Jump to content



Αγορά συναγερμού για Ford B-Max/Fiesta


Recommended Posts

Έχω καταλήξει στην αγορά μεταχειρισμένου Ecoboost B-max ή, στη χειρότερη, Fiesta, αλλά σχεδόν όλα όσα βρίκσω στο car.gr στο Νομό Θεσσαλονίκης είναι δίχως συναγερμό. Θα είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο και δεν έχω ιδέα από συστήματα συναγερμού. Τι προτείνετε; Βρήκα βίντεο ενός αθηναικού συνεργείου κάποιου Δούση με συναγερμό που λειτουργεί και μέσω κινητού, αλλά δε διευκρινίζει το μοντέλο του συστήματος, ενώ είναι και του 2012. Μπορώ να το συνδυάσω και με σύστημα στάθμευσης, πχ αισθητήρες, ή δεν υπάρχει κάτι σχετικό σε μία ενιαία συσκευή; Έχω περιορισμένο προυπολογισμό και δε θέλω να ξοδέψω πολλά σε κάτι μεταχειρισμένο. Θεωρώ ότι μέχρι 100-120 ευρώ είναι καλά. Ο συναγερμός τοποθετείται από συνεργείο;

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

α) Οτι 3d party συναγερμό και να έχεις δεν θα εμποδίζει κανέναν εστω remotely competent να σου σηκώσει το αμάξι.

β) Ασφάλισέ το για κλοπή ή και με μεικτή, μια η άλλη βγαίνει,  και γλιτώνεις το να σου κάνουν π0υτάνα τα ηλεκτρικά

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα γενικά θεώρησε ότι είναι ξεκλείδωτα. 

Καλύτερα μην του βάλεις τπτ. Από τη στιγμή που έχει immobiliser, ο κλέφτης που βλέπεις στην ταινία και ενώνει τα καλώδια, δεν στο κλέβει.

Ο αμέσως πιο προηγμένος στο ανοίγει με τον τηλεχειρισμό.

Τώρα καλή μάρκα π.χ. είναι η META, αυτή φοράνε σχεδόν όλα τα fiat:

metasystem_og_home.jpg
WWW.METASYSTEM.IT

The company, specializing in advanced electronic systems for the automobile sector, was founded in Reggio Emilia since 1973. Its more than...

 

Αλλά και πάλι, επειδή έχω δει πώς φτιάχνουν τα καλώδια στο δικό μου Punto, είχαν ένα που αντί να το πιάσουν με δεματικά έστω, το έκαναν κύκλους γύρω από την πλεξούδα και μια ζωή κρεμόταν στα πόδια του συνοδηγού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.