Jump to content



Μεγάλος προβληματισμός στην επιλογή οθόνης-ες


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Χρειάζομαι μια αναβάθμιση στο γραφείο μου, προέρχομαι από μια 27αρα full hd IPS με αρκετά καλά χρώματα και calibrated panel. Θέλω όμως να αναβαθμιστώ καθώς δεν μου φτάνει το workspace - estate της οθόνης.

 

Ο μεγάλος προβληματισμός μου είναι να πάω σε οθόνες 24 full HD ή σε μια οθόνη 27 QHD? 4κ δεν βάζω μέσα καθώς θα χρειαστώ αναβάθμιση στην κάρτα γραφικών(έχω μια ταπεινή 1050Ti) για κάνα light game που παίζω που και που.

 

Η βασική χρήση που γίνεται είναι αρκετό διάβασμα, documentation, γράψιμο κώδικα και κειμένου καθώς και system monitoring, system administration σε πολλαπλά RDP's και SSH connections.

 

Όπως είπα και παραπάνω το σκεπτικό μου είναι είτε 2 καλές 24αρες με βραχίωνα στο γραφείο είτε μια 27 QHD είτε αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο setup για την χρήση μου ευχαρίστως να το ακούσω!

 

Έχω ξεχωρίσει μερικά monitors παρακάτω και είναι και το budget που θα ήθελα να κινηθώ σε γενικές γραμμές:

 

επιλογή Single monitor setup

1x Dell U2719D (QHD)

 

Επιλογές Dual monitor Setup σε full HD

2x Dell U2419H

2x AOC 24G2U5

2x ViewSonic VP2458

 

Στην περίπτωση που καταλήξω σε dual monitor setup θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο βραχίωνα ώστε να τις τοποθετήσω εκεί.

 

Ποια η γνώμη σας στην επιλογή single vs dual monitor και τι προτείνετε σε μοντέλα οθονών;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2020 at 9:20 ΜΜ, το μέλος haris013 έγραψε:

το σκέφτηκα αλλά δεν χωράνε με τίποτα 2 27άρες στο χώρο μου. Η παλιά δεν έχει vesa και εχει μεγαλο bezel

 

Για εμένα δύο οθόνες είναι προτιμότερες από μία, όμως θα ήθελα τουλάχιστον η μία από τις δύο να είναι QHD.

Ειδικά στις Dell οι βάσεις τους με βολεύουν αρκετά και έχω αποφύγει τους βραχίονες. Κάποιοι φτηνοί που έχω δοκιμάσει δεν με έχουν ικανοποιήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις αποκλείσει την περίπτωση για κάτι σε 30-32 ίντσες; Επειδή η χρήση σου περιλαμβάνει πολύ διάβασμα/γράψιμο, επειδή αυτή την στιγμή είσαι συνηθισμένος σε 27άρα FHD, το να πας σε QHD χωρίς να ανέβεις καθόλου σε διάσταση έχει τον κίνδυνο να σε κουράσει σε πολύωρη χρήση. Αν υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποιο 27άρι QHD για 1-3 μέρες, από οπουδήποτε, από κάνα γνωστό π.χ. να σιγουρευτείς ότι σου κάνει. Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει θέμα αλλά υπάρχουν άνθρωποι που ενοχλούνται.

Ως προς το 4Κ ή ο,τιδήποτε μεγαλύτερο από QHD, δεν θα το έβαζα ως σημαντικό κριτήριο αν παίζεις ελάχιστα. Θα κοιτούσα δλδ και 32άρα με μεγαλύτερη ανάλυση από 1440, σε τέτοια περίπτωση απλώς θα επαιζα τα παιχνίδια με χαμηλότερες ρυθμίσεις ή σε χαμηλότερη ανάλυση (σε παράθυρο).

Σε ότι αφορά ενδεχόμενο δύο οθονών: γράφεις πως δεν χωράνε κάποια. Αποκλείεις την περίπτωση το ένα να μπει σε pivot θέση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, salde said:

Έχεις αποκλείσει την περίπτωση για κάτι σε 30-32 ίντσες; Επειδή η χρήση σου περιλαμβάνει πολύ διάβασμα/γράψιμο, επειδή αυτή την στιγμή είσαι συνηθισμένος σε 27άρα FHD, το να πας σε QHD χωρίς να ανέβεις καθόλου σε διάσταση έχει τον κίνδυνο να σε κουράσει σε πολύωρη χρήση. Αν υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποιο 27άρι QHD για 1-3 μέρες, από οπουδήποτε, από κάνα γνωστό π.χ. να σιγουρευτείς ότι σου κάνει. Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει θέμα αλλά υπάρχουν άνθρωποι που ενοχλούνται.

Ως προς το 4Κ ή ο,τιδήποτε μεγαλύτερο από QHD, δεν θα το έβαζα ως σημαντικό κριτήριο αν παίζεις ελάχιστα. Θα κοιτούσα δλδ και 32άρα με μεγαλύτερη ανάλυση από 1440, σε τέτοια περίπτωση απλώς θα επαιζα τα παιχνίδια με χαμηλότερες ρυθμίσεις ή σε χαμηλότερη ανάλυση (σε παράθυρο).

Σε ότι αφορά ενδεχόμενο δύο οθονών: γράφεις πως δεν χωράνε κάποια. Αποκλείεις την περίπτωση το ένα να μπει σε pivot θέση;

Δεν αποκλείω μια 32αρα, το θέμα του χώρου αφορά ότι δεν χωράνε 2 27αρες, 2 24αρες χωράνε όμως. Επίσης η 32αρα χωράει just. Εχεις να προτείνεις κάποια 32αρα ;

Ίσως κάποια ultra wide; θα προσπαθήσω να δω καποια qhd από κοντά αλλά μάλλον θα δυσκολευτώ καθώς δεν έχει ο κύκλος μου. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, haris013 said:

Εχεις να προτείνεις κάποια 32αρα ;

όχι δυστυχώς. Εχθές που άνοιξες το θέμα κοίταξα στο geizhals, να πάρω μια ιδέα, περισσότερο για να δω αν οι τιμές ξεφέυγουν από το πλαίσιο που θες να διαθέσεις. «Παίξε» με τα φίλτρα στο ψαχτήρι να δεις μόνος σου αν ενδιαφέρεσαι τι περίπου παίζει. Προφανώς τα πολύ καλά (αντίστοιχα σε ποιότητα εικόνας με αυτό που έχεις τώρα ίσως) ξεφεύγουν εντελώς. Βλέπω όμως κάποια με τιμές γύρω στα 500€, ίσως κάποιο από αυτά να σου κάνει.
Πρόσεχε απλώς, η τυχαία λίστα που έβαλα περιλαμβάνει και κάποια curved, τέτοια δεν νομίζω να σου κάνουν.

Σε γενικές γραμμές, όπως το σκέφτομαι:
α) setup με δύο οθόνες μικρότερες ή την τωρινή και μια πρόσθετη = μπορείς να ελπίζεις σε πιο ποιοτικές οθόνες. Μειονέκτημα, τα bezels, οι βάσεις κλπ, μεγαλύτερη δυσκολία να πετύχεις ομοιογενή χρώματα στα δύο διαφορετικά

β) 27άρι στα 1440 = σου δίνει λίγο περισσότερο χώρο, μπορείς σε αυτά τα χρήματα να βρεις κάτι αξιοπρεπές. Μειονέκτημα, η πρόσθετη επιφάνεια που αγοράζεις δεν είναι τόσο μεγάλη, μπορεί να μην σου αρκεί και να σε κουράσει συγκριτικά με το τωρινό σου (υποκειμενικό).

γ) 30άρι-32άρι = θα δεις διαφορά σε χώρο, ειδικά αν πας σε 32άρι μεγαλύτερης ακόμα ανάλυσης από QHD. Μειονέκτημα, το κόστος για οθόνη αντίστοιχης ποιότητας με καλή 27άρα.

 

 

4 hours ago, haris013 said:

το θέμα του χώρου αφορά ότι δεν χωράνε 2 27αρες,

το κατάλαβα, σε ρώτησα προηγουμένως: δεν χωράνε δίπλα δίπλα, οκ. Αν βάλεις την μία σε κανονική θέση και την δεύτερη την στρέψεις σε θέση pivot, είναι κάτι που συζητάς; Ή αποκλείεται και αυτό το ενδεχόμενο;
Αν μπορείς να τοποθετήσεις την μία σε pivot, τότε μπορείς να κρατήσεις την τωρινή σου κι απλώς να αγοράσεις κάποια καλή 27άρα QHD. Η τωρινή σου οθόνη μπορεί να γυρίσει σε pivot;

@ΓιαγκΤ συγγνώμη για το mention. Έχεις παραλάβει την οθόνη που αγόρασες; Αν ναι, σου είναι εύκολο να μας έγραφες μια γνώμη; TIA

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


@ΓιαγκΤ συγγνώμη για το mention. Έχεις παραλάβει την οθόνη που αγόρασες; Αν ναι, σου είναι εύκολο να μας έγραφες μια γνώμη; TIA

 

Την οθόνη την πήρα από το Άμαζον για την άμεση επιστροφή αλλά δεν χρειάστηκε

Σε σχέση με την παλιά έχει ποιο έντονα χρώματα με καλύτερο διαχωρισμό αποχρώσεων. Εξαιρετικέ σοβαρό στα παιχνίδια για μένα - έχω δυσχρωματοψία στο πράσινο- κυρίως στο WoW την πατάω με τις αποχρώσεις στα ράιτ.

Με τα Hz δεν κατάλαβα διαφορά ίσως γιατί δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα το ποντίκι αφού έχω συνηθίσει να μετακινώ τον χαρ με αυτό και να παίζω πιάνο τα σπελ

Άλλοι δύο που είδαν την οθόνη εντυπωσιαστήκαν από τα χρώματα στο WoW

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2020 at 9:43 PM, salde said:

όχι δυστυχώς. Εχθές που άνοιξες το θέμα κοίταξα στο geizhals, να πάρω μια ιδέα, περισσότερο για να δω αν οι τιμές ξεφέυγουν από το πλαίσιο που θες να διαθέσεις. «Παίξε» με τα φίλτρα στο ψαχτήρι να δεις μόνος σου αν ενδιαφέρεσαι τι περίπου παίζει. Προφανώς τα πολύ καλά (αντίστοιχα σε ποιότητα εικόνας με αυτό που έχεις τώρα ίσως) ξεφεύγουν εντελώς. Βλέπω όμως κάποια με τιμές γύρω στα 500€, ίσως κάποιο από αυτά να σου κάνει.
Πρόσεχε απλώς, η τυχαία λίστα που έβαλα περιλαμβάνει και κάποια curved, τέτοια δεν νομίζω να σου κάνουν.

Σε γενικές γραμμές, όπως το σκέφτομαι:
α) setup με δύο οθόνες μικρότερες ή την τωρινή και μια πρόσθετη = μπορείς να ελπίζεις σε πιο ποιοτικές οθόνες. Μειονέκτημα, τα bezels, οι βάσεις κλπ, μεγαλύτερη δυσκολία να πετύχεις ομοιογενή χρώματα στα δύο διαφορετικά

β) 27άρι στα 1440 = σου δίνει λίγο περισσότερο χώρο, μπορείς σε αυτά τα χρήματα να βρεις κάτι αξιοπρεπές. Μειονέκτημα, η πρόσθετη επιφάνεια που αγοράζεις δεν είναι τόσο μεγάλη, μπορεί να μην σου αρκεί και να σε κουράσει συγκριτικά με το τωρινό σου (υποκειμενικό).

γ) 30άρι-32άρι = θα δεις διαφορά σε χώρο, ειδικά αν πας σε 32άρι μεγαλύτερης ακόμα ανάλυσης από QHD. Μειονέκτημα, το κόστος για οθόνη αντίστοιχης ποιότητας με καλή 27άρα.

 

 

το κατάλαβα, σε ρώτησα προηγουμένως: δεν χωράνε δίπλα δίπλα, οκ. Αν βάλεις την μία σε κανονική θέση και την δεύτερη την στρέψεις σε θέση pivot, είναι κάτι που συζητάς; Ή αποκλείεται και αυτό το ενδεχόμενο;
Αν μπορείς να τοποθετήσεις την μία σε pivot, τότε μπορείς να κρατήσεις την τωρινή σου κι απλώς να αγοράσεις κάποια καλή 27άρα QHD. Η τωρινή σου οθόνη μπορεί να γυρίσει σε pivot;

@ΓιαγκΤ συγγνώμη για το mention. Έχεις παραλάβει την οθόνη που αγόρασες; Αν ναι, σου είναι εύκολο να μας έγραφες μια γνώμη; TIA

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις, έχω βρεί αυτή την οθόνη σε αξιοπρεπή τιμή, ViewSonic VX3211-4K-mhd (

VX3211-4K-mhd_F01_m.jpg
WWW.VIEWSONIC.COM

Whether for office use or for enjoying entertainment at home, the VX3211-4K-mhd is designed to take your viewing experience to another level...

)

με προβληματίζει που είναι viewsonic και δεν ξέρω την ποιότητα κατασκευής της. Φαντάζομαι οτι θα παίζει 4κ με 200% scaling για να μην βγάλω τα μάτια μου; Στα παιχνίδια μπορώ να παίζω σε windowed mode με χαμηλότερη ανάλυση χωρίς να γίνεται downsamping?

 

Στο productivity, φαντάζομαι θα μπορώ να ανοίγω pdf αρχεία από την μια μεριά της οθόνης και visual studio πχ από την άλλη πλευρά και να δουλεύω με άνεση; Με ενδιαφέρει να μπορώ να διαβάζω τα documentation μου και να δουλεύω παράλληλα σαν να είχα 2 μόνιτορ, δηλαδή θέλω να κερδίσω στο productivity πράγμα που δεν είχα με την τωρινή μου full hd οθόνη, ανοιγόκλεινα παράθυρα συνεχώς

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι αντίστοιχα έχω βρεί και αυτή την οθόνη VIEWSONIC Monitor VX3276-4K-mhd αλλά έχει μικρότερο color gamut, NTSC: 85% - sRGB: 118%

 

https://www.viewsonic.com/eu/products/lcd/VX3276-4K-mhd.php

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Θα απέφευγα οθόνες με τόσο μικρό pixel pitch, δλδ τα 4Κ ανάλυση δεν είναι ό,τι καλύτερο για την χρήση που θέλεις. Η χρήση σου περιλαμβάνει πολλές ώρες με κείμενο/κώδικα, όχι φωτογραφίες/σχέδιο. Το scaling ναι μεν ενδέχεται να σου λύσει πλήρως ή εν μέρει το πρόβλημα των μικρών χαρακτήρων αλλά ταυτοχρόνως σου μειώνει την διαθέσιμη επιφάνεια. Μην υπολογίζεις στο scaling για διαρκή χρήση.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν σε θέση pivot θα χωρούσε η λύση που σου πρότεινε ο slalom, να κρατήσεις το τωρινό σου (περιστρέφοντάς το ώστε να είναι κάθετη η μεγάλη πλευρά), αγοράζοντας από δίπλα ένα 27άρι σε QHD ανάλυση.

Η μάρκα viewsonic δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ότι σου είναι άγνωστη; Ότι είχες κάποια δυσάρεστη εμπειρία με την μάρκα/αντιπροσωπεία; Τα συγκεκριμένα μοντέλα που δείχνεις όμως, δεν θα τα διάλεγα στην θέση σου. Για τον λόγο που σου έγραψα στην αρχή.

Δες και το μοντέλο που σχολιάζει ο Γιάγκος παραπάνω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν σε θέση pivot θα χωρούσε η λύση που σου πρότεινε ο slalom, να κρατήσεις το τωρινό σου (περιστρέφοντάς το ώστε να είναι κάθετη η μεγάλη πλευρά), αγοράζοντας από δίπλα ένα 27άρι σε QHD ανάλυση.

Η παλια του δεν εχει VESA

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, slalom said:

Η παλια του δεν εχει VESA

θα το πέταγα δίπλα χωρίς βραχίονα να σου πω την αλήθεια. Εφόσον η χρήση του στην πραγματικότητα δεν έχει ζωτική ανάγκη για μία συνεχόμενη εικόνα, πιο πολύ είναι ο χώρος που χρειάζεται για να τοποθετήσει διαφορετικά παράθυρα ώστε να φαίνονται όλα χωρίς διαρκές min-max, δεν θα με πολυενοχλούσαν ούτε τα μεγάλα bezels ούτε η έλλειψη βραχίονα.

Το σημαντικότερο σημείο για τον haris είναι να του είναι όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστο το setup που θα επιλέξει. Για διάβασμα/γράψιμο. Μιας και η υπάρχουσα οθόνη τον ικανοποιεί κι απλώς ψ΄χνει για μεγαλύτερη επιφάνεια, νομίζω είναι κρίμα να πάει χαμένη. Εννοείται παιχνίδια θα παίζει στην μία από τις δύο (αλλά δεν πρέπει να έχει τα παιχνίδια ως κριτήριο στις επιλογές του).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή κουράστηκα να ψάχνω και επειδή δεν κατάφερα να δω από κοντά QHD και 4k οθόνη ώστε να διαπιστώσω αν με βολεύει λέω να παραγγείλω 2 dell u2419H με μια artic z2 βραχίωνα και να τελειώνω.

 

Δοκιμασμένη λύση 2 full hd 24άρες, σίγουρα θα με βολέψει στο productivity, διάβασμα κλπ μιας και θα μπορώ να έχω τις έχω όπως θέλω, pivot κλπ. Οπότε δεν παίρνω το ρίσκο να χάσω τα λεφτά μου με κάτι που δεν ξέρω αν θα με βολέψει.

 

Την 27 αρα που έχω θα την βάλω στο άλλο γραφείο με το docking station του λαπτοπ

Έγινε επεξεργασία από haris013
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. μην κουράζεσαι, καταλαβαίνω την ανυπομονησία, να σκέφτεσαι ότι είναι προτιμότερο να κουραστείς προ αγοράς παρά μετά στην χρήση.

2. αν κατέληγα σε 24άρια, θα προτιμούσα τουλάχιστον να είναι 16:10 (1920*1200). Νομίζω υπάρχουν ακόμα μερικά τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, salde said:

1. μην κουράζεσαι, καταλαβαίνω την ανυπομονησία, να σκέφτεσαι ότι είναι προτιμότερο να κουραστείς προ αγοράς παρά μετά στην χρήση.

2. αν κατέληγα σε 24άρια, θα προτιμούσα τουλάχιστον να είναι 16:10 (1920*1200). Νομίζω υπάρχουν ακόμα μερικά τέτοια.

βλέπω οτι υπάρχουν τα 24αρια της P σειράς και οχι ultrasharp, συγκεκριμένα η P2421 σε 1920χ1200.

Απο απορία γιατί καλύτερα το 16:10 ratio?

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Just now, salde said:

για τον λόγο ακριβώς που το θες: λίγο περισσότερο χώρος. Νόμιζα ότι υπάρχει το ultrasharp ακόμα.

το έχει καταργήσει δυστυχώς η dell :(

 

Θα δω κανα review της P2421, ελπίζω να έχει αξιοπρεπές πανελ. Το ιδανικό θα ήταν 2 dell 27αρια QHD με το 1 να είναι κάθετο αλλά ξεφεύγει πολύ το κόστος και δεν θέλω να διαθέσω τόσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος haris013 έγραψε:

παιδιά επειδή κουράστηκα να ψάχνω και επειδή δεν κατάφερα να δω από κοντά QHD και 4k οθόνη ώστε να διαπιστώσω αν με βολεύει λέω να παραγγείλω 2 dell u2419H με μια artic z2 βραχίωνα και να τελειώνω.

Κανε το βημα 27" @1440p και δε θα το μετανιωσεις.

Και εγω το εκανα και δε γυριζω πισω

 

Τωρα για δευτερη, ο,τι και να βαλεις θα ειναι η δευτερη

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.