Jump to content



Πρόβλημα με ταχύτητα ethernet


Recommended Posts

Φίλοι καλησπέρα,

Στις αρχές του μήνα έγινε η εγκατάσταση του fiber 100 στο σπίτι μου κι από την πρώτη στιγμή ζω το εξής παράδοξο: ενώ στα speedtest στο κινητό σε 5g βλέπω 100+ mbit, στο pc μου με ethernet πέφτει στα 9,3 περίπου. Όταν μπω στις ρυθμίσεις της σύνδεσης (realtek gigabit έχει η μητρική) και ρυθμίσω ταχύτητα 100 mbit full duplex "ακούει", μετά από μισό λεπτό πέφτει η σύνδεση και επανέρχεται αυτόματα στα 10. Οι τεχνικοί της Wind μου είπαν απλά ότι κάτι δημιουργεί conflict και ρίχνει την ταχύτητα, αλλά δεν είχαν ιδέα τι μπορεί να φταίει. Άλλαξα καλώδια, θύρες στο ρούτερ, μέχρι και ρούτερ άλλο μου έστειλαν μήπως ήταν εκεί το πρόβλημα, αλλά τζίφος. Εν τω μεταξύ, σε xbox one με καλώδιο τρέχει φουλ. Σε λαπτοπ με wifi πιάνει 30 - 40 mbit, με καλώδιο 9,3. 'Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να καταλάβω έχεις δοκιμάσει ενσύρματη σύνδεση και στο σταθερό και στο λαπτοπ και η σύνδεση και στα δύο γίνεται στα 10 mbps.

 

Εάν είσαι με τους drivers των windows, μήπως να δοκίμαζες να κατεβάσεις τους τελευταίους από τον κατασκευαστή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό σύστημα έχεις Windows 10;

Όταν κοιτάξεις network properties , στο Link speed (Receive/Transmit) τί σου γράφει;

Από Device Manager, δοκίμασε να ανοίξεις τις ρυθμίσεις τις κάρτας -> driver -> Update driver.

Δοκίμασες με κάποιο live linux να δεις τί συμπεριφορά έχει;

Τέλος, τη δοκιμή της ταχύτητας με τί την κάνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/6/2020 at 7:41 ΜΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Άρα για να καταλάβω έχεις δοκιμάσει ενσύρματη σύνδεση και στο σταθερό και στο λαπτοπ και η σύνδεση και στα δύο γίνεται στα 10 mbps.

 

Εάν είσαι με τους drivers των windows, μήπως να δοκίμαζες να κατεβάσεις τους τελευταίους από τον κατασκευαστή;

Drivers έχω τους τελευταίους.

Win 10 έχω. Ταχύτητα γράφει 10/10, παρόλο που έχω ρυθμίσει 100. Τη δοκιμή την κάνω με το ookla. Με linux δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες την ταχύτητα του ethernet σε έναν διαφορετικό υπολογιστή ? 

 

Επίσης δοκίμασε να κλείσεις εντελώς το WiFi (2,4Ghz και 5Ghz ) και δες εαν ανεβαίνει η ταχύτητα του ethernet.

 

Πόσα μέτρα είναι το καλώδιο ethernet απο το ρούτερ ? τι τύπος καλωδίου είναι ; Cat 5 , Cat 6 ?

 

Έπιανες ποτέ κανονικά την ταχύτητα μεσω ethernet ? και αν ναι, μεσολάβησε κάτι απο τοτε ? (πχ εβαλες καποιο switch)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.