Jump to content



ΑSUS CT-479 η υπεροχη των INTEL <<AMD not friendly>>


Qlim4X

Recommended Posts

  • Replies 436
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά ακόμα για τον Dothan λέτε.

Εδώ η ίδια η Intel δεν τον υποστηρίζει για desktop cpu και μια ζωή θα την βγάζεται με adaptors και ακόμα λέτε?

Αν πετάξει τον Ρ4 στα σκουπίδια και βελτιώσει σε κάποιους τομείς τον dothan έχει καλώς. Να δούμε και κανένα dual core από την Intel που δεν θα τον αγοράζεις σε υποκαταστήματα της ΔΕΗ. Αλλιώς δεν...

Doctor. Τελικά θα πάρεις το laptop για να βγάλεις από μέσα τον dothan προκειμένου να πάρεις την μητρική που δέχεται τον adaptor που δέχεται τον dothan να μας δίξεις κανένα super Pi? Μετά ξαναβγάζεις τον dothan από τον adaptor που θα έχεις κοτσάρει στην μητρική ώστε να τον ξαναβάλεις στο laptop μην πάει και χαμένο το laptop έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

Χαβαλετζής μέχρι δακρύων? Προφανώς. Αποκλείεται να μιλάς σοβαρά τόσες και τόσες σελίδες. Να ήσουν και τίποτα 14 χρονών θα έλεγα εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

γιατί κανω κάπου λάθος ....ή δίνω ανακριβή στοιχεία.......η αλήθεια είναι σκληρή για μερικούς..........:(

Το να αναφέρεις κάποια είδηση για WR σε κάποιο benchmark το κατανοώ.

Το να κάνεις όμως λες και έρχεται η δευτέρα παρουσία... της Intel ( με ένα προιόν μάλιστα που επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΩΣ DESKTOP CPU που να χτυπιέσαι ) είναι λίγο παρατραβηγμένο την στιγμή μάλιστα που δεν θα αγόραζες Dothan ούτε με σφαίρες - και όσο ποστάρεις νούμερα από το εξωτερικό τόσο πείθομαι ότι δεν θα έδεινες ούτε € για αυτόν.

Ρε doctor. Αφού ούτε εσύ ο ίδιος δεν θα αγόραζες Dothan προς τι όλος αυτός ο ενθουσιασμός?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

προς τι όλος αυτός ο ενθουσιασμός?

Mου φαίνεται yanni δεν έχεις κατανοήσει πλήρως την προσφορά του SuperPi στην ΙΤ κοινότητα.

Δε πιστεύω να έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις από το να τρέχεις SuperPi όλη την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

@JimmyFox.....ενώ αυτοί (...δηλαδή μόνο ο Tom Holck) που τρέχουν μεχρι 22 sec με AMD το 1 mb και φυσικά δεν μπορουν να πάνε 19 sec .....έχουν να κάνουν πολλά άλλα πραγματα όλη την μέρα και δεν μπορουν να ασχοληθουν.......

....ότι δεν μπορούμε να το φτάσουμε το απαξιώνουμε.......το pifast 4.1 .....τι έγινε το κάναμε γαργάρα.......

:p

LOL!

Tι θες να πώ? Λοιπόν το λέω: Ο Dothan πήρε τα σώβρακα του FX στο SuperPi και το PiFast!!

Happy now? :upside:

Και τι έγινε? Ένα σύστημα με Dothan είναι καλύτερο από ένα σύστημα με A64? 'Η μήπως ο μονοπύρηνος-χωρίς 64bit-χωρίς ΗΤ-χωρίς SSE3 Dothan είναι η εξέλιξη της χ86 πλατφόρμας? :magic:

Kαι ακόμα δε μου απάντησες ρε δόκτωρα... Τελικά τι είναι καλύτερο? Ένας Dual XEON που σκέφτομαι να στήσω ή ένας Dothan που βγάζει καλύτερο SuperPi?

Απάντησέ μου σε παρακαλώ. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Το ολο σκηνικο μου θυμιζει καπως την φερραρι στην Φ1 .( εαν και ειμαι και φερραρικος κακια θα πω παλι).Τοσο καιρο τα πηγαινε καλα , τωρα ερχεται μια Ρενο και την ξευτελιζει , τωρα ομως ετσι του χρονου δεν ξερουμε ,τωρα την εκανε ξεφτιλα.Στο μονακο περιμενω να κανει δεξια σουμι και μπαριτσελο με τα αλαρμ ανοικτα για να αλλαξουν κανα λαστιχο και κανα αυτοματο στον δυναμο.Εαν τωρα βγαλει στα σχεδια η φερραρι κατι το οποιο θα ειναι παλι καλο εχει καλος.Μεγαλη διαφορα στην παρομοιωση που μολις εκανα , Φ1 μονοθεσιο μαλλον δεν μπορουμε να αγορασουμε.Dothan venice λογικα μπορουμε.Αλλα δεν βρισκουμε.Τουλαχιστον οχι ακομα στην ελληνικη αγορα.Οταν με το καλο δουμε τι κανουν , στα χερια μας τοτε θα κρινουμε.Τι να τον κανω τον dothan εαν οντως οι venice πανε στον διαολο και επιτελους λειτουργουν σωστα τις μνημες.Παει και αντιστροφα τι να τον κανω το venice εαν ο dothan με τα μισα mhz και 30watt μου δωσει αυτο που θελω.Το ζητουμενο για μενα , καλυτερες καθημερινες επιδοσεις .Και εμπειρια μου εως τωρα με αυτα που λενε στο εξωτερικο.Βγηκαν οι winchie και ολοι ξεκινουσαν απο τα 2800 , τελικα 2 ατομα που παραγγειλαν και νωρις και απο το εξωτερικο ζητημα εαν ειδαν 2600.Οι tccd πανε με τις μπαντες , ναι το ειδα 255 2,5-3-3-5 και τα υυτ απο την ελληνικη αγορα διαλεγμενα απο το χερακι πηγαν 255 αλλα με 1.5-2-2-5.Και ποτε μα ποτε μην ξεχναμε τον παραγοντα διαφημιση.Καποιος μου δωσε εναν 3500+ για διαφημιστικους λογους.Δεν ηταν οτι να ναι , ο καταραμενος 2850 για καθε μερα με 1.58.2950 για μπεντς με 1.63 τι πρεπει να βγω και να πω οτι οι winchie κλοκαρουν τρελλα !!Σαφεστατα και οχι , διοτι δεν θα ειμαι αντικειμενικος και στα παιδια στο φορουμ και στον εαυτο μου αφου ο κ@ριολης δοκιμασα καμια 30αρια κομματια για να μου κατσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Kαι ακόμα δε μου απάντησες ρε δόκτωρα... Τελικά τι είναι καλύτερο? Ένας Dual XEON που σκέφτομαι να στήσω ή ένας Dothan που βγάζει καλύτερο SuperPi?

Απάντησέ μου σε παρακαλώ. :flower:

’σε απαντάω εγώ....

Αρχική απάντηση από doctor

επαναλαμβάνω .....δύο world records......o Dothan.....

....μέχρι στιγμής ........ :D

Link to comment
Share on other sites

Vagouridis, σε καταλαβαινω, αλλα γιατι τοσα παραπονα και σχολια βλεπω απο τοσους εδω σε αυτο το forum για το τιποτα ... ? εφοσον ολοι ξερουμε οτι ο Dothan ειναι για LAPTOP χρηση... κατα την γνωμη μου, κατι σαν τους XP Mobile της AMD.

Το οτι bencharoun καλυτερα στα 3D ειναι γεγονος, το δεχομαστε και παμε παρακατω... οπως και o mobile XP κλοκαρε σαν τρελος με αερα και μονο σε σχεση με απλους XP.

Τωρα ας επανελθουμε στο topic...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron

Το οτι bencharoun καλυτερα στα 3D ειναι γεγονος, το δεχομαστε και παμε παρακατω.

ίσως! Αλλά ο game enthousiast θα πάει σε SLi που δεν του το προσφέρει ο Dothan... ’ρα? Θα χ#σει τον Dothan και θα πάρει SLi είτε με intel είτε με AMD.

Αρχική απάντηση από doctor

σωστή απάντηση εν μέρει ....γιατί για κάθε μέρα φυσικά καλύτερο το dual xeon.........:D

Μάλιστα... και απ'ότι κατάλαβα εσένα δε σε ενδιαφέρει η χρήση κάθε μέρα και προτιμάς το SuperPi και PiFast benches....

Μάλιστα.....

ΟΚ με έπεισες. Πήρα αυτό που ήθελα. Σου υπόσχομαι οτι δε θα ξανααπαντήσω σε αυτό το thread και ούτε θα σου ξαναπώ τίποτα. ΟΚ. Καλά benches σου εύχομαι με τον Dothan που ακόμα δεν έχεις.

Cheers!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Byron [Σήμερα, στις 14:42]

Vagouridis, σε καταλαβαινω, αλλα γιατι τοσα παραπονα και σχολια βλεπω απο τοσους εδω σε αυτο το forum για το τιποτα ... ? εφοσον ολοι ξερουμε οτι ο Dothan ειναι για LAPTOP χρηση... κατα την γνωμη μου, κατι σαν τους XP Mobile της AMD.

Το οτι bencharoun καλυτερα στα 3D ειναι γεγονος, το δεχομαστε και παμε παρακατω... οπως και o mobile XP κλοκαρε σαν τρελος με αερα και μονο σε σχεση με απλους XP.

Τωρα ας επανελθουμε στο topic...

Να μην ξεχνάμε ...

1. Ο mobile '' έμπαινε '' κανονικά σε desktop μητρική ...

2. Ο mobile ηταν φθηνος . [άντε λίγο,,,,, πολύ λιγο πιο ακριβός απο athlon xp ....

3. Ο mobile οταν κυκλοφόρησε έγινε πάταγος ,,, αλλά ΑΛΛΑ επι εποχή mobile [αν εξαιρέσουμε τους fx53-51 που κάνανε όσο ένα οικόπεδο] οι amdaκηδες πάιζανε με athlonxp-barton , και είδανε το φώς το αληθινό με τον mobile ,,, δεν αφησαν 64bit πλατφόρμα με ΗΤ [ναι να μην το ξεχνάμε και αυτό ..... τόσα dvd club κλέισανε για πάρτυ του] για να πάνε σε ένα cpu κατώτερο σε όλα εκτός επεξεργασία ...super Πι.

Eδώ μέσα σε μία μέρα όλοι οι Encoders απαρνηθήκατε ΗΤ ,,,,pcxpress ,,, multitasking και τόσα μα τόσα άλλα ,,, για ένα cpu , που κάνει ακριβα , είναι ασυμβατο ακόμη και με τις ίδιες σας τις πλατφόρμες . κοκ ... αλλα ξεχασα έχει καλές επιδόσεις στο Super pi .

Ε όχι κύριοι . You Can run [pi] but you cant hide

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αν υπήρχαν 30 προγράμματα υπολογισμού του Pi παρέα με άλλα 30 μετροπρογράμματα ο Dothan θα ήταν ισάξιος με κορυφαίο Α64. Στα μισά θα κέρδιζε ο ένας και στα άλλα μισά ο άλλος....

Link to comment
Share on other sites

Κάθησα και διάβασα όλο το thread....

Ρε παιδιά...πάμε καλά...θέλετε να πάρετε έναν επεξεργαστή που κάνει πόσα ευρώ και δεν έχει SSE3 HT 64bit και είναι και single core?

Να ήταν τουλάχιστο 2πύρηνος...πάει στο διάολο...ή να είχε ΗΤ...αλλά δεν έχει τίποτα από αυτά...

Βλέπω χρήστες που σκώτοναν αν κάποιος του προσέβαλε το ΗΤ και δεν είχε η ΑΜΔ και μόνο για αυτό το λόγο ήταν άχρηστοι οι επεξεργαστές της και ότι οι επεξεργαστές της ιντελ είναι αιώνες μπροστά και ότι είναι σε τεχνολογία αιχμής οι Ρ4....που πήγε η τεχνολογία αιχμής τώρα?...ε?...την έκλασε η Ιντελ και την κλάσατε και εσείς μαζί...όλοι χαμελέωντες είστε...... και τώρα σκωτόνονται για τον ντοθαν που δεν έχει....

Συγχαρητήρια στην Ιντελ που έβγαλε επεξεργαστή να τρέχει πολύ καλύτερα από έναν Ρ4 με HT 64bit sse3(σε pi calculation παντα) και σας πούλαγε αέρα κοπανιστό....

Δεν έχω δεί κανένα sandra πάντως.....

Τι να πώ χαρείτε που σας δουλεύει η Intel.....

Τόσα χρόνια ήσασταν περίφανει για το HT SSE και μεγάλο FSB τώρα το χάσατε και αυτό...πισωγυρίσματα......

Ρε doctor δεν καταλαβαίνω γιατι είσαι τόσο σίγουρος ότι ο Dothan είναι ο υπερεπεξεργαστής?

Μόνο calculation wr έχει κάνει ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ξεκόλα λίγο....Σε κόβω όταν τον πάρεις(τον επεξεργαστή ενοώ)κοιμήσου και μαζί του γιατί τον έχεις κάνει θεό...μην πούμε κάτι κακό...αμέσως να μας πείς ότι τσούζει...

Εμείς(AMD-άκιδες)δέν κάναμε έτσι στο κάθε τι που μας λέγανε για τους Α64

Προς το παρόν αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Οκ το είπαμε, super απόδοση και στο SuperPi και στο PiFast. Από κει και πέρα τι;

Μπορούμε να τα βάλουμε όλα κάτω 1-1 και να τα συζητήσουμε ή σε κάθε ερώτηση θα απαντάς "WR στο Pi";

...

Μια και στα 30 μου δεν σκοπεύω να παίξω με υγρό άζωτο και λοιπές εξωτικές πατέντες, παρ'όλα αυτά χαίρομαι πολύ που έχω ακόμα μια επιλογή χαμηλών watt (ως λάτρης των mATX) αλλά στο συγκεκριμένο thread απογοητεύτηκα. Και φυσικά όχι από την μη διαθεσιμότητα του Dothan και των μητρικών του ως λύση, ούτε από το πέρασμα του FX στην δεύτερη θέση, αλλά από το γεγονός ότι έχασα κάθε σεβασμό για ορισμένα άτομα που σκέφτονται και εκφράζονται ως 16χρονα fanboys...

Have fun kids :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.