Jump to content



Διπλό ψυγείο με χαμηλές στροφές ανεμιστήρα.


Recommended Posts

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για διπλό ψυγείο που να παίζει καλά με χαμηλόστροφους ανεμιστήρες. Σαν χαρακτηριστικό μου αρέσει το x-flow design, αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό. Τι θα προτείνατε λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@fatalara

 

Εχεις εικονα για το Black Ice Nemesis LS240? Δε βρισκω info πουθενα (ουτε η εταιρια τα εχει στη σελιδα της!) ως προς αν αποδιδουν.

Εχω θεμα με τα δυο ψυγεια (δε χωρανε κ τα δυο στις φυσικες τους θεσεις) κ ψαχνω ενα 240αρι στα 120mm πλατος.

 

-εχω ενα XSPC EX240 Crossflow (35,5χιλ παχος) που θα αντικατασταθει με GTS 240 XFlow κ ενα ξεχασμενο ΕΚ 240 SE που πρεπει να αντικατασταθει με καποιο καλυτερο με πλατος 120χιλ. Παλι ειμαι οριακα στις διαστασεις αλλα λεω να αποφυγω τα σκληροπυρηνικα ultrathin της XSPC.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

@fatalara

 

Εχεις εικονα για το Black Ice Nemesis LS240? Δε βρισκω info πουθενα (ουτε η εταιρια τα εχει στη σελιδα της!) ως προς αν αποδιδουν.

Εχω θεμα με τα δυο ψυγεια (δε χωρανε κ τα δυο στις φυσικες τους θεσεις) κ ψαχνω ενα 240αρι στα 120mm πλατος.

 

-εχω ενα XSPC EX240 Crossflow (35,5χιλ παχος) που θα αντικατασταθει με GTS 240 XFlow κ ενα ξεχασμενο ΕΚ 240 SE που πρεπει να αντικατασταθει με καποιο καλυτερο με πλατος 120χιλ. Παλι ειμαι οριακα στις διαστασεις αλλα λεω να αποφυγω τα σκληροπυρηνικα ultrathin της XSPC.

Το ls ειναι το gts σε αλλο version. Εχει και λιγοτερο restriction. 
Εναλακτικα το bitspower leviathan εχει τις ιδιες διαστασεις. Γιατι φοβασαι xspc?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

 

Δεν εχω θεμα με xspc, αλλωστε ακομα εχω ενα.

Απλα αναφερομουν στα TX240 με 20χιλ παχος που ειναι ακριβα κ δεν ξερω πως αποδιδουν συγκριτικα με τα 30αρια rads.

Αλλα ειναι πολυ safe επιλογες ως προς τις διαστασεις.

 

Σεναριο 1: XSPC ΤΧ240 κ ΤΧ240 Cflow (Hint: το πλατος αυτων ειναι 125χιλ αλλα λογω μικρου παχους, δουλευουν σε μενα)

Σεναριο 2: Nemesis GTS240 Xflow k LS240

 

Σε αυτα τα σεναρια κατασταλαξα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ευχαριστω.

 

Δεν εχω θεμα με xspc, αλλωστε ακομα εχω ενα.

Απλα αναφερομουν στα TX240 με 20χιλ παχος που ειναι ακριβα κ δεν ξερω πως αποδιδουν συγκριτικα με τα 30αρια rads.

Αλλα ειναι πολυ safe επιλογες ως προς τις διαστασεις.

 

Σεναριο 1: XSPC ΤΧ240 κ ΤΧ240 Cflow (Hint: το πλατος αυτων ειναι 125χιλ αλλα λογω μικρου παχους, δουλευουν σε μενα)

Σεναριο 2: Nemesis GTS240 Xflow k LS240

 

Σε αυτα τα σεναρια κατασταλαξα.

Αποδιδουν το ιδιο με τα gts και εχουν πολυ μικροτερη αντισταση. Εγω σκεφτομαι να παρω δυο τχ360 μονο και μονο για το βαρος. Επισης, την ιδια τιμη εχουν.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω λιγο πως θα βαλω τα fans κ θα δω ποιο σεναριο δουλευει καλυτερα. Ισως τα XSPC να βολευουν καλυτερα αλλα εδω στην Αγγλια ειναι ακριβοτερα απο τα υπολοιπα. (οχι σημαντικη διαφορα αλλα σε ολα τα καταστηματα υπαρχει διαφορα οπως η παρακατω)

 

Το βαρος δε μπορω να το αντιμετωπισω απο τη στιγμη που ειμαι σε ~mATX μεγεθους κουτι με δυο ψυγεια κ reservoir.

Αν δουλευε με ενα 240 χωρις res, μονο με pump block (οπως της Barrow που ειχα πριν), οκ. Αλλα δε δουλευει με 3700Χ κ 2080Ti.

Ποσο μαλλον οταν αλλαξω σε 5800Χ κ 3080.

 

795951265_Screenshot2021-06-2718_57_56.thumb.png.524586b999a6a321bce9ac9ad8cdd1c6.png

 

ΥΓ. στο κουτι της υπογραφης μπορω να βαλω κ τριτο 240 ψυγειο, κατω απο την καρτα γραφικων. Εκει το ειχα μεχρι τωρα το SE γιατι δε χωρουσε να μπει διπλα στο XSPC λογω παχους αυτου. Απλα τα fans που ειχα πανω του, ηταν 2 Noctua 12x15 Chromax τα οποια δε κανουν τιποτα καθως ειναι 1-2 χιλιοστα μακρια απο το gpu block.

Ουσιαστικα το ψυγειο αυτο, μεχρι τωρα, λειτουργουσε σαν res παρα σαν rad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.