Jump to content



Mια απλή ερώτηση σχετικά με το agp


ergotelis

Recommended Posts

Παιδιά μια απλή ερώτηση,μια κάρτα γραφικών agp8x δουλεύει με ένα motherboard με agp 1x/2x του Ρ3?Αν ναι,από επιδόσεις μειωμένες έτσι(σε σύγκριση με το αν υποστήριζε 8χ)?\

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 00:45]

Αν το AGP της μητρικής του P3 δίνει 3,3V και όχι 1,5V υπάρχει κίνδυνος να κάψεις την κάρτα.

Ωραίος....η απορία λύθηκε ευχαριστώ.......

Δηλαδή από ό,τι είδα έχω πρόβλημα.........

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κατι παιζει και με τα εξωγκοματα που έχει η agp 2χ (3V) οπου δεν σε αφηνουν να βαλεις 8χ (1,5V). Δηλαδη αμα κουμπωνει μαλλον παιζει. Τωρα απο επιδόσεις.... δεν νομίζω να ανατριχιάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το chipset που "φορά" η μητρική P3 που έχεις.

Φερειπείν,αν έχεις Intel 440BX Chipset,τότε παίζεις μόνο με AGP2x.

Ιntel 440ΒΧ/EX/LX/ZX=ΑGP2x

VIA Apollo Pro 133 (693/693A)=AGP2x

VIA Apollo Pro 133A/133T (694X/694T) =AGP4x

Intel 815/E/EP/EPT Series=AGP4x

Αν έχεις μητρική με AGP4x είναι αρκετά πιθανό να σου δουλέψει η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό... Αν μπαίνει,θα παίζει. Αν όχι... δεν παίζει :)

Οι κάρτες με διαφορετικό voltage έχουν και αντίστοιχη εγκοπή για να μη μπορούν να μπουν σε ασύμβατες μητρικές.

Το ίδιο ισχύει και για μία κάρτα 1χ που δε μπαίνει σε μητρική με 8χ (συνήθως οι μητρικές με 8χ δέχονται μόνο και 4χ, έχοντας την ανάλογη εγκοπή)

Αντίστοιχη πρακτική υπήρχε και με τις PCI, αλλά δεν ήταν και τόσο συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden

Είναι πολύ απλό... Αν μπαίνει,θα παίζει. Αν όχι... δεν παίζει :)

Οι κάρτες με διαφορετικό voltage έχουν και αντίστοιχη εγκοπή για να μη μπορούν να μπουν σε ασύμβατες μητρικές.

Το ίδιο ισχύει και για μία κάρτα 1χ που δε μπαίνει σε μητρική με 8χ (συνήθως οι μητρικές με 8χ δέχονται μόνο και 4χ, έχοντας την ανάλογη εγκοπή)

Αντίστοιχη πρακτική υπήρχε και με τις PCI, αλλά δεν ήταν και τόσο συνηθισμένο.

Συμφωνω. Αυτο προσπαθηα να πω και εγω πιο πανω... Δεν ξερω κατα ποσο εγινα κατανοητος... Ηταν και η ωρα περασμενη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το via ms-6199VA atx via apollo pro133...........

Ποία είναι η καλύτερη κάρτα που θα μπορούσα να βάλω?

Και τον 1,3ghz pentium 3 τον δέχεται?

Αυτά τα ερωτήματα τα ψάχνω απλά αν κάποιος τα ξέρει ήδη ας μου το πει....

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω τη συγκεκριμένη μητρική, νομίζω δε θα είναι δύσκολο να μπεις στο site του κατασκευαστή (MSI? όχι της VIA πάντως), όπου θα βρεις και όλες τις πληροφορίες που ζητάς (πχ στα specifications της mobo, συνήθως αναφέρουν ξεχωριστά και το CPU support).

Πολλές φορές, για να υποστηριχτούν πιο καινούργιοι επεξεργαστές χρειάζεται και ένα BIOS update...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Αν το AGP της μητρικής του P3 δίνει 3,3V και όχι 1,5V υπάρχει κίνδυνος να κάψεις την κάρτα.

Απλα να αναφερω οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων καιγεται η μητρικη και οχι η VGA. Γι'αυτο και την εποχη της αλλαγης απο AGP2x σε AGP4x-8x υπηρχαν εταιριες(μια απο αυτες θυμαμαι ηταν η Gigabyte) που ειχε ξεχωριστο κυκλωμα πανω στην μητρικη ωστε να μην καει σε περιπτωση που δοκιμαζες κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.