Jump to content



Βαψιμο τοιχου


Recommended Posts

Αφου επλυνα τοιχους για να φυγει μαυριλα , υπαρχουν ορισμενα σημεια που εσκασαν και τα εξυσα .

Αυτο που αναρωτιεμαι ..... πρεπει να ψιλοσοβατιστουν πλεον τα σημεια αυτα? Το βαθος που εχει δημιουργηθει ειναι οσο 2 στρωσεις μπογιας .... 

 

Οσο για μπογιες , μου εχουν πει για ασταρι μεταλλου  και πλαστικο χρωμα . 

Αν καποιος εχει χρειαστει να βαψει καμμενο τοιχο , ας δωσει τα φωτα του .  ? 

 

 

edit edit ¨ κατι επιπλεον , κασα πορτας οπου η μπογια εχει σκασει απο την ζεστη ,με τριψιμο φευγει ?  Πολυεργαλειο για γρηγοροτερα η μπα ? 

 

 

IMG_20200812_202238.jpg

IMG_20200812_202222.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Για καμένους τοίχους δεν ξέρω, αλλά στα σημεία που έχεις χτυπήματα/λακούβες θα μπορούσες να περάσεις αφρόστοκο, ο οποίος στεγνώνει γρήγορα, απλώνεται εύκολα, δεν θέλει τρίψιμο και δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη τέχνη συγκριτικά με τον απλό στόκο. Βέβαια είναι αρκετά πιο "αλμυρός" σε τιμή.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παει αναλογα το βαθος. Νομιζω πως χρειάζεται ενα σπατουλαρισμα ο τοιχος με στοκο σπατουλαρισματος. Για μεγάλα βαθη χρειάζεσαι πιο χοντροκοκο στοκο. Απο τη φωτογραφια δε μπορω να καταλάβω αν και χαμηλα φαινεται σα να ειναι σαθρος ο σοβας. Πανω απο το σοβατεπι ειναι σα να ειχε παρει υγρασία. 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Παει αναλογα το βαθος. Νομιζω πως χρειάζεται ενα σπατουλαρισμα ο τοιχος με στοκο σπατουλαρισματος. Για μεγάλα βαθη χρειάζεσαι πιο χοντροκοκο στοκο. Απο τη φωτογραφια δε μπορω να καταλάβω αν και χαμηλα φαινεται σα να ειναι σαθρος ο σοβας. Πανω απο το σοβατεπι ειναι σα να ειχε παρει υγρασία. 

 

Οι τοιχοι ηταν ΜΑΥΡΟΙ και τους επλυνα με καθαριστηκο και νερο , οποτε τα σκασιματα μαλλον ειναι αποτελεσμα αυτου.....μαλλον γιατι πριν δεν μπορουσες να τα διακρινεις .

Παρολαυτα στο σοβατεπι , μου εκανε και εμενα εντυπωση το οποιο δεν ειναι πιο βαθυ η κατι τετοιο , απλα για καποιο λογο απο εκει πισω ο τοιχος ειναι πιο σκουροχρωμος ...

Το βαθος παραμενει το ιδιο .

 

 

Για τις κασες καμια προταση παιδες ? Γυαλοχαρτα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πετρο οτι ειναι σαθρο πρεπει να φυγει. Χτυπας με σφυρακι κ καταλαβαινεις αμεσως. Στο σοβατεπι με ενα καλεμι σπασε το σοβα κ μυρισε να δεις αν πιανει η μυτη σου μυρωδια μουχλας.

 

Μικρες διαφορες ~1mm πας με στοκο σπατουλαρισματος και τριψιμο.

 

Ο αφροστοκος που προταθηκε ειναι πολυ καλη επιλογή αλλα θα τον χρησιμοποιουσα μονο σε τρυπες/βαθουλωματα (αποψη μου ειναι οχι ευαγγέλιο)

 

Οι κασες τρίψιμο καλο, βελατουρα αφου θα αποκαλυψεις ξυλο κ μετα οτι χρωμα σου αρεσει αισθητικα. Εγω θα τις εφερνα σε αγνο σημείο. Αλλα ειμαι ψυχακιας. Μπορεις να αφαιρεσεις με τριψιμο μονο οτι ξεφλουδιζει και κατιτίς παραπανω για να γινεις "σωστο δεσιμο".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις , θα παω αυριο να παρω χαρτι απο το χρωματοπωλειο και θα δω το σοβατεπι οπως λες αμα κρυβει μουχλα. 

 

@karmen1983

 

Οι απλες "ρωγμες" στον τοιχο , θελουν και αυτες καποια διαδικασια ? Γιατι δοκιμασα να ξυσω και δεν ξεφλουδιζει με τιποτα 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι

 

Υπαρχει ειδικη τριγωνικη ξυστρα γι αυτη τη δουλεια. Αλλα αν εχεις πολυεργαλειο με προσαρτημα για σοβα ή γενικα δομικα θα κανεις δουλειά εστω κ πιο αργα. ( με γωνιακο τροχο επισης αλλα η σκονη ειναι ανυποφορη)

 

1425122566_1-28-955-900x900_0.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Πηρα την τριγωνη ξυστρα α΄λλα ειναι αδυνατον να "σκαψω" μεσα , ουτε να φυγει η μπογια δεν ψηνεται . 

Ολοι οι τοιχοι ειναι γεματοι απο αυτα ..... 

 

Επισης δες πως πηγε η κασα .... 

Μηπως να παρω ενα πολυεργαλειο ?

 

ΠΣ, στο σοβατεπι δεν ειναι μουχλα , για καποιο λογο ειναι επιφανειακο αυτο το σκουροχρωμο . 

 

 

IMG_20200828_154241.jpg

IMG_20200828_163130.jpg

IMG_20200828_183259.jpg

IMG_20200828_183734.jpg

IMG_20200828_183004.jpg

IMG_20200828_183016.jpg

IMG_20200828_154210.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Με το ξυστράκι καθαρίζεις τα σαθρά.Απο τη στιγμή που δε φευγει κάτι αλλο,στοκαρεις τις ατέλειες,τρίβεις με ενα γυαλοχαρτο 180 μόλις ξεραθει,ασταρωνεις και βάφεις.

Όσον αφορά την κάσα ακολουθείς την ίδια διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stam1982 έγραψε:

Με το ξυστράκι καθαρίζεις τα σαθρά.Απο τη στιγμή που δε φευγει κάτι αλλο,στοκαρεις τις ατέλειες,τρίβεις με ενα γυαλοχαρτο 180 μόλις ξεραθει,ασταρωνεις και βάφεις.

Όσον αφορά την κάσα ακολουθείς την ίδια διαδικασία.

 

 

Και στις ρωγμουλες που δεν φευγουν , παλι στοκαρισμα και τριψιμο ?

Στην κασα επειδη δεν παιζει να φυγει ολοοοο για να μεινει το ξυλο απο πισω , να φανταστω πως το "σωστο" αποτελεσμα ειναι να το ποιανω και να ειναι γυαλι .

 

 

Το θετικο ειναι οτι δεν εχει σκασει λογο υγρασιας και ολα αυτα ειναι διοτι εκανα τα δωματια μπουγελο . ?

Link to comment
Share on other sites

Θελει δυναμη Πετρο για να γινει η αρχη και να αρχισει η ξυστρα να κανει το αυλακι. Επισης θα δεις οτι δεν δουλευει το ιδιο γρηγορα προς τα δεξια ή προς τα αριστερα της ρογμης. Θα βρεις αναλογα τη ρογμη κ πως να σκαβεις για πιο γρηγορα αποτελεσματα  

Οτι ρογμη σπατουλαρεις χωρις να την ανοιξεις, θα ξανα ανοιξει να εχεις υποψιν σου.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θελει δυναμη Πετρο για να γινει η αρχη και να αρχισει η ξυστρα να κανει το αυλακι. Επισης θα δεις οτι δεν δουλευει το ιδιο γρηγορα προς τα δεξια ή προς τα αριστερα της ρογμης. Θα βρεις αναλογα τη ρογμη κ πως να σκαβεις για πιο γρηγορα αποτελεσματα  

Οτι ρογμη σπατουλαρεις χωρις να την ανοιξεις, θα ξανα ανοιξει να εχεις υποψιν σου.

 

Θα το ξαναδοκιμασω (φαγωμενος και κοιμησμενος καλα ?) και ισως παρω μια επιπλεον τετοια ξυστρα . Φαινεται πως με τουτο μπορεις να βαλεις παραπανω δυναμη .

Αν παω σε τροχο , θα γινουν οι τοιχοι σουρωτηρι γιατι κυριολεκτικα υπαρχει μια τετοια ρωγμη ανα 5 ποντους .

1637999249_ksustra-loutil-parfait-gallias--280x280.jpg.77e31cf6d71078466128d56e94de8afb.jpg

 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μπορείς να πάρεις τριβείο καμηλοπάρδαλη για ποιο εύκολα αλλά θα γεμίσεις σκόνη

 

 

Εχω τετοιου τυπου , δεν θα κανουν δουλεια για μετα το στοκαρισμα ? 

 

tc-os-1520-palmiko-triveio.thumb.jpg.95b2ab37acc9505bc51d569c5561a9d5.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Θα το ξαναδοκιμασω (φαγωμενος και κοιμησμενος καλα ?) και ισως παρω μια επιπλεον τετοια ξυστρα . Φαινεται πως με τουτο μπορεις να βαλεις παραπανω δυναμη .

Αν παω σε τροχο , θα γινουν οι τοιχοι σουρωτηρι γιατι κυριολεκτικα υπαρχει μια τετοια ρωγμη ανα 5 ποντους .

1637999249_ksustra-loutil-parfait-gallias--280x280.jpg.77e31cf6d71078466128d56e94de8afb.jpg

 

 

 

 

Εχω τετοιου τυπου , δεν θα κανουν δουλεια για μετα το στοκαρισμα ? 

 

tc-os-1520-palmiko-triveio.thumb.jpg.95b2ab37acc9505bc51d569c5561a9d5.jpg

Δέη ξέρω. Είχα πάρει ξύστρα να βγάλω τις παλιές μπογιές από ένα δωμάτιο και εγκατέλειψα. Ένας φίλος βαφέας μου είπε για καμηλοπάρδαλη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τετοιο παρε με ξυραφι μπροστα και θα με θυμηθεις ....

 

35550.50.20.jpg
WWW.TAKATAKA.GR

Ξύστρα τζαμιών και δαπέδου PULEX μήκους 25εκ. με εργονομικό χερούλι απο αλουμίνιο , και διάστασης 10 εκ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν οι επιφανειες ειναι μεγαλες θες καμηλοπαρδαλη οπως πολυ σωστα ειπε ο Γιαγκος. Βεβαια επειδη εμενα μου χαλασε η δικια μου το εκανα με εκκεντρο χειρος 125mm. Το μπαταριας που ειχα παρει πριν μερες. Κανει πιο γρηγορη δουλεια απο το παλμικο που δειχνεις.

Και βαλε κ κανα καλεμι με σφυρι για αρχη κ μετα την τριγωνικη αντι να αγοραζεις ξυστρες 100 ειδων.

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν οι επιφανειες ειναι μεγαλες θες καμηλοπαρδαλη οπως πολυ σωστα ειπε ο Γιαγκος. Βεβαια επειδη εμενα μου χαλασε η δικια μου το εκανα με εκκεντρο χειρος 125mm. Το μπαταριας που ειχα παρει πριν μερες. Κανει πιο γρηγορη δουλεια απο το παλμικο που δειχνεις.

Και βαλε κ κανα καλεμι με σφυρι για αρχη κ μετα την τριγωνικη αντι να αγοραζεις ξυστρες 100 ειδων.

 

Με το καλεμι σιγουρα , εχω ενα μικρο που θα κανει δουλεια .... 

Μου ηρθε μια φαεινη ιδεα..... δραπανοκατσαβιδο με 10αρακι επανω .... πλαγια στον τοιχο . 

 

Οσο για το εκκεντρο , αυτο το μικρο φαινεται πιο ματζινεβελο απο το καμηλοπαρδαλη με κονταρια ... αναρωτιεμαι για ποση ωρα θα το κραταω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Τι μάρκα να αποφύγουμε;    ; )

Αν εφταιγε το εργαλειο θα το ελεγα αλλα φταιω εγω. Εκανα οπισθεν κ το ειχα ξεχασει οτι ηταν πισω... bulle ηταν κ οσο δούλευε ημουν ικανοποιημενη. Αλλα οκ δεν ειχε κανει κ την απιστευτη δουλεια για να εχω ολοκληρωμένη εικονα. Ενα διαμερισμα 100τμ ειχε κανει. Τωρα που το ηθελα για τα πολλα το εκανα χαλκομανια :hehe:

 

πριν 3 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

αναρωτιεμαι για ποση ωρα θα το κραταω ?

Εξαρταται αν το θες μονο για τα στοκαρισματα ή αν το θες αφου θα σπατουλαρεις ολες τις επιφανειες. Μονο για τα στοκαρισματα δεν ειναι πολυ δουλεια κ παει γρηγορα.

Στα 550τμ μου πηρε καπου 5 ωρες για ολα τα στοκαρισματα.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.