Jump to content



Δεν ποστάρει 8700Κ


Bonito

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ξαφνικά μια μέρα το pc ενώ έκανε login windows τράβηξε μαύρη οθόνη. Έχω δοκιμάσει τα παρακάτω και ακόμα τίποτα(δεν ποστάρει καν):

 

  1. Έβγαλα όλα τα καλώδια εκτός απο τα βασικά ρεύματα
  2. Αποσύνδεσα όλες τις συσκευές (m2, ssd, sata, κάρτα ήχου...)
  3. Δοκίμασα άλλη κάρτα γραφικών, τροφοδοτικό, ram, motherboard
  4.  reset bios / και μπαταρία
  5. Η οθόνη δουλεύει κανονικά

 

Χαρακτηριστικά pc:

 

  1. i7 8700k
  2. asrock z370 extreme 4
  3. 1080ti evga ftw3
  4. psu evga 750w GQ Gold

 

Ευτυχώς θα είμαι Αγγλία για λίγο ακόμα και αγοράσα στην ουσία ένα δεύτερο pc ( cpu, ram, motherboard, psu) και ότι μείνει το γυρνάω πίσω.

 

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι επεξεργαστής..

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gdp77 said:

 

Ε δε σου έμεινε και τίποτα. Εκτός και αν είναι στοιχειωμένο το σπίτι, ο επεξεργαστής "hit the fuck it button"....

 

13 hours ago, AlexanderK said:

με άλλη μητρική ίδια συμπεριφορά; επεξεργαστής μου μυρίζει

 

Ναι απλά είμαι μια βδομάδα και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Σήμερα περιμένω έναν i3 9100 να βεβαιωθώ. Εύχομαι να ανοίξει.

 

Περιμένω και email απο intel για να τον στείλω πίσω. Εύχομαι να μην έχουν στοκ και να δώσουν κανά 9700k!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεύτερο τελικά:


Εκτός απο επεξεργαστή, καμένη motherboard και ένα απο τα 4 στικάκια ram ( 4x8gb Patriot 4400mhz)

 

Κάτι χάλασε και έκαψε τα υπόλοιπα. Τις ραμ τις έτρεχα δυστηχώς auto voltage στα 3950mhz. Δεν τις είχα ρυθμίσει σωστά μιας και το xmp δεν πόσταρε. Η patriot είπε ότι ειναι δύσκολο για 4 στικάκια. Ισως να πουλήσω τα 2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει είναι "δύσκολο". Δεν έχουν lifetime εγγύηση?

 

ΥΓ και τι έγινε που τις είχες auto voltage? Δεν είναι δυνατόν το auto να δίνει μη επιτρεπτά ρεύματα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gdp77 said:

Τι πάει να πει είναι "δύσκολο". Δεν έχουν lifetime εγγύηση?

 

ΥΓ και τι έγινε που τις είχες auto voltage? Δεν είναι δυνατόν το auto να δίνει μη επιτρεπτά ρεύματα.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση. Μου είπαν οτι οι ταχύτες XMP είναι δύσκολο να επιτευχθούν με 4 στικάκια.

 

Quote

Hello,


The 9700K is not on our QVL due to the IMC version being not as powerful.

 

Please note using multiple kits will increase the stress on your motherboard and CPU, making more difficult to reach higher speeds. This can be seen at the bottom of our QVL:

https://viper.patriotmemory.com/products/viper-steel-ddr4-performance-memory-ram-viper-gaming-by-patriot-memory

 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.