Jump to content



Προτείνετε 12άρηδες για την περίπτωση μου


Seeker

Recommended Posts

Λοιπόν, σήμερα παράγγειλα διάφορα εξαρτηματάκια για να βοηθήσω την καλύτερη ψήξη του μεσαίου PC (Sempron 2600+ @2002MHz) όπως round cables για το Floppy και τα DVD-CD-RW, FAN Controller, extra 8άρια FANs κλπ. Τώρα έρχεται ο καιρός σιγά-σιγά να ετοιμάζομαι να κάνω modding και να βάλω τους 2 12άρηδες που λέγαμε έναν στην αριστερή πλευρά του κουτιού και έναν στο πάνω μέρος.

Απαραίτητες προυποθέσεις:

1) Να είναι speed controllable

2) Να έχουν καλή ροή αέρα

3) Να μην κάνουν πολύ θόρυβο στις normal στροφές

4) Να κάνουν ελάχιστο θόρυβο (ίσα που να ακούγονται) όταν τους βάζω στις χαμηλές στροφές με τον FAN Controller.

5) Να έχουν μπλέ φωτισμό (απο μόνοι τους ΌΧΙ να είναι UV reactive γιατί δεν έχω λάμπες)

6) Να είναι 12άρηδες (:p)

7) Μέχρι ~15 +/-κάτι

Μπορώ να κάνω παραχωρήσεις σε διάφορα αλλά είναι πολύ σημαντικό να είναι αθόρυβοι στις χαμηλές στροφές.

Ποιούς προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 19:48]

enermax

αλλα δεν ειναι φοτιζομενοι ολα τα αλλα τα εχουν

και

ακασα

αλλα πρεπει να βαλεις εσυ condroler να τον ελενχει

Καλοί οι Enermax μόνο που εκτός από το φωτισμό είναι και θορυβόδης.

GLACIALTECH ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΓΙΑ ΚΟΥΤΙ 12cm 'SILENTBLADE'

Mόνο που και αυτός δεν έχει φωτισμό αλλά είναι πολύ αθόρυβος. Φωτισμό μπορείς να δώσεις και αλλιώς....:)

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Merchant_Id=1&pcount=0&sts_cid=3

Link to comment
Share on other sites

Thermaltake smart case fan blue led (multirama). Υπέροχοι. Έχουν όλα όσα θέλεις.

1) είναι speed controllable ή ρυθμίζουν αυτόματα τις στροφές ανάλογα με τη θερμοκρασία.

2) έχουν τέλεια ροή αέρα ακόμα και στις ελάχιστες στροφές.

3) Δεν κάνουν θόρυβο στις normal στροφές.

4) Κάνουν ελάχιστο θόρυβο (δεν ακούγονται) στις χαμηλές στροφές με τον FAN Controller.

5) έχουν μπλέ φωτισμό (απο μόνοι τους). Ο ανεμιστήρας είναι άσπρος αλλά όταν λειτουργεί γίνεται μπλε.

6) είναι 12άρηδες ()

7) Τιμή 15.22

8) Η ροή του αέρα σε full στροφές είναι απίστευτη.

Δες το εδώ

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=208210#post208210

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω οτι οι ανεμηστήρες θέλω να είναι speed controllable μέσω του fan controller και όχι με δικούς τους controllers, ούτε να ρυθμίζουν τις στροφές ανάλογα με την θερμοκρασία απο μόνοι τους αλλά να περιστρέφονται ανάλογα με αυτό που τους ρυθμίζω εγώ απο τον FAN Controller.

Νομίζω οι Thermaltake έχουν δικό τους FAN Controller?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Να διευκρινήσω οτι οι ανεμηστήρες θέλω να είναι speed controllable μέσω του fan controller και όχι με δικούς τους controllers, ούτε να ρυθμίζουν τις στροφές ανάλογα με την θερμοκρασία απο μόνοι τους αλλά να περιστρέφονται ανάλογα με αυτό που τους ρυθμίζω εγώ απο τον FAN Controller.

Νομίζω οι Thermaltake έχουν δικό τους FAN Controller?

Aυτο γινεται με ολους τους ανεμιστηρες...

Εγω προτεινω τους coolermaster. 7,7 ευρω απο eshop αλλα μπαινουν και τα μεταφορικα οποτε απο μουλτικλαμα, με 9,4...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 3 Thermaltake 120 thanderblade με μπλε λαμπακια λενε οτι ειναι 21db στις 2000 στροφες. Αλλα .....$#@^%& δεν είναι.

Για να σου δωσω μαι εικονα κανουν λιγο λιγοτερη φασαρια απο οσο κανει ο enermax στο τερμα.

Αυτες τις μερες πηρα και το aerogate 3 με το οποιο τους παιζω στις 1000 στροφες περιπου οπου ειμαι ευχαριστημενος απο τα επιπαιδα του θορυβου. Με το aerogate 3 μπορω και να τους κλεινω οποτε αμα tο αφηνω να κατεβαζει κλεινω και τους 2.... Και απο την αλλη εχω και γκαζια οταν τα χρειαζομαι.....

edit: θελουν μετατροπη απο 4pin σε 3pin για να τους βαλεις σε fancontroller

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 13:49]

Να διευκρινήσω οτι οι ανεμηστήρες θέλω να είναι speed controllable μέσω του fan controller και όχι με δικούς τους controllers, ούτε να ρυθμίζουν τις στροφές ανάλογα με την θερμοκρασία απο μόνοι τους αλλά να περιστρέφονται ανάλογα με αυτό που τους ρυθμίζω εγώ απο τον FAN Controller.

Νομίζω οι Thermaltake έχουν δικό τους FAN Controller?

Έχουν δικό τους fun controller. Όλοι οι ανεμιστήρες μεταβάλλουν στροφές αν συνδεθούν σε άλλο controller.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 16:49]

O controller της Thermaltake βγαίνει? Δηλαδή μπορώ να τον αφαιρέσω τελείως?

Ναι. Βγάζεις τον controller και βάζεις στη θέση του jumper. Έχει τρεις λειτουργίες.

Χωρίς controller

Με controller

Με θερμοστάτη.

Διαλέγεις τι θέλεις.

Χαρακτηριστικά

120Χ120Χ25mm

Rated Current 0.12-0.48A

Power input 2.4-5.76W

Fan speed 1300-2800 RPM at 20oC - 55oC

Max air flow 38.6-93.7CFM

Max air pressure 1.5-4.1mmH2O

Noise 17-46.5db at 1300-2800 RPM

Weight 126gr.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ATi

Δεν ξέρω αν οι Cooler Master είναι ρυθμιζόμενοι αλλιώς go for it!

9.40 υρώ από Multirama.

είναι ρυθμιζόμενοι εγώ αυτούς έχω κανένα πρόβλημα θορύβου........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 17:20]

Ναι. Βγάζεις τον controller και βάζεις στη θέση του jumper. Έχει τρεις λειτουργίες.

Χωρίς controller

Με controller

Με θερμοστάτη.

Διαλέγεις τι θέλεις.

Χαρακτηριστικά

120Χ120Χ25mm

Rated Current 0.12-0.48A

Power input 2.4-5.76W

Fan speed 1300-2800 RPM at 20oC - 55oC

Max air flow 38.6-93.7CFM

Max air pressure 1.5-4.1mmH2O

Noise 17-46.5db at 1300-2800 RPM

Weight 126gr.

Δες και αυτές τις σελίδες

http://www.thermaltake.com/dcfans/main.htm

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=38

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.