Jump to content



Αξιόπιστο powerline


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, 

θέλω να πάρω ενα powerline που θα είναι αξιόπιστο και δεν θα τρωει συνεχεια disconnects. 

Τα τελευταία 3 χρόνια έχω αλλάξει 3 διαφορετικά, και η φύση της δουλείας μου δεν μου επιτρέπει να τρώω συνέχει disconnect απο το το internet και επίσης δεν μπορώ να πάω κοντά στο μοντεμ γιατι είναι στην κουζίνα.

Επομένως θέλω τα φώτα σας. Θα παραγγείλω κάτι πραγματάκια απο εδώ, 

you_logo-v2.png
WWW.YOU.GR

Βρες στο You.gr Powerline για να εξοικονομείς ενέργεια σε συνδυασμό με υψηλές ταχύτητες στη σύνδεση σου χωρίς να χρειάζονται νέα καλώδια. Εδώ θα βρεις ευρεία γκάμα Powerline μεγάλων κατασκευαστών όπως...

, επομένως αν μπορείτε πείτε μου να πάρω ένα καλό να ηρεμήσω. Δεν με πειράζει πόσο θα κοστίζει αρκεί να μην το στείλω και αυτό μέσα στον χρόνο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει TP-Link, D-Link και Devolo, από φτηνά έως αρκετά ακριβά.

Δεν έχω βρει κάποιο που να μπορώ να προτείνω ως 100% αξιόπιστο σε δύσκολες εγκαταστάσεις.

Ειδικά σε ένα αρκετά προβληματικό σημείο, όπως το δικό σου, είχα μεγαλύτερη σταθερότητα με φτηνότερα (αλλά νεότερα) TP-Link παρά με ακριβότερα Devolo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να βαλω 2 καμερες στα 2 παρκινγκ μου στην πολυκατοικια.   Ευτυχως το ρευμα που εχουν οι μπριζες εκει, το τραβανε απο τον Πινακα του διαμερισματος.

 

Εχω δοκιμασει  TP-Link, Devolo και Turbo-X. 

Τα  TP-Link, ειναι τα μονα που παιζουν κανονικα, μαλιστα τους εχω βαλει να ειναι Αccess Point ωστε να εχω Internet. 

Αποσταση σιγουρα 70/90μ. και συγχρονιζουν στα 80/90 Mbps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ZarotiadisPavlos said:

επίσης δεν μπορώ να πάω κοντά στο μοντεμ γιατι είναι στην κουζίνα.

 

Στην κουζίνα ενδέχεται να έχεις πολύ θόρυβο στη γραμμή λόγω συσκευών που λειτουργούν εκεί. Δεν μπορεί το router/modem να πάει σε άλλο σημείο του σπιτιού; Ενδέχεται να μην φταίνε τα poweline που δοκίμασες και θεωρείς αναξιόπιστα, αλλά η εγκατάστασή του σπιτιού σου. 

 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ σε διαφορετικούς ορόφους αυτό: 

 

 

Κοντά στα 2 χρόνια με τριφασικό και 24/7 χρήση, ζήτημα αν έχω φάει 5-10 αποσυνδέσεις του λεπτού. Επαναλαμβάνω είμαι σε δίπατο σπίτι και το έχω σε διαφορετικούς ορόφους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο powerline λεγεται ethernet cable! 

 

παιδια αυτες τις βλακειες τις καναμε στα 80s για δικτυα με ομοαξωνικο και bnc με σχεδιακια της Τεχνικης Εκλογης (οσοι ειναι κολογεροι σαν εμενα καταλαβαινουν τι λεω) δεν ειναι τροπος δικτυωσης για το 2020. Αν δε μπορεις να τραβηξεις καλωδιο απλα χρησιμοποιησε wifi.

Το να παιρνας data μεσα απ τις γραμμες ρευματος δε το λες και το οτι καλυτερο και οτι πιο αξιοπιστο, εκτος αν εχουμε χοντρο lag και ειχες γραψει το μυνημα πριν 30 χρονια και το δαμε τωρα (ναι καποιες παλιες τεχνολογιες επανερχονται στο προσκυνιο, οπως πχ ο otl του Fatterman που ειναι οντως αξιολογο σχεδιο, αλλα δικτυο σε γραμμες ρευματος? Σοβαρα δηλαδη... ΕΛΕΟΣ! ακομα και για την εποχη του μια μπουρδα και μιση ηταν και απορω ποιος υπερεγκεφαλος το επαιξε necromancer σε αυτη την ηλιθιοτητα να του δωσουμε νομπελ, μην παει χαμενη τετοια εφυια )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Όσο καταλαβαίνεις τι θέλεις, τι έχεις και τι μπορείς να κάνεις και με τι θυσίες, όλα καλά είναι.

Γιατί και στο καλώδιο αν πάρεις καμιά μούφα ποιότητα, το τσακίσεις κλπ μάντολες αξιόπιστο είναι.

Απλά λόγο διαμέτρου, προστασίας κλπ έχεις μικρότερο ρίσκο.

 

Αν θέλεις 0 loss, 0 jitter 100% uptime πας σε καλώδιο  Cat6+ καλής ποιότητας και "πιστοποιημένο".

Αν δεν μπορείς να περάσεις καλώδιο τότε powerline ή WiFi αλλά όσο το συζητάμε να ξέρεις ότι η εγγυότητα λειτουργίας όσο και η ποιότητά αρχίζει να θολώνει.

Το δε powerline αλλάζει με τις αυξομειώσης του ρεύματος που περνάνε από την υποδομή του σπιτιού σου το δε wifi από οποιαδήποτε παρεμβολή στις συχνότητες από αντικείμενα στατικά ή μη, τις αντανακλάσεις των υλικών, την διαπερατότητα όπως και σε άλλες συχνότητες στον χώρο και άλλες συσκευές συνδεδεμένες στο WiFi.

 

Προσωπικά επειδή θέλω να κάνω stream video & ήχο στο σαλόνι χωρίς να επηρεάζεται από άλλες συσκευές κλπ δουλεύω με powerline στην τηλεόραση. Το οποίο είναι καρφί στην μπρίζα (pass through) και όχι πάνω σε άλλα πολύπριζα.
Απώλειες έχω μικρές σε ταχύτητα, latency δε με νοιάζει αλλά ήθελα bandwidth κυρίως γιατί το WiFi όταν συνδεόταν άλλη συσκευή πάνω ανέβαζε jitter παραπάνω από το ανεκτό.

Για τα κινητά έχω WiFi και ένα AP τεχνολογίας AC (Ποιο συγκεκριμένα Ubiquiti Pro) με καλύπτει σε γενικές γραμμές σε σπίτι μικρότερο από 90 τετραγωνικά. Για περαιτέρο απαιτήσεις πρέπει να βάλω και άλλα APs αλλά δεν θέλω/μπορώ να περάσω καλώδια.

Καταλαβαίνω το ρίσκο, ανάγκες μου και έχω τις υποχωρήσεις.

 

Αν θέλεις με powerline να παίζεις FPS παιχνίδια, τότε σορρυ αλλά έχασες.

 

Περαιτέρω να σου πώ να δοκιμάσεις χωρίς πολύμπριζα κλπ ή την τάδε εταιρεία, νομίζω ότι τα καταλαβαίνεις από τα γραφώμενά μου.

Όπως δεν υπάρχει μια εταιρεία αυτοκινήτων για όλες τις ανάγκες έτσι δεν υπάρχει η TP-link, D-link, Devolo, ΑιΣταΔιαλα για να καλύψει τις δικές σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παρω καλωδιο αλλα μιλαμε για πολλα μετρα, γιατι βρισκεται σε περιεργο σημειο το μερος που εργαζομαι, και θελει να περασει απο γωνιες πολλες.

 

Ιδανικα θα ήθελα να ειμαι ασυρματος για αυτο το λογο ψαχνω και κατι που να εχω τα λιγοτερα disconnects. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ZarotiadisPavlos έγραψε:

Θα ήθελα να παρω καλωδιο αλλα μιλαμε για πολλα μετρα, γιατι βρισκεται σε περιεργο σημειο το μερος που εργαζομαι, και θελει να περασει απο γωνιες πολλες.

 

Ιδανικα θα ήθελα να ειμαι ασυρματος για αυτο το λογο ψαχνω και κατι που να εχω τα λιγοτερα disconnects. 

100 μέτρα καλώδιο δεν σου φτάνει ?

100-1000.thumb.jpg.4672845ee78bdfc64815c7f34c5b5e93.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2020 at 6:33 ΜΜ, το μέλος Nick74 έγραψε:

το καλυτερο powerline λεγεται ethernet cable! 

 

παιδια αυτες τις βλακειες τις καναμε στα 80s για δικτυα με ομοαξωνικο και bnc με σχεδιακια της Τεχνικης Εκλογης (οσοι ειναι κολογεροι σαν εμενα καταλαβαινουν τι λεω) δεν ειναι τροπος δικτυωσης για το 2020. Αν δε μπορεις να τραβηξεις καλωδιο απλα χρησιμοποιησε wifi.

Το να παιρνας data μεσα απ τις γραμμες ρευματος δε το λες και το οτι καλυτερο και οτι πιο αξιοπιστο, εκτος αν εχουμε χοντρο lag και ειχες γραψει το μυνημα πριν 30 χρονια και το δαμε τωρα (ναι καποιες παλιες τεχνολογιες επανερχονται στο προσκυνιο, οπως πχ ο otl του Fatterman που ειναι οντως αξιολογο σχεδιο, αλλα δικτυο σε γραμμες ρευματος? Σοβαρα δηλαδη... ΕΛΕΟΣ! ακομα και για την εποχη του μια μπουρδα και μιση ηταν και απορω ποιος υπερεγκεφαλος το επαιξε necromancer σε αυτη την ηλιθιοτητα να του δωσουμε νομπελ, μην παει χαμενη τετοια εφυια )

 

Στην εισαγωγή σου δεν θα διαφωνήσει κανείς. Στο υπόλοιπο είναι αδόκιμο να είσαι τόσο αφοριστικός. Όπως όλα τα τεχνολογικά θέματα, κάθε λύση έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τα powerlines είναι ένα ακόμη εργαλείο. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που μπορεί να είναι προτιμότερο από τις εναλλακτικές, παρά τα όποια μειονεκτήματά του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2020 at 11:45 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

 

Στην εισαγωγή σου δεν θα διαφωνήσει κανείς. Στο υπόλοιπο είναι αδόκιμο να είσαι τόσο αφοριστικός. Όπως όλα τα τεχνολογικά θέματα, κάθε λύση έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τα powerlines είναι ένα ακόμη εργαλείο. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που μπορεί να είναι προτιμότερο από τις εναλλακτικές, παρά τα όποια μειονεκτήματά του.

να το δεχτω αν απαντησεις θετικα στην ερωτηση : αν θα εβαζες powerline ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ, ακομα και που να μην θελει ουτε ταχυτητες ουτε bw ουτε τιποτα, επαγγελματικη εφαρμογη? (ξερω γω σε μια καμερα ασφαλειας, η σε ενα συναγερμο, η σε ενα printer ... )

Θα εβαζες?

?

?

?

ευχαριστω :)

 

 

 

On 21/7/2020 at 12:56 ΠΜ, το μέλος ZarotiadisPavlos έγραψε:

Θα ήθελα να παρω καλωδιο αλλα μιλαμε για πολλα μετρα, γιατι βρισκεται σε περιεργο σημειο το μερος που εργαζομαι, και θελει να περασει απο γωνιες πολλες.

 

Ιδανικα θα ήθελα να ειμαι ασυρματος για αυτο το λογο ψαχνω και κατι που να εχω τα λιγοτερα disconnects. 

 

100m ειναι θεωρητικα το maximum χωρις ενισχυτη, και εχω τραβηξει σε βιομηχανικο χωρο, να περναει κυριολεκτικα μεσα απ τα inverter καμποσων εκατονταδων KW sftp marine cat7 90 μετρων χωρις καμια σοβαρη (μετρισημη) απωλεια. Επισεις εχω καλωδιωσει 165 μετρα sftp cat 5e  ΕΠΙΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ (και με ματιση! και τα μισα μετρα μεσα στο μηχανοστασιο ) με απωλειες οι οποιες ηταν πολυ κατωτερες των απαιτησεων της εφαρμογης.

Λες τα powerlines να μπορουσαν οχι να ανταπεξελθουν, αλλα να λειτουργησουν καν σε τετοια περιβαλλοντα?

Μη σκεφτεσαι το μηκος, τραβα οσα μετρα θες κανονικο καλωδιο παρα αυτο που νομιζεις οτι ειναι καλυτερο, γιατι απλα δεν ειναι.

Αν εχεις ενδιασμους απλα παρε οποιο καλωδιο μπορει η τσεπη σου (αν και για σπιτι η γραφειο το απλο utp δεν εχει πρακτικα κανενα προβλημα )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

να το δεχτω αν απαντησεις θετικα στην ερωτηση : αν θα εβαζες powerline ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ, ακομα και που να μην θελει ουτε ταχυτητες ουτε bw ουτε τιποτα, επαγγελματικη εφαρμογη? (ξερω γω σε μια καμερα ασφαλειας, η σε ενα συναγερμο, η σε ενα printer ... )

Θα εβαζες?

?

?

?

ευχαριστω :)

 

Ναι. Παρακαλώ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.