Jump to content



eBay ( parts not working ) και εφορία ;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μέσα στην όλη τρέλα , ξεκίνησα και εγώ έκανα έναρξη .( ο θεός μαζί μου ) εδώ και 2 μήνες εν μέσω covid-19 πάνω που τελείωσα την ανακαίνιση, έκλεισα.... Τέλειο ε;  γκαντεμιά στο μεγαλείο της!

 

Τέλος πάντων , η ερώτηση μου είναι περίεργη και κανείς δεν το απάντησε (2 λογιστές ρώτησα και τίποτα).

Η έδρα μου χώρος μου είναι κυρίως για "επισκευές" επιδιόρθωση σε micro-component level , έχω βάλει και ενδοκοινωτικές συναλλαγές όπως μου πρότειναν ,για τυχόν εμπόριο που χρειαστεί πώληση κτλ.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής , πολλές φορές έχει τύχει να πάρω κατεστραμμένο υπολογιστή laptop , και να διορθώσω κάποιο ic chip κτλ. μέσω eBay από διάφορους ιδιώτες (μεταχειρισμένο / part not working ) .

Τι συμβαίνει με την εφορία ; Εννοώ, το αποδεικτικό ότι έρχεται στο όνομα μου (στην έδρα)  , και η paypal απόδειξη του eBay ,είναι αρκετή ;  Αν έχει κάποιος ιδέα. 

 

Για τόσο συγκεκριμένο κομμάτι δεν ήξερε κανείς από τους 2 να απαντήσει, γιατί δεν τα αγοράζω καινούργια,αλλά χαλασμένα,πως θα το δικαιολογήσω στην εφορία σε τυχόν έλεγχο κτλ ;

 

Αν έχει κανείς καμία ιδέα, ή που να κοιτάξω να ξέρω. Γιατί εγώ πίστευα ότι με ενδοκοινωτικές ,και ότι φαίνεται "στην απόδειξη" του Paypal τι αγόρασα ,πόσο,και από πια χώρα είμαι νόμιμος, το να το κάνω χίλια κομμάτια μέσα στο μαγαζί και να χρησιμοποίησω πχ το GPU Chip ,ή το IC chip ή κάποιο πυκνωτή κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Με το μικρο μου μυαλο..

 

Αν αυτοι που το αγοραζεις ειναι ιδιωτες...τι αποδειξεις ....και τι εφορια?

 

Για να κανεις ενδοκοινοτικη συναλαγη πρεπει να το συνενοηθεις με το μαγαζι που αγοραζεις (εντος EU), να σου βγαλει το VAT (αν δεν γινεται αυτοματα)...και ο λογιστης να κανει αιτηση καθε μηνα στην εφορια τις συναλλαγες αυτες.

 

Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα νομιμοτητας...αν δεν κανεις αισχροκερδια ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιλάμε καν για αισχροκέρδια, άμα ήμουν τέτοιο ψάρι δεν θα ρωτούσα σε forum ? Συν ότι τι να προλάβω να κάνω μέσα σε ούτε 2 εβδομάδες δουλειάς,αφού έκλεισα λόγο covid-19 ? ? haha!

 

Μιλάμε για χαλασμένο αντικείμενο που παίρνω για micro-component level repair πάνω σε μικροσκόπιο κτλ.

Ναι, ιδιώτες είναι.

Από εταιρίες ξέρω ότι μπορώ να δώσω VAT τιμολόγιο κτλ κτλ . αυτό το γνωρίζω.

Αλλά στην περίπτωση Χ που ο μπάρμπα μήτσος της Ιταλίας θέλει να δώσει ένα σπασμένο ή καμένη μητρική κτλ. ως ιδιώτης μέσω eBay και το αγοράσω εγώ για να το φτιάξω στον χώρο μου, πως θα το βάλω "νόμιμα" μέσα,αφού δεν υπάρχει τιμολόγιο ,παρά μόνο μια απλή απόδειξη eBay ? (Αυτό είναι που δεν μπορούσαν καν να μου απαντήσουν 2 λογιστές) ,σε υποτιθέμενο έλεγχο.

Όλα τα άλλα είμαι κομπλέ με έκδοση τιμολογίων κτλ. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, GriGaS said:

Νομίζω πως για την περίπτωση αγοράς αγαθών από ιδιώτη, εκδίδεις εσύ τιμολόγιο αγοράς.

 

Ψάξε σε άλλο λογιστή κοινώς.

 

Ναι, πήρα 2 τηλ. έως τώρα κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει . Φάση και να πάω από εκεί αν χρειαστεί να πληρώσω κτλ. μου φαίνεται τόσο περίεργο , να μη μπορεί να γνωρίζει κάποιος ,λογιστής τι πρέπει να κάνω. 

Ενώ ενημερώνω ενδοκοινοτικά κτλ. είπα να ρωτήσω στο forum μπας και έχει ακούσει κανείς κάτι και βασιστώ εκεί ,και το προχωρήσω περαιτέρω με τον λογιστή αν άκουσε κάτι κάποιος κτλ. 

 

Δεν θέλω να βρω και κανέναν μπελά χωρίς λόγο. ( Χώρια ότι φαίνεται και αστείο να θες να είσαι νόμιμος και σωστός και να μη μπορείς να βγάλεις άκρη, πήγα και από εφορία και ούτε αυτοί ήξεραν, εκεί γέλασα πολύ)

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2020 at 8:04 PM, fatalara said:

Αν καταλαβα καλα, κανεις επιδιορθωσεις και σε πληρωνουν μεσω Paypal?

 

 

Όχι.

Εγώ , αγοράζω κάτι από το eBay εντός Ε.Ε , από ιδιώτη , χωρίς (VAT) , όχι εταιρία ,αλλά κάπως πρέπει να δικαιολογήσω και την αγορά μου (που βρήκες τα λεφτά; ) και σε περίπτωση που είναι κάτι που επιδιορθώσω και θελήσω να το πουλήσω νόμιμα (πρέπει να έχω παραστατικό  , τι παραστατικό ,όταν δεν υπάρχει τιμολόγιο ; ) 

 

Ελπίζω, να το εξήγησα όσο καλύτερα γινόταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος PetranEVO έγραψε:

 

Όχι.

Εγώ , αγοράζω κάτι από το eBay εντός Ε.Ε , από ιδιώτη , χωρίς (VAT) , όχι εταιρία ,αλλά κάπως πρέπει να δικαιολογήσω και την αγορά μου (που βρήκες τα λεφτά; ) και σε περίπτωση που είναι κάτι που επιδιορθώσω και θελήσω να το πουλήσω νόμιμα (πρέπει να έχω παραστατικό  , τι παραστατικό ,όταν δεν υπάρχει τιμολόγιο ; ) 

 

Ελπίζω, να το εξήγησα όσο καλύτερα γινόταν.

Αποδειξη λιανικης πρεπει να κοψεις, παροχη υπηρεσιων.


Το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που δεν εχεις παραστατικο για την αγορα του εξαρτηματος αν ποτε γινει ελεγχος θα εχεις προβλημα. Οτι ειναι μεσα στη δουλεια πρεπει να εχει τιμολογιο αγορας, απο εξαρτηματα μεχρι στιλο.

Σε βολευει και εσενα δηλαδη να υπαρχει γιατι γλιτωνεις εφορια. Αν εχεις αγορασει 500 ευρω ανατλακτικα τα οποια δεν εχουν τιμολογιο και εχεις χρεωσει 1000 ευρω τα οποια εχεις κοψει εσυ αποδειξεις θα φορολογηθεις για 1000 ευρω ενω στην αλλη περιπτωση για 500.


Χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω τη εντυπωση οτι μπορεις να κοψεις εσυ τιμολογιο σε εσενα για τα ανταλακτικα που αγοραζεις και να το περασεις στα εξοδα κανονικα.

Θα κοιταξω οταν παω στη δουλεια και θα σου πω.


Σε γενικες γραμμες, η τα κανεις ολα μαυρα, εσοδα και εξοδα κλπ, η ολα νομιμα. Μισα μισα θα μπλεξεις.


Χριστος Ανεστη.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, fatalara said:

Αποδειξη λιανικης πρεπει να κοψεις, παροχη υπηρεσιων.


Το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που δεν εχεις παραστατικο για την αγορα του εξαρτηματος αν ποτε γινει ελεγχος θα εχεις προβλημα. Οτι ειναι μεσα στη δουλεια πρεπει να εχει τιμολογιο αγορας, απο εξαρτηματα μεχρι στιλο.

Σε βολευει και εσενα δηλαδη να υπαρχει γιατι γλιτωνεις εφορια. Αν εχεις αγορασει 500 ευρω ανατλακτικα τα οποια δεν εχουν τιμολογιο και εχεις χρεωσει 1000 ευρω τα οποια εχεις κοψει εσυ αποδειξεις θα φορολογηθεις για 1000 ευρω ενω στην αλλη περιπτωση για 500.


Χωρις να ειμαι σιγουρος, εχω τη εντυπωση οτι μπορεις να κοψεις εσυ τιμολογιο σε εσενα για τα ανταλακτικα που αγοραζεις και να το περασεις στα εξοδα κανονικα.

Θα κοιταξω οταν παω στη δουλεια και θα σου πω.


Σε γενικες γραμμες, η τα κανεις ολα μαυρα, εσοδα και εξοδα κλπ, η ολα νομιμα. Μισα μισα θα μπλεξεις.


Χριστος Ανεστη.

 

Αληθώς, μα δεν έχω πεί πουθενά για μαύρα.

Όλα νόμιμα θέλω,για αυτό και δεν το ψάχνω τόσο ; αν ήθελα μαύρα δεν θα το έψαχνα.

Αυτό λέω και εγώ, αλλά δεν το κατάλαβες.

Να το ξανά εξηγήσω.

Αγοράζω μια μητρική ,χαλασμένη ,ιδιώτη eBay εντός Ε.Ε ,την επισκευάζω και θέλω να την πουλήσω νόμιμα στην Ελλάδα , είτε με απόδειξη είτε με τιμολόγιο. 

 

Πως το κάνω αφού , δεν έχω τιμολόγιο αγοράς;  κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό ,ούτε καν η εφορία , που ρώτησα.Γιατί το "μεταχειρισμένο / χαλασμένο" έχει πληρωθεί ήδη ο ΦΠΑ του εντός της Ε.Ε .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος PetranEVO έγραψε:

 

Αληθώς, μα δεν έχω πεί πουθενά για μαύρα.

Όλα νόμιμα θέλω,για αυτό και δεν το ψάχνω τόσο ; αν ήθελα μαύρα δεν θα το έψαχνα.

Αυτό λέω και εγώ, αλλά δεν το κατάλαβες.

Να το ξανά εξηγήσω.

Αγοράζω μια μητρική ,χαλασμένη ,ιδιώτη eBay εντός Ε.Ε ,την επισκευάζω και θέλω να την πουλήσω νόμιμα στην Ελλάδα , είτε με απόδειξη είτε με τιμολόγιο. 

 

Πως το κάνω αφού , δεν έχω τιμολόγιο αγοράς;  κανείς δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτό ,ούτε καν η εφορία , που ρώτησα.Γιατί το "μεταχειρισμένο / χαλασμένο" έχει πληρωθεί ήδη ο ΦΠΑ του εντός της Ε.Ε .

 

Ναι το καταλαβα. Το πιο πιθανο ειναι οτι θα κοψεις εσυ τιμολογιο σε εσενα. 
Θα σου πω περισσοτερα αυριο αν μπορεσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.