Jump to content


lenovo τί ισχύει για τη RAM??


Recommended Posts

Για τη σειρά ideapad S145, στο manual εδώ (σελ. 29), λέει πως η soldered RAM πρέπει να είναι 2133 Mhz / 2400 MHz αποκλειστικά.

Ενώ εδώ, λέει πως είναι χρονισμένη στα 2666 MHz στο ίδιο το site τής Lenovo.

 

Πώς γίνεται αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι δύο σενάρια.

  • Το πρώτο είναι να έχει γίνει λάθος σε ένα από τα δύο. Έχω πετύχει αντίστοιχο λάθος και στο site της HP που το Manual έλεγε διαφορετικά πράγματα σε σύγκριση με τη σελίδα του προϊόντος
  • Το δεύτερο σενάριο είναι ότι το Manual μιλάει για τη σειρά S145 ενώ το link μας πηγαίνει στο συγκεκριμένο μοντέλο 15IIL της σειράς S145, το οποίο μπορεί να έχει όντως διαφορετική RAM

Κάνε τον κόπο να στείλεις ένα e-mail μέσω του support. Στην HP που είχα στείλει μου απάντησαν εντός 24 ωρών. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα ισχύουν τα αναγραφόμενα στο 2ο λινκ. Τα service manual είναι κείμενα γενικά, που αφορούν ολόκληρες σειρές προϊόντων, και συντάσσονται σχετικά ενωρίς, οπότε είναι λογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις στην οργάνωση της γραμμής παραγωγής. Ούτως ή άλλως, όμως, και η DDR4-2666 είναι κατώτερη των δυνατοτήτων του επεξεργαστή και επελέγη για λόγους συμπίεσης του κόστους και διαστρωμάτωσης των παρεχομένων δυνατοτήτων, μιας και ο κατασκευαστής τοποθετεί υψηλότερης απόδοσης μνήμη σε ακριβώτερα μοντέλα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.