

Τα 8/16 θα είναι σούπα, από τη στιγμή που μπήκαν κ στις κονσόλες.


Αυτό δεν το πιασα... :/

Εννοείς πως οι κονσόλες (από πάντα) τα παιχνίδια τα τρέχουν άσχημα;

Γιατί ΟΠΟΙΟ παιχνίδι βγήκε (σωστά) σε PC παίζεται ΠΟΛΥ καλύτερα

*Κάποια παιχνίδια που έβγαλαν pc port άκουσα πως έγινε κακή δουλειά καθώς είχαν φτιαχτεί πχ για το PS3 και με πρόχειρες - συνοπτικές διαδικασίες έγινε διαθέσιμο μέσω steam

** H πλάκα είναι πως κάποια παιχνίδια του PS2 , εάν δείτε σχετικά βίντεο στο YouTube , τρέχουν στα 4Κ πολύ ωραία !!

Τα χάλια γραφικά οφείλονταν όχι στο ότι το αρχικό ROM ήταν κακοφτιαγμένο... αλλά οι κονσόλες ΔΕΝ επέτρεπαν να αξιοποιηθούν ( βέβαια επί εποχές PS2 δεν υπήρχαν - στην Ελλάδα τουλάχιστον - τηλεοράσεις FHD όπως όταν παίζαμε επί εποχές ps3 )

Link to comment
Share on other sites

!!!!

Εννοώ πως από τη στιγμή που οι κονσόλες θα φέρουν 8/16, σημαίνει ότι όλο κ περισσότερα παιχνίδια θα τους αξιοποιούν. (Για πυρήνες επεξεργαστή μιλάμε, έτσι)

 

Δεν έκανα κριτική προς τις κονσόλες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, GFFermari said:

Το cpu σου αν κ non K, με ρίχνει κάνα 10-20%.

Οπότε μέχρι 2070 (κ 2080 με λίγο μπουκαλωμα κάτω από ειδικές συνθήκες)μπορείς να πας.

 

Για 2060, ούτε λόγος να ανησυχείς. 


Όχι όχι... φοβάμαι ψύξεις πέρα από το απλό ανεμιστηράκι ?

Ακόμα και το "απλό" σύστημα υδρόψυξης θέλει μπόλικο μεράκι...

Τώρα από πράγματα που διάβαζα προ δεκαετίας.

Θυμάμαι και "καμμένους" να τρέχουν δοκιμές και με υγρό άζωτο... απαπα... δεν μου έχω ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη ?

Χμμ...

Τότε να περιμένω να βγoύν κάρτες όπως η  " 3080 RTX " γιατί λογικά με το που κυκλοφορίσει θα πέσουν και οι τιμές των 20#0 RTX

3 minutes ago, GFFermari said:

!!!!

Εννοώ πως από τη στιγμή που οι κονσόλες θα φέρουν 8/16, σημαίνει ότι όλο κ περισσότερα παιχνίδια θα τους αξιοποιούν. (Για πυρήνες επεξεργαστή μιλάμε, έτσι)

 

Δεν έκανα κριτική προς τις κονσόλες.


Όπα...

Δικό μου λάθος!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς, περίμενε. Στη θέση σου θα πήγαινα για μτχ πάντως. (1080ti/vega η ότι μπορεί η τσέπη σου - γιατί η 2060 δεν είναι κ καμία γρήγορη κάρτα. Πολλές της προηγούμενης γενιάς είναι στα ίδια νούμερα + ότι το RTX της είναι άχρηστο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και φίλε έχεις δίκιο 100%

Είδα τιμές στο ebay για να πάρω μια ιδέα...

Με 250Ε περίπου μπορώ να αγοράσω αξιοπρεπέστατη κάρτα! 

Θα πρέπει λοιπόν να κανονίσω καταρχήν τις "οικονομίες" μου και μετά θα απευθυνθώ στο "Παζάρι" 

Το "Παζάρι" εδώ μέσα το εμπιστεύομαι για πολλούς και διάφορους λόγους.

Ευχαριστώ!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.