Jump to content



Seagate ST2000DM008- χαμηλή απόδοση.


Recommended Posts

Διαπίστωσα χθες οτι ο Seagate 2tb που έχω, με κωδικό st2000dm008, αποδίδει πολύ χαμηλά νούμερα, επισυνάπτω και crystal disk mark, για του λόγου το αληθες. Τι θα μπορούσε να συμβαίνει;

Capture5.JPG

Link to comment
Share on other sites

καλό μεσημέρι,
τα νούμερά σου στο read δεν είναι χαμηλά
στα writes είσαι λίγο κάτω και εκεί δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει
δεν ξέρω καν αν έτσι είναι η απόδοσή του
από σφάλματα πως τα πάει ο δίσκος?
μήπως ετοιμάζεται σιγά σιγά να σε αφήσει?

για του λόγου το αληθές τα παρακάτω από δικό μου δίσκο 1tb wd red (5400rpm) αρκετά γεμάτο

 

cdm.thumb.jpg.049792caf651701058e41cb4af6f3b76.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος psyber έγραψε:

Αν τον κανω φορμάτ παίζει να στρώσει;

τον έκανα γρήγορο φορμάτ, αφού πρώτα τον τσέκαρε με το long generic test του seatools, το οποίο και πέρασε με επιτυχία. Μετά το φορμάτ τα νούμερα επανήλθαν. Θεωρείτε ότι είναι αρκετό το γρήγορο φορμάτ ή καλύτερα να του κάνω αργό; Και πως εξηγείτε την τοσο μεγάλη πτώση των επιδόσεων; Σύμφωνα πάντως με την ανάλυση των windows δεν χρειαζόταν defrag.

Capture6.JPG

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (αν κάνω λάθος μη βαράτε) ότι για μηχανικούς δίσκους, το κατάλληλο πρόγραμμα για μέτρηση

της ταχύτητας των μηχανικών δίσκων είναι το HD Tune γιατί οι δίσκοι αυτοί έχουν διαφορετική ταχύτητα στην αρχή, στη μέση και στο τέλος της χωρητικότητας του δίσκου.

 

Επίσης οι δυο οθονιές που παραθέτεις, η μια είναι με κενό δίσκο και ή άλλη με 46% γεμάτο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί μέτραγε το τμήμα που δεν είχε καταληφθεί από αρχεία;

Ένας μηχανικός σε μέτρηση με το HD Tune έχει μια περίπου τέτοια καμπύλη σαν την παρακάτω, με μεγαλύτερες ταχύτητες στη αρχή του δίσκου που μετά πέφτουν.

Από όσο ξέρω ένας μηχανικός δίσκος δεν έχει την ίδια ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης σε όλη την επιφάνειά του.

Που είναι ένας reviewer όταν τον χρειάζεσαι να μας τα κάνει λιανά; 

Πάει δεν υπάρχει κράτος.

 

screenshot.thumb.png.166b6b7de54a0134a6b605636573475c.png

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι με τους μηχανικούς. Μιλάμε για δίσκο που περιστρέφεται και άλλο όγκο δεδομένων θα διαβάσει η κεφαλή σε μια περιστροφή, όταν θα βρίσκεται στους εξωτερικούς δακτυλίους αυτού του δίσκου, άλλο όγκο όταν θα βρίσκεται στους εσωτερικούς. Αν θέλεις τα αρχεία σου να είναι στο γρήγορο κομμάτι του δίσκου, θα πρέπει να βρίσκονται στο εξωτερικό τμήμα αυτού. Το μόνο πρόγραμμα που είχα βρει να κάνει την δουλειά αυτή, ήταν το UltimateDefrag

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@yanni θα το τσεκάρω, ευχαριστώ για την πρόταση. Τώρα ως προς τη διαμορφωση του δίσκου, είναι αρκετό ένα γρήγορο φορμάτ ή πρέπει να κάνω αργό; Μέσω των windows ή με εξειδικευμένο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Το αργό απλά κοιτάει για bad sectors απ'όσο γνωρίζω. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αργό.

EDIT: Btw έχει και το defraggler την εξής λειτουργία " Move Large Files to End of Drive " και είναι δωρεάν.Βέβαια να ξέρεις θα πάρει πολύυυυυυυυ ώρα.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί το γρήγορο. Το γρήγορο, αν δεν κάνω λάθος, απλά διαγράφει τον κατάλογο των αρχείων από τον δίσκο, ώστε να δείχνει άδειος στο λειτουργικό σύστημα. Αυτό αρκεί.

 

Βασικά αργό φορμάρισμα και μάλιστα με ειδικά προγράμματα, έχει περισσότερο νόημα αν θέλεις να εξασφαλίσεις σε μεγάλο βαθμό ότι δεν θα μπορεί κάποιος να ανακτήσει τα δεδομένα που μέχρι πριν το format είχες στον δίσκο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

@yanni θα το τσεκάρω, ευχαριστώ για την πρόταση. Τώρα ως προς τη διαμορφωση του δίσκου, είναι αρκετό ένα γρήγορο φορμάτ ή πρέπει να κάνω αργό; Μέσω των windows ή με εξειδικευμένο πρόγραμμα;

 

Γρήγορο μέσω των windows.

Το αργό απλά θα πάει να σβήσει και κάθε block, αντί να πει απλά ότι είναι άδειο και έτοιμο για γράψιμο. Είναι χρήσιμο όταν θέλεις να σιγουρευτείς ότι όλα τα σημεία της επιφάνειας του δίσκου είναι εντάξει, αλλά αφού έχεις ήδη κάνει αργό τεστ, δεν έχεις κερδίσεις τίποτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος minast έγραψε:

 

Γρήγορο μέσω των windows.

Το αργό απλά θα πάει να σβήσει και κάθε block, αντί να πει απλά ότι είναι άδειο και έτοιμο για γράψιμο. Είναι χρήσιμο όταν θέλεις να σιγουρευτείς ότι όλα τα σημεία της επιφάνειας του δίσκου είναι εντάξει, αλλά αφού έχεις ήδη κάνει αργό τεστ, δεν έχεις κερδίσεις τίποτα.

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ και το απέφυγα.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Το εκτιμώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Πάντως για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, ακόμα και οι SSD έχουν άλλη απόδοση

ανάλογα του πόσο γεμάτοι είναι.

 

ναι σίγουρα αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί ο παλιός wd green που έχω και είναι και αυτός μισός γεμάτος, αποδίδει καλύτερα νούμερα από το seagate.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.