Jump to content


Λάμπα για Προβολέα;


Recommended Posts

Καλμέρα,

εχω έναν BENQ W1070 του οποίου έχει καεί η λάμπα μετά από αρκετές χιλιάδες ώρες λειτουργίας.

 

Στην αγορά βλέπω πολλού λαμπτήρες, επώνυμους (λες και τους φτιάχνει η BENQ), επώνυμους OEM και ανώνυμους.

Η διαφορά στην τιμή είναι τραγικά υψηλή.

 

Εχει κάνει κανείς το εγείχρημα να τοποθετήσεις, αλλάξει, μόνος του λαμπτήρα ;

Και αν ναι τι κατηγορίας αγόρασε και ποιες ήταν οι εντυπώσεις ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα,

η αλλαγή λάμπας στους περισσότερους προβολείς είναι εύκολη υπόθεση.

Για το τι λάμπα να πάρεις, προτείνω πάντα την λάμπα που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής για να μην πάρεις κάποια με διαφορετικά χαρακτηριστικά, που σημαίνει πως τα χρώματα δεν θα είναι ίδια με πριν.

 

Η διαφορά που βλέπεις στις τιμές είναι συνήθως γιατί την "original" "BenQ" την πουλάνε παρέα με το module ( housing ) ενώ αλλού θα βρείς την λάμπα σκέτη δίχως το module.
Αν δεν έχει πάθει κάτι το module σου,  απλά παίρνεις την λάμπα σκέτη και κάνεις και την οικονομία σου, πρέπει όμως φυσικά να τοποθετήσεις την νέα στο υπάρχον module ( και αυτό εύκολο είναι ).

 

Η BenQ συνήθως χρησιμοποιεί λάμπες της Osram

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα λίγο που το έψαξα η διαφορά της απλής λάμπας και αυτής μαζί με το housing είναι 3-4 ευρω σε σύνολο τιμής 80-90ε (benq mp620). Έχω πάρει μια κινέζικη συμβατή που κόστισε μαζί με τα μεταφορικά 12ε. Βέβαια είναι λίγο μικρότερη από την παλιά Osram και τα καλώδια συνδέονται σε αυτή με βίδα και όχι με κλιπ οπότε θα γίνει μια μικρή μοντιφιά.

 

Δεν την έχω βάλει ακόμα γιατί η αλήθεια είναι οτι έχω δευτερες σκέψεις κυρίως λόγω της μεγάλης διαφοράς τιμής (παίζει να σκάσει?), γιαυτό ρωτάω αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία με τις κινέζικες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, spH3RiCal said:

Στην Ελλάδα λίγο που το έψαξα η διαφορά της απλής λάμπας και αυτής μαζί με το housing είναι 3-4 ευρω σε σύνολο τιμής 80-90ε (benq mp620). Έχω πάρει μια κινέζικη συμβατή που κόστισε μαζί με τα μεταφορικά 12ε. Βέβαια είναι λίγο μικρότερη από την παλιά Osram και τα καλώδια συνδέονται σε αυτή με βίδα και όχι με κλιπ οπότε θα γίνει μια μικρή μοντιφιά.

 

Δεν την έχω βάλει ακόμα γιατί η αλήθεια είναι οτι έχω δευτερες σκέψεις κυρίως λόγω της μεγάλης διαφοράς τιμής (παίζει να σκάσει?), γιαυτό ρωτάω αν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία με τις κινέζικες.

 

Για αρχή, ελπίζεις να μην σκάσει :D
Αν σκάσει ελπίζεις να μην κάνει ζημιά πέραν από στον εαυτό της :p


Αν είναι για παρουσιάσεις και δεν σε νοιάζουν τα χρώματα, και δεν παίζεις σε συνθήκες που θες υψηλό luminance, οκ.
Αν την θες για ταινίες σπίτι, η κινεζιά των 12€ καλύτερα να μπεί σε ένα ντουί για φωτισμό δωματίου :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.