Jump to content


STP και πόρτα designated


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Διαβάζω συνεχώς, προσπαθώντας να καταλάβω την έννοια και χρηστικότητα της designated port στο STP. Δυστυχώς, δεν τα καταφέρνω, και είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας.

 

Έχω κάποια ερωτήματα, που αμέσως παραθέτω.

 

Ίσως, η αγγλική έννοια τού "designated", στη συγκεκριμένη περίπτωση STP, να βοηθούσε αρκετά. Το "ορισμένος" , "καθορισμένος" που έχω βρει στα λεξικά, δεν είναι και ό,τι καλύτερο για την περίπτωση του STP.

 

α. Ποιά η κατάλληλη έννοια τού "designated port" στο STP;

 

β. Δεν καταλαβαίνω, ούτε γιατί πρέπει να υπάρχει στο STP η designated port, αλλά ούτε καί πώς δουλεύει. Νομίζω, εδώ, είναι προφανές ότι το ένα συμπληρώνει το άλλο. Γιατί, λοιπόν, είναι αναγκαία η ύπαρξη designated port, και εάν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση σχετικά με το πώς λειτουργεί...

 

γ. Λένε πως σε δύο switch που συνδέονται, δεν μπορεί η root port να είναι ταυτόχρονα και designated port (στο ίδιο switch). Οπότε, στο καλώδιο που τα συνδέει, οι δύο αυτές πόρτες είναι απέναντι. Γιατί η root port σε ένα switch δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα καί designated port; Αν και νομίζω, η απάντηση στο β. απαντάει και το γ. από μόνη της, αλλά βάζω καί τό γ. ερώτημα just in case...

 

Σας ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από acct
designated
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα switch που τρέχει stp έχεις 3 ειδών πόρτες.

Root port είναι η πόρτα που οδηγεί στο root switch, με το μικρότερο κόστος. Είναι μόνο μία και δεν μπορεί να είναι designated. To root switch δεν έχει root ports, μόνο designated.

Designated port είναι η πόρτα που συνδέει άλλα switches και προωθεί τα frames. Μία για κάθε segment.

Non Designated port ή Blocked είναι η πόρτα που δεν προωθεί τα frames. Είναι οι πόρτες που δεν είναι designated ή root.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία και είμαστε σε STP θέμα, είπα να μην ανοίξω άλλο και να κάνω εδώ μια ερώτηση.

 

Έχει να κάνει με STP cost calculation.

 

Αυτό που με μπερδεύει είναι το cost ανάμεσα σε δύο neighborhood switches, που συνδέονται σε πόρτες με διαφορετικές ταχύτητες. Σε όσα videos και σχεδιαγράμματα έχω δει μέχρι τώρα, βάζουν ένα μόνο cost ανάμεσά τους. Δεν το καταλαβαίνω. Δεν υπάρχουν εκεί δύο costs επάνω στο σχεδιάγραμμα, αλλά καί στην πραγματικότητα; Ανάλογα πως θα κινείται το BPDU. Δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα.

Πιό συγκεκριμένα:

 

π.χ. S1 - port 100Mbps

S2 - port 1Gbps

 

Εάν το BPDU κινείται S1 προς S2, τότε το cost είναι 4

Εάν το BPDU κινείται S2 προς S1, τότε το cost είναι 19

 

Γιατί βάζουν μια τιμή ανάμεσά τους στο σχεδιάγραμμα; Μία τιμή υπάρχει μόνον εάν οι πόρτες έχουν ίδια ταχύτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην το έδωσα εγώ να το καταλάβετε καλά για να μου λυθεί η απορία.

Ας πάρουμε την παρακάτω τοπολογία:

 

 

 

1036883054_stptopology.thumb.gif.e486abbc49b81b8db42e501e1c8854ac.gif

 

Εδώ, στο σχεδιάγραμμα, δεν βλέπουμε costs στις συνδεσμολογίες των switches.

Ας πάρουμε για παράδειγμα τη σύνδεση Switch 16 με Switch 17. Αποκλείεται το καλώδιο στο Switch 16 να συνδέεται σε μία πόρτα του 100Mbps, και η άλλη άκρη τού καλωδίου στο Switch 17 να συνδέεται σε πόρτα 1Gbps;

Οπότε, στη μεταξύ τους σύνδεση, οι πόρτες θα είναι:

Switch 16 : 100Mbps

Switch 17 : 1Gbps

 

Γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Να. Βρήκα και μία τέτοια τοπολογία σε εικόνα. Ρίξτε μιά ματιά..

 

STP.thumb.jpg.f98f277b99df731b6364f3de7ca5967c.jpg

 

 

Στην τοπολογία παραπάνω, το CoreSwitch με το DSW2 έχουν αυτό ακριβώς που με μπερδεύει. Στην τοπολογία λοιπόν αυτή, ποιό είναι το cost της σύνδεσης CoreSwitch με DSW2;

Εάν το πάμε clockwise (φορά δεικτών ρολογιού), είναι 4.

Εάν το πάμε non clockwise (αντίθετα της φοράς δεικτών ρολογιού), είναι 19.

 

Τα λέω καλά; Εάν όχι, τί μου ξεφεύγει;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Τα λέω καλά; Εάν όχι, τί μου ξεφεύγει;

Το ότι από τη μία μεριά το interface είναι 100άρι και από την άλλη είναι gigabit δε σημαίνει φυσικά ότι θα έχεις 2 ταχύτητες και δύο κόστη. Το link θα παίξει στα 100Mbps φυσικά και στις 2 κατευθύνσεις. Οπότε το CoreSwitch με το DSW2 έχει κόστος 19.

 

Παρομοίως και στο προηγούμενο διάγραμμα, το link σηκώνεται στη μέγιστη κοινή ταχύτητα. Αν από τη μία μεριά έχεις 10Mbps και από την άλλη Gigabit, θα σηκωθεί στα 10Mbps με κόστος link 100.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

trendy, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Επιτέλους το ξεκαθάρισα. Αυτό το "φυσικά και στις 2 κατευθύνσεις" που έγραψες, είναι το χρυσό κλειδί!

 

Μία ακόμη ερώτηση που προέκυψε:σε neighbor switches, στη σύνδεσή τους, απέναντι από μια root port πρέπει να βρίσκεται μια designated port. Γιατί αυτό; Θέλω να κάνω κι άλλη ερώτηση, αλλά δεν την κάνω ακόμη για να τα ξεκαθαρίζω ένα ένα. Έχει να κάνει πάντως με τις πόρτες. Θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος serpico75 έγραψε:

Μία ακόμη ερώτηση που προέκυψε:σε neighbor switches, στη σύνδεσή τους, απέναντι από μια root port πρέπει να βρίσκεται μια designated port. Γιατί αυτό;

Για να προωθεί τα πακέτα. Αν είναι blocked δε θα τα προωθεί και αν είναι root δεν είναι designated.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, όταν λέμε "designated" εννοούμε "forwarding". Ή, για να το πούμε σε απλά ελληνικά, "forward" = "προωθώ". Δηλαδή, είναι η μία και μοναδική πόρτα απ' την οποία μπαινοβγαίνουν τα δεδομένα σε κάθε switch.

 

Άσχετα απ' το root bridge, σχετικά με τα non-root switches, υπάρχει μια μόνο πόρτα που τα συνδέει με γειτονικά switches στη STP τοπολογία. Σε κάθε switch, υπάρχει μια μόνο root port, η οποία χρησιμοποιήθηκε με βάση έναν αλγόριθμο, για να βρεθεί η πιο σύντομη/γρήγορη διαδρομή προς το root-bridge. Άρα, μέσα από αυτήν την root πόρτα, θα φεύγουν/έρχονται τα δεδομένα στο switch. Αρα, αυτή η πόρτα, αναγκαστικά είναι ταυτόχρονα καί forwording port.

 

Το root port είναι απλά ένα ταμπελακι (αν μπορούσαμε να το πούμε έτσι) που έχει μια πόρτα στο κάθε switch. Αυτή η πόρτα, βέβαια, χρησιμοποιείται για να στέλνονται και τα BPDUs, για να πιστοποιείται προς τους γείτονες ότι όλα είναι ομαλά.

 

Εάν μια root port, την κόψεις απ' το να είναι ταυτόχρονα και forwarding port, τα δεδομένα από ποια πόρτα θα φεύγουν/έρχονται απ' το γείτονα switch αυτού του πιό γρήγορου path προς το root bridge;

 

Άρα, σε ένα καλώδιο που συνδέει δύο neighbor switches, η μία άκρη είναι, φυσικά, designated port, και η άλλη άκρη root+designated port ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

όταν λέμε "designated" εννοούμε "forwarding"

Όχι, και η root είναι forwarding.

πριν 7 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Δηλαδή, είναι η μία και μοναδική πόρτα απ' την οποία μπαινοβγαίνουν τα δεδομένα σε κάθε switch.

Δεν είναι απαραίτητα μία. Στο root bridge όλες οι πόρτες που συμμετέχουν στο stp είναι designated. Στα υπόλοιπα είναι μία ανα segment, άρα με πολλαπλά segments μπορείς να έχεις και περισσότερες από μία designated ports.

πριν 7 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Άρα, μέσα από αυτήν την root πόρτα, θα φεύγουν/έρχονται τα δεδομένα στο switch.

Δεν έρχονται μόνο από την root port πακέτα στο switch. Από όλες τις πόρτες που είναι σηκωμένες έρχονται. Αυτές που είναι κάτω για να μη γίνεται βρόχος, θα σηκωθούν αν χρειαστεί.

πριν 7 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Το root port είναι απλά ένα ταμπελακι (αν μπορούσαμε να το πούμε έτσι) που έχει μια πόρτα στο κάθε switch. Αυτή η πόρτα, βέβαια, χρησιμοποιείται για να στέλνονται και τα BPDUs, για να πιστοποιείται προς τους γείτονες ότι όλα είναι ομαλά.

To root switch δεν έχει root port. BPDUs στέλνονται από όλες τις πόρτες που συμμετέχουν στο STP.

πριν 7 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Εάν μια root port, την κόψεις απ' το να είναι ταυτόχρονα και forwarding port, τα δεδομένα από ποια πόρτα θα φεύγουν/έρχονται απ' το γείτονα switch αυτού του πιό γρήγορου path προς το root bridge;

Αν κατεβάσεις το link της root port, θα επιλεγεί μία εναλλακτική βέλτιστη διαδρομή προς το root bridge και θα οριστεί νέα root port.

πριν 7 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Άρα, σε ένα καλώδιο που συνδέει δύο neighbor switches, η μία άκρη είναι, φυσικά, designated port, και η άλλη άκρη root+designated port ταυτόχρονα.

Όχι, αν είναι root δεν είναι designated.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα τέτοιο θέμα, μετά από τόσες ερωτήσεις και απαντήσεις, και αφού designated δεν είναι αυτό που λέμε forwarding, δυστυχώς ακόμη δεν έχω καταλάβει τί είναι designated port. Ok. Forwarding είναι η πόρτα, φυσική πόρτα, απ' την οποία μπαινοβγαίνουν δεδομένα.

 

Πού θα πάει; Θα καταλάβω καί το designated. Αυτό που είναι το άσχημο της κατάστασης είναι πως δεν μπορώ να συνεχίσω παρακάτω στο STP χωρίς να έχω καταλάβει την designated port.

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω με ένα παράδειγμα.

Όταν μιλάω για πόρτες, εννοώ αυτές που συμμετέχουν στο STP.

Έχεις ένα δίκτυο με bridges/switches και τα βάζεις στο ρεύμα.

  1. Ξεκινάνε να βρουν ποιο θα είναι το root bridge.
  2. Αφού βρεθεί το RB, το RB γυρίζει όλες του τις πόρτες σε designated.
  3. Τα υπόλοιπα designated bridges θα ψάξουν να βρουν τη διαδρομή με το καλύτερο κόστος προς το RB και θα ορίσουν έτσι την root port τους.
  4. Οι υπόλοιπες πόρτες είναι designated.
  5. Τέλος άμα σε μία ζεύξη υπάρχουν 2 designated ports, τότε υπάρχει βρόχος, οπότε θα γίνουν block.

Ίσως η λέξη "καθορισμένος" να βοηθάει στην κατανόηση του designated.

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.