Jump to content



public IP απαραίτητη για mails?


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Επειδή τις τελευταίες ημέρες διαβάζω για το web hosting, domains, κ.τ.λ., ήθελα να ρωτήσω.

 

Αγοράζοντας/Νοικιάζοντας ένα domain, ταυτόχρονα/αυτόματα δεν έχεις και e-mails hosting, εάν δεν αγοράσεις και μία static public IP; Static public IP σήμαινε ι web hosting. Ταυτόχρονα, αυτό το web hosting σημαίνει ότι, υπάρχει και κάποιος mail server, που θα στέλνονται (ή μέσω τού οποίου θα στέλνονται) τα mails σου για το domain σου.

 

Οπότε, εάν για παράδειγμα εγώ, αγοράσω ένα domain, και στήσω σε ένα pc π.χ. MS Exchange Server 2010, για να κάνω πειράματα με mails, εάν δεν νοικιάσω/αγοράσω και μια static public IP, δεν έχει νόημα. Κι αυτό διότι, τα MX records που θα φτιάξω στο cpanel τού domain μου, δεν θα έχω να τα στείλω πουθενά (destination). Τα έχω καταλάβει σωστά;

 

υ.γ. σχετικά με free/trial mail hosting, no-ip κάτι σχετικό, κ.λπ., εάν αυτά ταιριάζουν στο θέμα, θα ήθελα να τα πούμε στη συνέχεια. Για την ώρα, θα ήθελα να ξέρω, εάν η ανάλυση που δίνω πιο πανω, είναι σωστή ή κάνω κάποιο λάθος κάπου.

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπερδεύεις αρκετά πράγματα.

 

1 hour ago, serpico75 said:

Αγοράζοντας/Νοικιάζοντας ένα domain, ταυτόχρονα/αυτόματα δεν έχεις και e-mails hosting,

• Μπορείς να έχεις web hosting σε σταθερή δημόσια διεύθυνση, χωρίς να έχεις καθόλου δικό σου mail server. Είναι σίγουρα χρήσιμος, αλλά προαιρετικός.

 

1 hour ago, serpico75 said:

Static public IP σήμαινε ι web hosting.

• Μπορείς να έχεις μια σταθερή δημόσια διεύθυνση, χωρίς να φιλοξενείς εκεί κάποια σελίδα.

 

1 hour ago, serpico75 said:

Οπότε, εάν για παράδειγμα εγώ, αγοράσω ένα domain, και στήσω σε ένα pc π.χ. MS Exchange Server 2010, για να κάνω πειράματα με mails, εάν δεν νοικιάσω/αγοράσω και μια static public IP, δεν έχει νόημα.

• Αν θέλεις έναν mail server μόνο για να λαμβάνεις ειδοποιήσεις για το domain/web site σου, ο Exchange δεν είναι η ελαφρύτερη ή βολικότερη επιλογή. Και, βέβαια, μπορείς να πειραματίζεται με μια σελίδα και έναν mail server, ακόμη κι αν δε βρίσκονται σε σταθερή, δημόσια διεύθυνση. Ειδικά αν είναι στο ίδιο σύστημα, μπορούν να μιλούν στην 127.0.0.1.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως χρειάζεται να διαβάσω και ψάξω αρκετά ακόμη.

 

Πάντως, έτσι γενικά, για να δώσω μια ιδέα τού τι θέλω να κάνω ταυτόχρονα:

 

α. Να νοικιάσω ένα domain με όνομα που θέλω

β. Να μπω στο cPanel του domain και να μάθω να ρυθμίζω κάποια records ( κυρίως A και ΜΧ records)

γ. Να στήσω και έναν MS Exchange server, να φτιάξω εκεί accounts, και με αυτά τα accounts, σε συνδυασμό με το domain, να κάνω πειράματα με αποστολή και λήψη mails μέσα και έξω απ' το domain.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που θέλω είναι επικοινωνία με άλλα domains. Οπότε, λόγω τού ότι no ?, πρέπει να πάω να ψάξω/μάθω τη δεύτερη λύση με το NAT.

 

Επίσης, απ' ότι κοίταξα, μια άλλη λύση είναι:

 

α. Νοικιάζω το domain (φθηνό και θα το κάνω)

β. Φιλοξενία τού domain μου από π.χ. cloudflare δωρεάν

γ. Free mailbox (λίγα accounts με μικρό mailbox storage/account , κάτι που δε με χαλάει - εγώ λίγα accounts θα στήσω στον exchange για γνώση & πειράματα).

δ. Στο free mailbox που θα επιλέξω, θα έχει και τα MX records settings που θα φτιάξω στο cloudflare.

 

Α. Εσείς τι λέτε για αυτή την πρόταση;

Β. Απορία: αυτά τα 4-5 accounts που θα φτιάξω στο free mailbox, δεν είναι και αυτά που θα δηλώσω στον exchange;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.