Jump to content



BSOD - Κολλήματα


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Έδω και 2-3 μέρες έχει αρχίσει να ρετάρει ένα pc μου. Σοβαρά προβήματα απόκρισης (σε σημείο που ο κέρσορας κινείται διακεκομένα), κολλήματα, blue screens κτλ. Μετά από λίγο ψάξιμο ειδα οτι η μνημη γεμιζει ανεξηγητα. Παρατηρησα οτι καθε φορα που ανοιγω το qbittorrent ενω το process τρωει γυρω στα 55ΜΒ η ram συνεχιζει να γεμιζει αργα αλλα σταθερα μεχρι να φουλαρει. Αν κλεισω το προγραμμα, απελευθερωνονται μονο τα 55ΜΒ και οχι τα υπολοιπα. Το PC είναι σχετικά παλιο win7 4gb ram αλλα χρονια τωρα δεν μου εχει παρουσιασει κατι.

 

Καμια ιδεα?

 

(ανεβαζω και το bsod μπας βοηθησει)

βσοδ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το error code είναι τέρμα γενικό, όμως το "tcpip.sys" πιο κάτω, σε μια πρόχειρη αναζήτηση μου έβγαλε αυτό .

 

Πάντως θα πω κι εγώ πως, εδώ και κάποιο διάστημα και αμέσως μετά το update στην 1909 (δεν έχω βάλει το May update ακόμη), ανά λίγα updates παρατηρούσα ένα εκνευριστικό κόλλημα, κέρσορας να σέρνεται, για 5-6 sec και μετά όλα καλά. Αυτό συνέβαινε ανά 2-3-4 λεπτά , δεν είχε στάνταρ χρόνο. 

 Έβαλα να δω δίσκους (εκτός από μνήμες, OC κλπ) και είδα ότι το performance 2 δίσκων είχε πάει στο 92% (υγεία 100%). Λέω αυτό θα είναι. Μετά έκλεινα το utorrent και όλα κομπλέ, δεν κολλούσε, το άνοιγα, πάρε κολλήματα. Αυτό θα είναι λέω (ξανά).

Όμως μετά από ένα άλλο update, ξαφνικά το performance πήγε στο 100%, τα κολλήματα εξαφανίστηκαν. Μετά από ένα άλλο cumulative, πάλι τα ίδια. Έκλεισα για 2 μέρες το PC και τώρα ξαφνικά σταμάτησε και πάλι να κάνει τα κολλήματα (με το utorrent ανοιχτό πλέον). Δεν είναι το OC γιατί και χωρίς αυτό τα ίδια έκανε. Δεν είναι μνήμες, δοκίμασα τα κλασικά συν memtest). Δεν είναι δίσκοι. Δεν είναι κάρτα γραφικών. Δεν είναι τίποτα, είναι το ξερό κεφάλι τους.

 

Το δικό μου θέμα μου θυμίζει το δικό σου, όμως δεν είχα ποτέ BSOD. Ωστόσο το BSOD σου μου θυμίζει Windows 7, όχι 10. Μπορείς να δεις και με το blue screen view μερικές περισσότερες πληροφορίες, αλλά αν όντως φταίει driver του δικτύου, απλά θέλει re-install. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Ναι ξεχασα να το αναφερω, windows 7 ειναι

Τσέκαρες το network φαντάζομαι. Γιατί ο συνδυασμός torrent και tcpip στο bsod, προς τα εκεί μας οδηγεί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Οταν λες network?

Drivers του δικτύου, μπορεί κάτι να κρασάρει. Μιας και μίλησες για το torrent και μιας και το BSOD έβγαλε κάτι σχετικό με tcpip.sys, αξίζει να δοκιμάσεις. Δες και το link που σου έστειλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα τρέχουν λογικά. Δεν θα έχεις θέμα. Ωστόσο τα 4GB Ram είναι οριακά, όμως τα έχω τρέξει τα 10ρια και με 3GB ram σε πολύ πιο σάπιο CPU. Παλιότερες εκδόσεις όμως. Τώρα μετά από τόσα updates, δεν ξέρω!

 

Για τέτοια CPU κάποια ελαφριά διανομή λίνουξ είναι καλύτερη επιλογή, πάντα , εξαρτάται από το τι εργασίες κάνεις φυσικά.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 1:08 PM, spH3RiCal said:

Καλημέρα,

 

Έδω και 2-3 μέρες έχει αρχίσει να ρετάρει ένα pc μου. Σοβαρά προβήματα απόκρισης (σε σημείο που ο κέρσορας κινείται διακεκομένα), κολλήματα, blue screens κτλ. Μετά από λίγο ψάξιμο ειδα οτι η μνημη γεμιζει ανεξηγητα. Παρατηρησα οτι καθε φορα που ανοιγω το qbittorrent ενω το process τρωει γυρω στα 55ΜΒ η ram συνεχιζει να γεμιζει αργα αλλα σταθερα μεχρι να φουλαρει. Αν κλεισω το προγραμμα, απελευθερωνονται μονο τα 55ΜΒ και οχι τα υπολοιπα. Το PC είναι σχετικά παλιο win7 4gb ram αλλα χρονια τωρα δεν μου εχει παρουσιασει κατι.

 

Καμια ιδεα?

 

(ανεβαζω και το bsod μπας βοηθησει)

βσοδ.jpg

 

Μπούταρε με ένα Live linux mint. Παίξε λίγο στο λειτουργικό, κατέβασε κάποιο torrent, γενικά προσπάθησε να κάνεις ό,τι κάνεις με τα win. Αν έχεις πάλι πρόβλημα, σημαίνει ότι παρουσιάζει σφάλμα κάποιο hardware κομμάτι (τώρα το καλοκαίρι που σφίγγουν οι ζέστες είναι πιο συνηθισμένα αυτά). Αν δεν έχεις πρόβλημα σε Linux live, τότε προχώρα σε format και βάλε ό,τι επιθυμείς. Δεν προτείνω windows 7.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.