Jump to content



μετατροπη τρικυκλου


Recommended Posts

καλησπερα, εχω ενα piaggio ape 50 και θελω να το κανω απο 3-τροχο 4-τροχο και ηλεκτρικο. θα μπορω να κυκλωφορησω νομιμα η θα ειμαι παρονομος? εχω διαφορικο για πισω και επισειςμπορω να φτιαξω και το μπροστινο συστημα για να εχω 4 αντι 3 ροδες

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος vellamos έγραψε:

καλησπερα, εχω ενα piaggio ape 50 και θελω να το κανω απο 3-τροχο 4-τροχο και ηλεκτρικο. θα μπορω να κυκλωφορησω νομιμα η θα ειμαι παρονομος? εχω διαφορικο για πισω και επισειςμπορω να φτιαξω και το μπροστινο συστημα για να εχω 4 αντι 3 ροδες

Αν κόψεις μια ρόδα στο αυ/το, το κάνεις τριτροχο και ηλεκτρικό θα είσαι νόμιμος; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν θυμάμαι καλά ότι μετατροπή και να κάνεις πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ και να έχει χαρτί μηχανολόγου για ασφάλεια. Θεωρητικά λοιπόν αν περνάει ΚΤΕΟ μάλλον μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 6:55 ΜΜ, το μέλος vellamos έγραψε:

καλησπερα, εχω ενα piaggio ape 50 και θελω να το κανω απο 3-τροχο 4-τροχο και ηλεκτρικο. θα μπορω να κυκλωφορησω νομιμα η θα ειμαι παρονομος? εχω διαφορικο για πισω και επισειςμπορω να φτιαξω και το μπροστινο συστημα για να εχω 4 αντι 3 ροδες

 

Όνειρα θερινής νυκτός.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα απαγορευεται οποιαδηποτε μετατροπη σε οχημα περαν των οριων του κατασκευαστη.

Επισης οτι μετατροπη γινει μεσα στα ορια του κατασκευαστη αυτη πρεπει να γινει απο την αναλογη επισιμη και νομιμη ειδικοτητα τεχνικου με χαρτια πιστοποιησεις κλπ.

Το αποτελεσμα αυτων που θες να κανεις εσυ αποτελει κατασκευη ΑΛΛΟΥ οχηματος σε συγκριση με το αρχικο, ουτε καν "μετατροπη" οπως αυτη εννοειται στην Ελλαδα.

Οσον αφορα την μετατροπη μονο του κινητηρα σε ηλεκτρικο, δες για παραδειγμα τι ισχυει στην Γαλλια

WWW.FUTUREMOBILITY.GR

Η υπουργική απόφαση που θέσπισε το κανονιστικό πλαίσιο για τη μετατροπή των οχημάτων με θερμικό κινητήρα σε ηλεκτρικά, δημοσιεύθηκε στην Επίσημη Εφημε...

 

Κατι παρομοιο θα ισχυσει και στην Ελλαδα καποια στιγμη...

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οσο για τα χαρτια μιας και δουλευω σε μηχανουργειο δεν θα ειναι προβλημα. οσο για το κτεο κραταω μια επιφυλαξη

On 3/7/2020 at 9:34 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αν κόψεις μια ρόδα στο αυ/το, το κάνεις τριτροχο και ηλεκτρικό θα είσαι νόμιμος; 

 

εχω δει αυτοκινητα (εσεις απο αθηνα περισσοτερα) 1000+ αλογα και "νομιμα" οποτε ισως καπου στην ελλαδα υπαρχει και αυτο που περιγραφεις ?

 

επισεις τα 50-αρια δεν περνανε κτεο

Έγινε επεξεργασία από vellamos
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος vellamos έγραψε:

οσο για τα χαρτια μιας και δουλευω σε μηχανουργειο δεν θα ειναι προβλημα.

Αν είναι έτσι βουρ. Βάλε και ένα μοτέρ από cr250 για έξτρα δύναμη,  μονοκύλινδρο πάντα για να μην χαλάσεις τον χαρακτήρα του piaggio.

Αν σε σταματήσουν πες τους ότι στην Αθήνα κυκλοφορούν όλοι παράνομα, εμένα θα γράψετε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μπορει να ηταν τρικυκλο στην αδεια, βγαινανε αυτες οι BMW, 

 

20161019_1610320.jpg
WWW.BMWRIDERS.GR

  Είναι κουκλάρα, είναι μπαργούμαν σε κεντρική σκηνή της Αθήνας, κυκλοφορεί με BMW του 1951 με καλάθι  και γράφει για την Λέσχη μας : Οι άλλοι όπως βαδίζουν και μεις ανάποδα έλεγε το τραγούδι,το πε και το...

 

ΑΚΥΡΟ, το συγκεκριμενο υπαρχει

 

bmw-sidecar-2650_hqyy.1200.jpg
GR.ASKMEN.COM

Ένα «καλάθι» αληθινό έργο τέχνης.

 

138.jpg
WWW.HANIOTIKA-NEA.GR

Η  κατηγορία των τρικύκλων, αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι της ελληνικής μηχανουργίας. Γνωστά και ως φουρκόνια, από την ιταλική λέξη (furgone) που σημαίνει σκευοφόρος. Αυτά τα επαγγελματικά οχήματα, τα...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.