Jump to content



Ώρα στο Bios και Dual Boot


adpanos

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα.

Όσοι έχουν Dual Boot windows 10 και Linux, περάζετε την ώρα του RTC στο Linux ώστε να είναι η Local ή όχι.

 

Επειδή στήνω ένα pc τώρα που οι boot loaders είναι ξεχωριστοί για Linux και Windows , με το κάθε λειτουργικό να έχει το δικό του δίσκο,   το bios αλλάζει την ώρα ταχύτερα από ότι εμείς τα σώβρακα σε κάθε εναλλαγή ....

 

Μήπως να περάσω την Local σαν RTC στα Linux και αν ναι αυτό θα μπορούσε να έχει επιπτώσεις στο Linux σύστημα σε τυχόν ενημερώσεις κ.λ.π. ;

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα έχω λιώσει για να το λύσω ΣΩΣΤΑ. Μάλιστα δεν είναι απλά ενόχληση με την ώρα, αλλά μπορεί να δημιουργήσει και πρόβλημα με λειτουργία εφαρμογών που βασίζονται σε certificates (στα Windows). Πρόσφατα δεν μπορούσα να εγκαταστήσω το απαραίτητο για τα επαγγελματικά μου webex training, εξαιτίας αυτού του προβλήματος και ευτυχώς που το γνώριζα από παλιά και ψιλιάστηκα αμέσως ότι το πρόβλημα είναι αυτό. Επειδή υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ οδηγίες στο διαδίκτυο, η ΟΡΘΗ λύση είναι η εξής:

 

timedatectl

Αν το αποτέλεσμα είναι δύο διαφορετικές ώρες, τότε εκτελούμε:

 

timedatectl set-local-rtc 1


Αμέσως μετά reboot, μπαίνουμε στο BIOS και ελέγχουμε ότι η ώρα είναι η σωστή τοπική ώρα -αν όχι τη διορθώνουμε-, save and exit.

 

Το πρόβλημα λύθηκε.

 

Η παραπάνω λύση δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο Linux, ούτε και στα Windows, τουλάχιστον από την εμπειρία μου εδώ και χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Το συγκεκριμένο θέμα έχω λιώσει για να το λύσω ΣΩΣΤΑ. Μάλιστα δεν είναι απλά ενόχληση με την ώρα, αλλά μπορεί να δημιουργήσει και πρόβλημα με λειτουργία εφαρμογών που βασίζονται σε certificates (στα Windows). Πρόσφατα δεν μπορούσα να εγκαταστήσω το απαραίτητο για τα επαγγελματικά μου webex training, εξαιτίας αυτού του προβλήματος και ευτυχώς που το γνώριζα από παλιά και ψιλιάστηκα αμέσως ότι το πρόβλημα είναι αυτό. Επειδή υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ οδηγίες στο διαδίκτυο, η ΟΡΘΗ λύση είναι η εξής:

 


timedatectl

Αν το αποτέλεσμα είναι δύο διαφορετικές ώρες, τότε εκτελούμε:

 


timedatectl set-local-rtc 1


Αμέσως μετά reboot, μπαίνουμε στο BIOS και ελέγχουμε ότι η ώρα είναι η σωστή τοπική ώρα -αν όχι τη διορθώνουμε-, save and exit.

 

Το πρόβλημα λύθηκε.

 

Η παραπάνω λύση δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο Linux, ούτε και στα Windows, τουλάχιστον από την εμπειρία μου εδώ και χρόνια.

 

Ευχαριστώ gdp77.

Το γνωρίζω το σετάρισμα της Local ώρας.

Απλά αν το γυρίσεις στο Linux σου πετάει μήνυμα πως ίσως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τις ενημερώσεις κ.λ.π.

Εχεις αντιμετωπίσει εσύ τίποτα τέτοιο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, adpanos said:

Απλά αν το γυρίσεις στο Linux σου πετάει μήνυμα πως ίσως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τις ενημερώσεις κ.λ.π.

 

 

Ναι το warning που βγάζει το έχω αγνοήσει να σου πω την αλήθεια. 

 

Δεν θυμάμαι σίγουρα τι γίνεται με την αλλαγή ώρας. Η τελευταία έγινε κανονικά (στο mint 19.3), αλλά δεν είχα ενεργοποιήσει τη ρύθμιση γιατί δεν είχα μπει windows εδώ και αιώνες και το είχα αφήσει "μαμά" το ρολόι. Τώρα που για επαγγελματικούς λόγους χρειάστηκα windows, ξαναπέρασα τη ρύθμιση, δυστυχώς όμως μετά την αυτόματη αλλαγή ώρας πριν λίγες εβδομάδες. Οπότε δεν είμαι 100% σίγουρος για την αλλαγή ώρας, αν θα σου γίνεται αυτόματα ή όχι.

 

Για τα updates, ουδέποτε είχα πρόβλημα, ούτε τώρα που γίνονται κανονικά, ούτε και στο παρελθόν που έχω κάνει τη ρύθμιση. Μάλιστα σε δύο υπολογιστές, laptop και desktop

 

Τι είδους "προβλήματα" υποψιάζεσαι ότι μπορεί να προκύψουν;

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, gdp77 said:

Το συγκεκριμένο θέμα έχω λιώσει για να το λύσω ΣΩΣΤΑ. Μάλιστα δεν είναι απλά ενόχληση με την ώρα, αλλά μπορεί να δημιουργήσει και πρόβλημα με λειτουργία εφαρμογών που βασίζονται σε certificates (στα Windows). Πρόσφατα δεν μπορούσα να εγκαταστήσω το απαραίτητο για τα επαγγελματικά μου webex training, εξαιτίας αυτού του προβλήματος και ευτυχώς που το γνώριζα από παλιά και ψιλιάστηκα αμέσως ότι το πρόβλημα είναι αυτό. Επειδή υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ οδηγίες στο διαδίκτυο, η ΟΡΘΗ λύση είναι η εξής:

 


timedatectl

Αν το αποτέλεσμα είναι δύο διαφορετικές ώρες, τότε εκτελούμε:

 


timedatectl set-local-rtc 1


Αμέσως μετά reboot, μπαίνουμε στο BIOS και ελέγχουμε ότι η ώρα είναι η σωστή τοπική ώρα -αν όχι τη διορθώνουμε-, save and exit.

 

Το πρόβλημα λύθηκε.

 

Η παραπάνω λύση δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο Linux, ούτε και στα Windows, τουλάχιστον από την εμπειρία μου εδώ και χρόνια.

Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί χωρις κανένα πρόβλημα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε σε Local και τέλος.

Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα , αν και δεν νομίζω να τρέξουν Linux τα πιτσιρίκια.

Μια εικόνα όμως να την έχουν. Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Προς το παρόν τα ενδιαφέρουν .....

 

 

 

 

 

Χωρίς τίτλο.png

 

Αυτά ....?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.