Jump to content



Βοηθήστε παρακαλώ για αγορα/ συμβατότητα μνημης.


Recommended Posts

Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας για να αγοράσω για ένα φιλο μου που μένει στην Ρουμανία τις κατάλληλες μνήμες για τον υπολογιστή του.

Σκοπεύω να πληρώσω με κάρτα και να του στείλω 8gb επιπλέον RAM (έχει ήδη 8 από ένα μαγαζί στην ρουμανια που λεγεται PCGarage.ro

Μου έστειλε τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά ,και τις εικόνες μέσω του προγράμματος SPECCHY.

0421fe365390cd144590a69b4cb355ac.png
GYAZO.COM

 
8c23cd8d372788f90f7a4c2c30f055ca.png
GYAZO.COM

 

Μητρική Gigabyte B360M DS3H

Μνήμες (μαρκα άγνωστη) 2Χ4GB που τρέχουν όπως φαίνεται και από τις εικόνες σε 1200mhz και σε single channel και οι κυκλοι είναι 15-15-15-30.και 2 από τα 4 slots χρησιμοποιουνται.

Η πρώτη απορία μου είναι η εξής. Πως είναι δυνατόν να τρέχουν οι υπάρχουσες μνήμες σε single channel? Μήπως είναι λάθος τοποθετημένες ή είναι οι συγκεκριμένες μνήμες;

Τι μνήμες πρέπει να προστεθούν για να φτάσει ο φιλος μου στα 16 GB; Οι κύκλοι παιζουν ρόλο;

Παρακαλώ αν μπορείτε, να δώσετε καποια link για συμβατες μνήμες με το υπαρχων layout.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Messalis
Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες που έχει ο φίλος σου (εφόσον είναι 2 κομμάτια και όχι 1) πρέπει να είναι σε λάθος θέσεις τοποθετημένες και δουλεύουν σε single channel. Μια πιο "τραβηγμένη" περίπτωση είναι να έχει 2 κομμάτια των 8GB (2x8GB, χωρίς να το γνωρίζει ο ίδιος) και δεν βλέπει το σύστημα του το ένα κομμάτι οπότε λειτουργεί με ένα των 8GB σε single channel.

 

Εγώ έχω μια άλλη απορία. Πως γίνεται στο σύστημα του φίλου σου που έχει μητρική μόνο με SATA 3 θύρες και οι δύο SSD, που λογικά είναι SATA 3 (έστω και αν είναι οι φθηνές σειρές της Kingston), να λειτουργούν με SATA 2 ?!!

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Oric και ειδικά τον TOPCLR.

Το πρώτο μυστήριο του φίλου μου λύθηκε καθώς είχε τοποθετήσει τις μνημες σε λαθος slots(διπλα διπλα).

 

Αλλα πραγματικά δεν πρόσεξα ότι τρέχουν οι ssd του se Sata II. Η μητρική που έχει( B360Μ DSH) μόνο 6 θύρες Sata3 όποτε δεν ξέρω πως ειναι αυτό δυνατόν.

Μηπως είναι καποια λαθος ανάγνωση του Specchy? H ενδεχομένως να μην εχει ενεργοποιήσει το ACHI? Καπου διαβασα οτι οι LoW end KIngston SSD δεν έχουν τις ίδιες ταχύτητες με όοους τους υπόλοιπους LOW End SSD

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Messalis said:

Αλλα πραγματικά δεν πρόσεξα ότι τρέχουν οι ssd του se Sata II. Η μητρική που έχει( B360Μ DSH) μόνο 6 θύρες Sata3 όποτε δεν ξέρω πως ειναι αυτό δυνατόν.

Μηπως είναι καποια λαθος ανάγνωση του Specchy? H ενδεχομένως να μην εχει ενεργοποιήσει το ACHI? Καπου διαβασα οτι οι LoW end KIngston SSD δεν έχουν τις ίδιες ταχύτητες με όοους τους υπόλοιπους LOW End SSD


Ας σιγουρευτείτε ότι οι ρυθμίσεις και οι drivers είναι σωστές για AHCI.  Καλό θα ήταν επίσης να ελέγξει τις υποδοχές πάνω στις οποίες έχει κουμπώσει τα καλώδια (ας δοκιμάσει τοποθετώντας σε άλλη υποδοχή) καθώς και το καλώδιο αυτό καθαυτό. Αν έχει άλλο καλώδιο διαθέσιμο ας δοκιμάσει μπας και φταίει το καλώδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμάσει αυτά που είπε ο salde, και με άλλα καλώδια γιατί υπάρχουν (ακόμα) καλώδια που είναι SATA 2 και όχι SATA 3. Δεν έχει σχέση πόσο φθηνός ή αργός είναι ο SSD αλλά αν υποστηρίζει το πρότυπο SATA 3 (που όλοι το υποστηρίζουν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.