Jump to content



H Πρώτη μου μηχανη...


koula92

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.. ειμαι 28 χρονων, ειμαι 1,75 υψος, και 65 κιλα.. και θα ηθελα σε κατι την γνωμη σας, θελω να αγορασω μια μηχανη, αλλα δεν εχω εμπειρια απο μηχανες, τοσα χρονια οδηγαω μονο παπια... 115,125 κτλ.. μαρεσουν τα naked και κατα προτιμησει τα Ζ της Kawasaki...

Μου εχουνε πει πολλες φορες, οτι σαν πρωτη μηχανη, καλο ειναι να ξεκινισω απο κατι πιο μικρο, και με τα χρονια να αναιβαινω κυβικα, απο την αλλη ομως μου λενε οτι αν παρω μια 300 η 400 θα της βαρεθω γρηγορα, και μετα θα θελω να παω σε μεγαλυτερη, και σκεφτομαι να παρω Ζ650, (Με το διπλομα δεν υπαρχει προβλημα μιας και ειμαι 28) ειναι πολλα τα 650 κυβικα ?? απευθυνομαι κυριως στους πιο εμπειρους, εννοειται οτι για μενα ειναι πολλα, αλλα επειδη δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αλλαζω συνεχεια μηχανες, λεω σιγα σιγα και με προσοχη να αποκτησω εμπειρια με το Ζ650, μιας και δεν ειμαι γκαζακιας, συνηθως παω σιγα οτιδηποτε και αν ειναι αυτο, ειτε αυτοκινητο ειναι παπι, πολλη σπανια να τρεξω....

πηγα λοιπον σε μια αντιπροσωπια για να κοιταξω μηχανες, και ο καταστηματαρχεις, αν λεγονται ετσι, ο οποιος με ειδε σκεπτικο, μου λεει να παω σε Ζ900, και ας μην εχω εμπειρια, με προσοχη θα μαθω...
μου ειπε επισης οτι δεν προσπαθει να μου πουλησει, μιας και ξερει την οικονομικη μου κατασταση... Απλα η συμβουλει του ειναι, για να μην της αλλαζω στο μελλον, να παω κατευθειαν σε μεγαλο..
εκτος ομως απο τα χρηματα, κολλαω και σε κατι αλλο, θα μπορω εγω ενας τοσο κοντος και αδυνατος να οδηγησω μια μηχανη 219 κιλων ??

ειμαι πολυ μπερδεμενος, και θελω πολυ την βοηθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

Για εντος πολης και λιγο παραπερα , με τα σημερινα δεδομενα θα πηγαινα σε κανα zontes 300αρι του κουτιου . Ελαφρυα , δυνατα και οικονομικα (και στην αγορα τους) . 

Τωρα για μεγαλυτερο , αν εισαι 28 και συνειδητοποιημένος δεν θα φοβομουν για παραπανω κυβικα ...... αλλα εχει νοημα ? 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, kpetros said:

Για εντος πολης και λιγο παραπερα , με τα σημερινα δεδομενα θα πηγαινα σε κανα zontes 300αρι του κουτιου . Ελαφρυα , δυνατα και οικονομικα (και στην αγορα τους) . 

Τωρα για μεγαλυτερο , αν εισαι 28 και συνειδητοποιημένος δεν θα φοβομουν για παραπανω κυβικα ...... αλλα εχει νοημα ? 

εμενα μαρεσει και το Ζ400, πολυ ωραια μηχανη, απλα επειδη μενω επαρχεια, βουνο,και κατεβαινω πολη συχνα... θελω να παρω την γυναικα μου και να παμε μια εκδρομουλα, και θελω να εχει και λιγο γκαζι, σε λογικα πλαισια παντα βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε μεσαιου κυβισμιυ on off εφοσον δεν εισαι καγκουρας. Αν δε γινεις ποτε καγκουρας, πολυ πιθανο αυτη τη μηχανη να μην την αλλαξεις και ποτε.

Δες on off στα 600-700 κυβικα. Δες τα ΟΛΑ. Δες ποια σου αρεσουν εμφανισιακα και αρχισε να ψαχνεις ποια απο αυτα που σ αρεσουν ειναι πιο αξιοπιστα. 

Αν θελεις να ανεβαζεις και δευτερο ατομο να κανετε και καμια εκδρομη, ξεχνα αμεσως τα Ζ καθως επισης και ολα τα naked. Μια φορα θα ανεβει και δε θα ξαναερθει μαζι σου.

 

Τα κυβικα και τα αλογα δε σκοτωνουν. Η βλακεια του εγκεφαλου ειναι υπευθυνη γι αυτο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Πηγαινε σε μεσαιου κυβισμιυ on off εφοσον δεν εισαι καγκουρας. Αν δε γινεις ποτε καγκουρας, πολυ πιθανο αυτη τη μηχανη να μην την αλλαξεις και ποτε.

Δες on off στα 600-700 κυβικα. Δες τα ΟΛΑ. Δες ποια σου αρεσουν εμφανισιακα και αρχισε να ψαχνεις ποια απο αυτα που σ αρεσουν ειναι πιο αξιοπιστα. 

Αν θελεις να ανεβαζεις και δευτερο ατομο να κανετε και καμια εκδρομη, ξεχνα αμεσως τα Ζ καθως επισης και ολα τα naked. Μια φορα θα ανεβει και δε θα ξαναερθει μαζι σου.

 

Τα κυβικα και τα αλογα δε σκοτωνουν. Η βλακεια του εγκεφαλου ειναι υπευθυνη γι αυτο.

Αν όχι naked, τότε τι θα πρότεινες για καμμία βολτα, τι θα ήταν πιο βολικό ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος koula92 έγραψε:

Αν όχι naked, τότε τι θα πρότεινες για καμμία βολτα, τι θα ήταν πιο βολικό ;

Ενα οποιοδηποτε on off

 

Naked και ανεση ειναι δυο εννοιες που δεν εχουν κανενα σημειο επαφης.

 

Αν θελεις την απολυτη ανεση και για τους 2 επιβατες σε χαμηλο μπατζετ, τοτε η vstromαρα ειναι η επιλογη σου. Αν σ αρεσει εμφανισιακα και σε βολευει και για ολες τις μετακινησεις σου, σκεψου τη σοβαρα... 

Link to comment
Share on other sites

Honda CBX 500. 
Οσο για το fun τις υποθεσης, οι αναβατες που ξερουν προτιμουν τα μικρα κυβικα, 300-400αρια κλπ. Μπορεις να κανεις πραγματα που με τα μεγαλα απλα θα τσακιστεις η θα χεστεις. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.