Jump to content



Interface CRC Error Count σε παλιό σκληρό δίσκο.


Recommended Posts

Καλημέρα-καλησπέρα σας!!! Έχω έναν παλιό σκληρό δίσκο Seagate τον οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω για να αποθηκεύσω κάποια αρχεία. Απλά σαν "αποθήκη" δηλαδή. Το πρόβλημα μου, όπως θα δείτε και στην εικόνα παρακάτω, είναι ότι ο συγκεκριμένος δίσκος, όταν τον ελέγχω με το Crystal Disk Info μου τον βγάζει OK. Ενώ στο HD Tune μου αναφέρει κάποιο Interface CRC Error Count!!! Ποιο από τα δύο προγράμματα να εμπιστευτώ; Γιατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνει καμία στραβή και να χάσω τα συγκεκριμένα αρχεία τα οποία είναι δουλειά εβδομάδων στο Adobe Premiere Pro.

HDD.thumb.png.2c749041e39c6f9a704f744c9d436210.png


ΥΓ: Να σημειωθεί ότι έχω αλλάξει ήδη καλώδιο SATA!!!


Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Δες και το HDSentinel τι σου δείχνει. Μπορείς ακόμα να κατεβάσεις το επίσημο tool της seagate και να ελέγξεις τον δίσκο με αυτό (seagate δεν είναι ο δίσκος; ). 

4 hours ago, DNA180 said:

Ποιο από τα δύο προγράμματα να εμπιστευτώ; Γιατί δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνει καμία στραβή και να χάσω τα συγκεκριμένα αρχεία τα οποία είναι δουλειά εβδομάδων στο Adobe Premiere Pro.

2) Σε κάθε περίπτωση, εφόσον πρόκειται για αρχεία δουλειάς που έχουν την όποια αξία για σένα, το backup είναι εκ των ων ουκ άνευ. Ανεξάρτητα αν ο δίσκος σου έχει γράψει CRC errors ή όχι, θα πρέπει πάντα να έχεις backup των αρχείων σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλει μια διανομη λινουξ λαιβ μπορει να τρεξει και το HDSentinel για λινουξ που ειναι δωρεαν ?@gdp77

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DNA180 said:

 Το πρόβλημα μου, όπως θα δείτε και στην εικόνα παρακάτω, είναι ότι ο συγκεκριμένος δίσκος, όταν τον ελέγχω με το Crystal Disk Info μου τον βγάζει OK. Ενώ στο HD Tune μου αναφέρει κάποιο Interface CRC Error Count!!! Ποιο από τα δύο προγράμματα να εμπιστευτώ;


ΥΓ: Να σημειωθεί ότι έχω αλλάξει ήδη καλώδιο SATA!!!

 

Kαι τα 2 προγραμματα τα ιδια δεδομενα εχουν και διαβαζουν. Το raw data στο crystal disk info τα ιδια νουμερα εχει. Εφοσον το νουμερο ειναι σταθερο και δεν αυξανει πιθανως το προηγουμενο καλωδιο καπου δεν εκανε καλη επαφη οπως σου λεει. Αν αυξανονται μπορει να φταιει και η θύρα.

 

Ασχετο με το θεμα και αυτο ισχυει για καθε δισκο, αν τα δεδομενα σου ειναι σημαντικα , παρε backup

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Seek & Find said:

Εαν βαλει μια διανομη λινουξ λαιβ μπορει να τρεξει και το HDSentinel για λινουξ που ειναι δωρεαν ?@gdp77

Είναι console app και θα δυσκολευτεί ?

Όντως είναι δωρεάν. Στα win δεν είναι ?

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Seek & Find said:

Εχω την εντυπωση οτι ειναι trial, αν κανω λαθος σορρυ

 

Η δοκιμαστική έκδοση λειτουργεί για πάντα, με nag screen 10 δευτερολέπτων. Έχει κυκλοφορήσει κάποιες φορές και η πλήρης έκδοση δωρεάν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.