Jump to content



οχι αλλη dfi


def

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από esdee

βασικα θα ελεγα για τετοια παρομοιωση οτι ειναι σαν να εχεις ενα αγωνιστικο με 306 μοιρες εκκεντροφορους 50αρια τετραπεταλουδα κοφτη 9.000σαλ και να το δουλευεις στις 1.000 2.000

Κοψτε κατι βρε παιδια...ελεος

Δηλαδη την DFI την ενδιαφερει να πουλαει μονο σε ατομα που κανουν o/c? Μη τρελαθουμε..

Μολις πει καποιος για προβλημα με DFI αμεσως βγαινετε να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα.

Ειπαμε πολυ καλη η DFI αλλα τετοιο κολημα πια? Ολοι για το... D(α)F(ν)I

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

το κόλλημα Χρήστο έχει να κάνει με την ποιότητα του Mobo, δεν είναι δυνατό εγώ να πιστεύω ότι είναι το τελειότερο mobo που έχω πιάσει στα χέρια μου (και σε default) να την δουλεύω maxαρισμένη 24/7 και άλλος χρήστης να καίει 3 στη σειρά και να μην του περνάει από το μυαλό ότι κάνει κάτι αυτός λάθος κατ επανάληψη θεωρόντας φυσιολογικό ότι του έχουν τύχει 3 στη σειρά προβληματικά κομμάτια. Αυτά είναι επιστημονική φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Κοψτε κατι βρε παιδια...ελεος

Δηλαδη την DFI την ενδιαφερει να πουλαει μονο σε ατομα που κανουν o/c? Μη τρελαθουμε..

Μολις πει καποιος για προβλημα με DFI αμεσως βγαινετε να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα.

Ειπαμε πολυ καλη η DFI αλλα τετοιο κολημα πια? Ολοι για το... D(α)F(ν)I

οχι δεν εχει μηχανισμο αναγνωρισης αν θα κανεις σωστο OC μεσω DNA...

αλλα αν μπορεις εξηγησε μου γιατι στους 'εμπειρους' χρηστες του forum δεν εχει κανει κιχ.

και η DFI ΣΗΜΕΡΑ, ναι ειναι τοσο καλη.

και εστω 1, αντε δυο αν εχεις μπατζανακη τον μητσοτακη , αλλα το 4ο DFI (και γενικα motherboard) να σου καιγεται , sorry αλλα κατι κανεις λαθος

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα σπιτι τωρα και ειδα οτι εσκασε το chip που ειναι στο κεντρο απο τα αλλα 2 τσιπακια στα σλοτ 16χ δλδ εσκασε το τσιπ που ειναι διπλα στο σλοτ 4χ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

οχι δεν εχει μηχανισμο αναγνωρισης αν θα κανεις σωστο OC μεσω DNA...

αλλα αν μπορεις εξηγησε μου γιατι στους 'εμπειρους' χρηστες του forum δεν εχει κανει κιχ.

και η DFI ΣΗΜΕΡΑ, ναι ειναι τοσο καλη.

και εστω 1, αντε δυο αν εχεις μπατζανακη τον μητσοτακη , αλλα το 4ο DFI (και γενικα motherboard) να σου καιγεται , sorry αλλα κατι κανεις λαθος

εγω τουλαχιστον παραδεχτηκα οτι δεν ειμαι εμπειρος χρηστης της dfi,αλλα αυτο δεν μου στερει και το δικαιωμα να αγορασω οποια mobo θελω,και σου εξηγω οτι δεν πειραματιζομαι πανω στην mobo,τι λαθος να κανω δλδ οταν δεν την πειραζω,αλλα ρε παιδια αυτη η ειρωνια που δεχομαι συνεχεια νομιζω οτι θα σας πειραζε και σε σας αν καποιος σας μιλουσε ετσι.παντα φιλικα Λευτερης

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι μπορει το λαθος να ειναι δικο του.... γιαυτο βοηθηστε τον να το βρει... οχι να του λετε γιατι την αγορασε αφου δεν κανει o/c και αλλα διαφορα για αμαξαρες και πρασινα αλογα.

Link to comment
Share on other sites

δεν σου κανω επιθεση, sorry αν φανηκε κατι τετοιο. το quote μου πηγαινε αλλου οπως ειδες.

ειναι φως φαναρι οτι δεν φταιει ουτε motherboard ουτε CPU,

δεν μου απαντησες για UPS ομως

/edit δεν ξερω αν εχεις δυνατοτητα να 'αποκλεισεις' hardware για 1-2 μερες να δεις τι φταει

θα δοκιμαζα αλλο PSU, αλλη καρτα γραφικων και τελευταια αλλες μνημες

κατι σε ρευματα μου κολαει πιο λογικο να ειναι ομως

Link to comment
Share on other sites

επί του θέματος, τσέκαρε αν όλα τα spacers του κουτιού της πλάτης αντιστοιχούν σε τρύπες και δε πέφτουν πάνω στο mobo, αυτό σημαίνει βραχυκύκλωμα, ίσως γι αυτό δεν άνοιγε το OCZ. (πιθανών να είναι κοντά στην περιοχή με το chip)

έχεις βάλει τα επιπλεον Molex?

Link to comment
Share on other sites

τα δοκιμασα ολα αυτα που μου λες καινουρια καρτα γραφικων αγορα ενος καλου ups μετρησει ρευματος της μπριζας,σου λεω οτι δεν την πειραζω,αυτο μου το εκανε 4 φορες και της4 μου εκαψε chip.τωρα σε παρακαλω πολυ μπορεις να μου πεις αν καηκε ο επεξεργαστης μου απο αυτα που σου ειπα δλδ,εχει παρα πολυ μειωμενη αποδοση μονο αυτο ειναι το προβλημα,και μειωμενη αποδοση και η καρτα γραφικων,την τεσταρα στο ntune της vidia και κει που μου εδινε σκορ 380 τωρα μου δινει 90

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

τα δοκιμασα ολα αυτα που μου λες καινουρια καρτα γραφικων αγορα ενος καλου ups μετρησει ρευματος της μπριζας,σου λεω οτι δεν την πειραζω,αυτο μου το εκανε 4 φορες και της4 μου εκαψε chip.τωρα σε παρακαλω πολυ μπορεις να μου πεις αν καηκε ο επεξεργαστης μου απο αυτα που σου ειπα δλδ,εχει παρα πολυ μειωμενη αποδοση μονο αυτο ειναι το προβλημα,και μειωμενη αποδοση και η καρτα γραφικων,την τεσταρα στο ntune της vidia και κει που μου εδινε σκορ 380 τωρα μου δινει 90

καθαρο installation? τελευταια ελπιδα δοκιμη του CPU σε PC φιλου που του δουλευουν ολα ok, ετσι θα δεις αν ειναι CPU

Ειχα παθει το ιδιο με εναν Barton 2600+ οποτε δεν αποκλειεται να εχει παθει και το CHIP Μετα απο cold water bench τα εφτυσε και δεν ειχε ποτε ξανα ιδιες επιδοσεις (+30second superPΙ no matter what)

/edit και προσπαθησε να θυμηθεις αν απο hardware υπαρχει κατι 'περιεργο που εκανες'

εχω παθει πολλες φορες κατι τετοιο με καταληξη 'λες η ταδε βιδα να ηθελε τη ροδελιτσα τελικα, η να ακουμπαει στα καλωδια που περνανε πισω απο το board?'

μεχρι και βιδα που ηταν στο τραπεζι την ωρα που setαραμε ενα μηχανημα χτυπησε μια γραμμη απο το CHIP του BIOS με αποτελεσμα να κολαει μετα το μετρημα της μνημης στο post

Προφανος ομως το λαθος δεν ειναι μεμονομενο περιστατικο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

επί του θέματος, τσέκαρε αν όλα τα spacers του κουτιού της πλάτης αντιστοιχούν σε τρύπες και δε πέφτουν πάνω στο mobo, αυτό σημαίνει βραχυκύκλωμα, ίσως γι αυτό δεν άνοιγε το OCZ. (πιθανών να είναι κοντά στην περιοχή με το chip)

έχεις βάλει τα επιπλεον Molex?

και πως το εξηγεις οτι με το αλλο τροφοδοτικο ανοιγει κανονικα και δεν μου δημιουργουσε προβλημα. κοιταξε να δεις τι γινεται , με το 480 ανοιγει μολις το βγαζω για να βαλω το ozc και το συνδεσω παταω το κουμπι να ανοιξει και δεν ανοιγει,μολις βαλω το αλλο ανοιγει αλλα ειδη αφου δοκιμασω το ozc και μετα βαλω το παλιο την ζημια μου την εχει κανει.το εξτρα μολεξ το εβαλα κανονικα ,συνδεσα το 6πινο στην καρτα γραφικων,το εξτρα ρευμα για την καρτα και αυτο εβαλα flopy,cd-rom,σκληρο και αυτα συνδεσα επισεις και τα 7 ανεμηστηρακια δεν εχει τιποτε αλλο να συνδεσω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

και πως το εξηγεις οτι με το αλλο τροφοδοτικο ανοιγει κανονικα και δεν μου δημιουργουσε προβλημα. κοιταξε να δεις τι γινεται , με το 480 ανοιγει μολις το βγαζω για να βαλω το ozc και το συνδεσω παταω το κουμπι να ανοιξει και δεν ανοιγει,μολις βαλω το αλλο ανοιγει αλλα ειδη αφου δοκιμασω το ozc και μετα βαλω το παλιο την ζημια μου την εχει κανει.

δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάς. ουσιαστικά από την αρχή ξέρεις πια είναι η πηγή του προβλήματος.

αφού μετά που βάλεις το OCZ σου καίγονται οι μητρικές, ενώ πριν δούλευαν απροβλημάτιστα (αυτά τουλάχιστον ισχυρίζεσαι) κατά πάσα πιθανότητα το OCZ είναι ελλατωματικό. απλή λογική... έπρεπε να το ελέγξεις από την πρώτη φορά.

RMA την μητρική αφού έχει καμμένο τσιπ (πως θα τσεκάρεις τoν fx με καμμένη μητρική???), και επιστροφή για έλεγχο ή αντικατάσταση από εκεί που πήρες το τροφοδοτικό.

τέλος όταν τα ξαναπάρεις δοκίμασέ εκτός κουτιού τα πριν τα εγκαταστήσεις . γνωστή απλή πρακτική για να ελέγξεις το σύστημα... αν δεν δουλεύει και μετά ο fx, RMA και τον επεξεργαστή.

σε τελική ανάλυση, μετά από τόσα καψίματα, αν δεν βγάζεις άκρη πήγαινέ το σε ένα τεχνικό. κάπως πρέπει να ζήσουν και αυτοί.

αλήθεια πως είναι το RMA της DFI??? σίγουρα θα μπορείς να δώσεις την πιο αξιόπιστη απάντηση σε αυτό το ερώτημα. ειλικρινά από ενδιαφέρον ρωτάω και γω DFI NF4 έχω:innocent: :innocent:

Link to comment
Share on other sites

εγω τις πηρα απο info-qust οι ανθρωποι μου φερθηκαν αψογα και αντικατασταση αμμεση.μετα απο 4 mobo ομως για κραψιμο το κοβω αυριο και με το δικιο τους αλλα καποιος φιλος μου ειπε οτι μπορει να επεσα και σε ελλατοματικη παρτιδα με συγκεκριμενο

προβλημα,να δουμε αυριο, το μονο που φοβαμαι ειναι μην με κανει καμια μπαμπεσια η OKTABIT απο κει πειρα τον επεξεργαστη μου ειπαν οτι εχει 3 χρονια εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά που στις άλλαζαν έτσι εύκολα.

κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα, κάποια OCZ τροφοδοτικά έχουν ένα σύστημα που μετατρέπει το 24πινο σε 20πινο αποσπώντας τα 4 εξτρα βύσματα, για λόγους συμβατότητας με παλιές μητρικές. μήπως τα μπέρδεψες και έβαλες το αποσπόμενο κομμάτι στα 4πινο των 12V ή αντίθετα το 4πινο των 12V να το έβαλες στα εξτρα 4 πιν αντί στη 12V γραμμή?? δεν ξέρω αν γίνεται στην πράξη το πρώτο, δεν έχω OCZ, υποθετικά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε def..........εδώ μιλάς για 4 DFI, τροφοδοτικά, επεξεργαστές, κ.τ.λ.....ΔΕΝ μπορεί να φταίνε όλα......Κάποιο απ'όλα έχει κάποιο πρόβλημα κα κάνει τη ζημιά......Για ψάξτο σιγά σιγά, αλλάζοντας και hardware ένα-ένα....... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Βρε def..........εδώ μιλάς για 4 DFI, τροφοδοτικά, επεξεργαστές, κ.τ.λ.....ΔΕΝ μπορεί να φταίνε όλα......Κάποιο απ'όλα έχει κάποιο πρόβλημα κα κάνει τη ζημιά......Για ψάξτο σιγά σιγά, αλλάζοντας και hardware ένα-ένα....... :)

Δεν γινονται αυτα!!!!!!!!! Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φατει η μητρικη. Σταστικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Δοκιμασες το OCZ σε αλλη μητρικη?

το δοκιμασα αλλα και κει δεν ανοιγε το pc

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.