Jump to content



Θερμοκρασια του ssd και το health του εχουν μειωθει


Recommended Posts

Γεια σας  πριν 1 χρονο αγορασα τον Mx500  2TB , και πριν 2  ημερες  εκανα ελένχο με το hardisk sentinel και μου λεει οτι το health  του  ειναι στο 99 τις 100./

Περα απο αυτο η θερμοκρασια   του ssd  μου ειναι στο 50  

Πρεπει να ανησυχω  για την θερμοκρασια και το το health  του ?

Screenshot (2).png

Έγινε επεξεργασία από Lucir
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Lucir said:

Γεια σας  πριν 1 χρονο αγορασα τον Mx500  2TB , και πριν 2  ημερες  εκανα ελένχο με το hardisk sentinel και μου λεει οτι το health  του  ειναι στο 99 τις 100./

 

Δηλαδή αν συνεχίσεις να τον χρησιμοποιείς με τον ίδιο ρυθμό, έχεις ακόμα 99 χρόνια ζωής του δίσκου... Σε απασχολεί αν θα λειτουργεί στα δισέγγονά σου; ?

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Seek & Find said:

Μη δειτε ανθρωπο να κανει ποστ "απογνωσης" να πεσετε να τον φατε κυριε.. να βαλει λινουξ πειτε του που κανει τους ssd να κρατανε 200 χρονια ?

 

Γιατί έπεσα να τον φάω. Με χιούμορ απάντησα ότι με αυτόν τον ρυθμό ο SSD του θα ζήσει τουλάχιστον άλλα 99 χρόνια.

Έφόσον έγραψε ~13ΤΒ όπως φαίνεται από το ss και μειώθηκε η ζωή του SSD κατά 1%, τότε με τον ίδιο ρυθμό 1% το έτος έχει ακόμα 99 χρόνια.

 

Σημειωτέον τα ποσοστά αυτά είναι ενδεικτικά. Συνήθως οι SSD ζουν αρκετά περισσότερο από τα TBW που δίνει ο κατασκευαστής (όπως προκύπτει από μετρήσεις που έχουν γίνει με πραγματικές εγγραφές από διάφορα sites).

 

Spoiler

Φήμες που ισχυρίζονται ότι με Linux οι SSD ζουν ακόμα περισσότερο δεν είναι ακόμα επιβεβαιωμένες ?

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.