Jump to content



Adblockers - Ethics


Recommended Posts

Μιλούσα με συγγενικό πρόσωπο προγραμματιστής στο επάγγελμα.

Του έδειξα το καινούριο μου κινητό και ξαφνικά συνειδητοποίησε πως έχω βάλει adblocker...

Συγκεκριμένα τον ΑdGuard που μάλιστα είναι επί πληρωμής.

Ανοίξαμε τεράστεια κουβέντα.

Ο ίδιος ισχυρίστηκε πως είναι ανήθικα.

Όσο ηθικό είναι αγοράζοντας ένα νόμιμο VPN* προκειμένου να μπορείς εσύ να έχεις πρόσβαση στον "Πειρατικό Λιμενοβραχίονα" και άρα να έχεις πρόσβαση σε παράνομο υλικό.

* ( αποφασίσαμε να μην μιλήσουμε για το TOR διότι τότε θα ξεφύγουμε τελείως )

Εγώ είπα το εξής:

Από τη στιγμή που μπορείς να θέσεις μια ιστοσελίδα που αγαπάς σε ένα whitelist πού το πρόβλημα ;;

Στην τελική αν θέλει μια σελίδα / πλατφόρμα να επιβιώσει δίχως ads ... ας γίνει επί πληρωμής.

ΔΕΝ με απασχολεί το ΝΟΜΙΚΟ πλαίσιο. Καθώς οι νόμοι διαφέρουν από χώρα σε χώρα. Συν το ότι αλλάζουν με το χρόνο πχ η νομοθεσία της Ελλάδας του 1990 είναι η ίδια με φέτος ;; Οχι.

Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας...

Είναι ή δεν είναι ΗΘΙΚΟ να χρησιμοποιείς έναν adblocker ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 11/2/2020 at 6:40 ΜΜ, το μέλος salde έγραψε:

είναι απολύτως ηθικό αν μιλάς αφηρημένα. Σε συγκεκριμένες καταστάσεις μπορεί να γίνει ανήθικο.

Αυτό ακριβώς!

Θα ήθελα να μπορώ να μην το χρησιμοποιω, αλλα οταν το παρακανουν και δε μπορω να ανοιξω μια καρτελα χωρις να γεμιζει η οθονη μου διαφημισεις; ποιο το ηθικο; ποιο το ανηθικο στην προκειμενη περιπτωση; μεγαληηηηηηη συζητηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.